Te produkty spożywcze, które powodują przyrost masy ciała… lub nie!

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Każdy pokarm dostarcza organizmowi określonej ilości składników odżywczych. Biorąc pod uwagę ich wartości odżywcze, niektóre produkty spożywcze mogą powodować przyrost masy ciała. Konkretnie, należy uważać na produkty wysokokaloryczne i ograniczać ich dzienne spożycie. We wszystkich przypadkach musimy pamiętać, że „każdy nadmiar jest szkodliwy”. Oto 10 produktów spożywczych, które należy uważnie uwzględnić w swojej diecie.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ser

Ser jest ciekawym źródłem białka, wapnia, a nawet witamin A, B2 i B12. Regularne spożywanie tej żywności chroni przed niektórymi nowotworami, a także osteoporozą. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, możesz wybrać je według własnych upodobań. Ponadto masz wybór pomiędzy produktem wytwarzanym z mleka krowiego lub mleka koziego.

Te produkty powodują otyłość.
Należy unikać serów suszonych ze względu na wysoką zawartość tłuszczu.

Szczególnie sery suszone powodują tycie ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Dlatego zaleca się spożywać ich jak najmniej, a w przypadku stosowania diety odchudzającej wręcz unikać.

100 gramów sera dostarcza 100 i 400 kalorii. W 100 gramach twarogu znajduje się około stu.

mleko

Mleko jest bogate w białko, szczególnie w leucynę, niezbędny aminokwas. Poleca się ją pić także po wysiłku fizycznym, jeśli zależy nam na efektywnym budowaniu masy mięśniowej.

Te produkty powodują otyłość.
Mleko spożywane z umiarem nie powoduje przyrostu masy ciała.

Dlatego zaleca się picie umiarkowanych ilości, gdy zużywasz mało energii, szczególnie podczas śniadania, aby uniknąć przybierania na wadze.

100 g odtłuszczonego mleka dostarcza około czterdziestu kalorii.

Chleb

Chleb ma wysoką zawartość węglowodanów i niską zawartość tłuszczu. W jego skład wchodzi m.in. żelazo, witamina B1, białka, magnez, a nawet błonnik pokarmowy. Zapewnia dawkę energii niezbędną do zmierzenia się z dniem i uniknięcia zmęczenia.

Te produkty powodują otyłość.
Najlepiej wybierać pieczywo pełnoziarniste.

Należy pamiętać, że bagietka przemysłowa ma tendencję do zwiększania poziomu cukru we krwi i powoduje odkładanie się tłuszczu w jamie brzusznej. Dodatkowo stwarza wrażenie, które zachęca konsumenta do brania coraz większej ilości. Dlatego nie jest zalecany do utraty wagi. Zamiast tego zdecyduj się na chleb pełnoziarnisty (około 300 kalorii na 100 g), aby odżywiać się zdrowo.

Ziemniak

Jedz ziemniaki, aby skorzystać z ich podaży magnezu, węglowodanów, błonnika, a nawet potasu. To warzywo sprzyja przyrostowi masy ciała tylko wtedy, gdy je się je smażone.

Te produkty powodują otyłość.
W celu odchudzania zaleca się spożywanie ziemniaków w formie sałatki.

100 gramów ziemniaków zawiera około 80 kalorii (około 180 w przypadku frytek!). Regularne spożywanie tego pokarmu równoważy dietę, jeśli towarzyszy mu inne zdrowe składniki i pod warunkiem, że nie przesadzisz. W każdym razie najlepiej spożywać go w formie sałatki.

owoce morza

Krewetki, homary, a nawet kalmary są doskonałym źródłem białka składającego się z aminokwasów podobnych do tych znajdujących się w rybach. Owoce morza mają również interesującą zawartość witaminy B12, która jest niezbędna do wspomagania organizmu w wytwarzaniu czerwonych krwinek w walce z anemią. Zawierają także witaminy B3 i B6.

Te produkty powodują otyłość.
Należy unikać nadmiernego spożycia owoców morza.

Regularne spożywanie może sprzyjać przyrostowi masy ciała, jednak sporadyczne spożywanie utrzymuje masę ciała na stałym poziomie. Dlatego należy unikać gotowania owoców morza częściej niż raz w tygodniu. Preferuj także gotowanie na parze i unikaj smażonych potraw, jeśli to możliwe, aby zachować zdrową dietę.

100 gramów owoców morza dostarcza około 100 kalorii.

Banan

Banan zawiera fruktozę, sacharozę, glukozę, witaminy, minerały, fosfor, błonnik, a nawet białka. Tak bogaty skład sprawia, że ​​pokarm ten jest niezbędnym składnikiem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zapewnia też wystarczającą ilość energii, aby wzmocnić organizm człowieka w przypadku zmęczenia.

Te produkty powodują otyłość.
Banan jest zalecany w diecie odchudzającej.

Jego słodki smak sugeruje, że banany powodują tycie. To przekonanie jest fałszywe i ta żywność nadaje się nawet na dietę odchudzającą. Należy jednak unikać pączków i potraw smażonych, aby uniknąć przybierania na wadze. Zamiast tego wolij spożywać je w czystej postaci lub w koktajlu, aby skorzystać z jego zalet.

100 gramów banana zawiera około 90 kalorii.

Gotowane mięsa

Wędliny występują w kilku odmianach: kiełbaski, boczek, szynki, szynka, mortadela, chorizo ​​i wiele innych. Można je dodawać do niezliczonej liczby potraw. W ich skład wchodzą między innymi witaminy B1, niezbędne w przetwarzaniu przyswajalnych przez organizm węglowodanów oraz B3, ważne w produkcji energii.

Te produkty powodują otyłość.
Wskazane jest umiarkowane spożycie wędlin.

Codzienne spożywanie wędlin zwiększa masę ciała i naraża na choroby przewlekłe, takie jak nowotwory czy nadciśnienie. Najlepiej zjeść go od czasu do czasu.

100 gramów wędlin dostarcza około 280 kalorii.

Jajka

Jajka zawierają białka, kilka witamin, a nawet żelazo. 60 gramów tej żywności pokrywa jedną piątą dziennego zapotrzebowania organizmu na białko. Zawarte w nim aminokwasy przyczyniają się również do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Te produkty powodują otyłość.
Jajko spożywane w takiej formie nie powoduje przyrostu masy ciała.

Jajka zapewniają efekt sytości i są powszechnie stosowane jako środki tłumiące apetyt. Regularne spożywanie nie powoduje przyrostu masy ciała, ale używanie go do przygotowywania ciast, makaronów, a nawet pączków może prowadzić do przyrostu masy ciała. Zamiast tego zdecyduj się na proste gotowanie, szczególnie w formie gotowanej lub na twardo.

Średnie jajko zawiera około 90 kalorii, ale proporcja ta może szybko wzrosnąć w zależności od gotowania i przygotowania.

Suche warzywa

Wiele osób wykorzystuje rośliny strączkowe jako alternatywę dla mięsa ze względu na wysoką zawartość białka. Zawierają m.in. błonnik i magnez przyczyniające się do syntezy mięśni. Spożywanie tych produktów zmniejsza także ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów.

Te produkty powodują otyłość.
Impulsy wzmacniają układ sercowo-naczyniowy.

Zaleca się spożywanie wystarczającej ilości roślin strączkowych raz lub dwa razy w tygodniu, aby skorzystać z ich zalet bez ryzyka przyrostu masy ciała.

100 gramów gotowanych suszonych warzyw dostarcza średnio 100 kalorii.

Czekolada

Wartość energetyczna czekolady zależy przede wszystkim od jej składu. Czarny jest najmniej kaloryczny ze względu na niską zawartość tłuszczu. Ponadto kakao, z którego jest wykonane, jest dobrym źródłem magnezu. Jest o wiele zdrowszy dla zdrowia niż wersje fantazyjne (mleczne, nadziewane itp.).

Te produkty powodują otyłość.
Należy unikać spożywania czekolady w dużych ilościach.

Około 30 gramów gorzkiej czekolady, co odpowiada trzem standardowym płytkom, zawiera około 100 kalorii. Jest to zalecana ilość, aby zapobiec przybieraniu na wadze.

Wszystkie pokarmy są niezbędne, nawet te, o których wiadomo, że powodują przyrost masy ciała. Trzeba je po prostu spożywać z umiarem.

Odkryj inne artykuły na temat żywności, która powoduje przyrost masy ciała… lub nie: