Jak obliczyć BMI kobiety?

BMI, czyli wskaźnik masy ciała, to liczba używana do oceny, czy nasza waga jest uważana za zdrową w stosunku do naszego wzrostu. Oblicza się go, dzieląc naszą wagę w kilogramach przez kwadrat naszego wzrostu w metrach. Następnie używamy kategorii do interpretacji BMI: niedowaga (szczupła), normalna (zdrowa waga), nadwaga i otyłość. Jest to prosty sposób na uzyskanie ogólnego pojęcia o składzie naszego ciała, bez bycia bardzo precyzyjnym.

Oblicz swoje BMI

Wyniki BMI dla kobiet i ich interpretacja

Oto mała tabela przedstawiająca różne poziomy BMI:

WiekNiedowagaNormalna wagaNadwagaOtyłośćChorobliwa otyłość
18-24 lata≤1919-2424-2929-39>39
25-34 ans≤2020-2525-3030-40>40
35-44 lata≤2121-2626-3131-41>41
45-54 lata≤2222-2727-3232-42>42
55-64 lata≤2323-2828-3333-43>43
65+ lata≤3424-2929-3434-44>44
 • Niedowaga: to sytuacja, w której waga osoby jest poniżej normy dla jej wzrostu i budowy fizycznej, znana jako „niedowaga”;
 • Normalna waga: jest to waga uważana za zrównoważoną i zdrową dla danej osoby, odpowiadająca normalnemu wskaźnikowi masy ciała (BMI);
 • Nadwaga: gdy waga osoby przekracza normalny zakres dla jej wzrostu i budowy fizycznej, wskazując, że ma nadwagę i pociąga za sobą ryzyko dla zdrowia;
 • Otyłość: stan, w którym dana osoba ma znaczny nadmiar tkanki tłuszczowej, co skutkuje wyższą niż normalna wagą i problemami zdrowotnymi;
 • Chorobliwa otyłość: ten najbardziej zaawansowany etap otyłości stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z poważnymi powikłaniami, które mogą zagrażać życiu.

BMI poniżej normy

Un ruban à mesurer enroulé autour d'une fourchette sur fond jaune.

Niedowaga występuje, gdy ktoś waży mniej niż jest to uważane za normalne dla jego wzrostu i budowy fizycznej. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak szybki metabolizm, podstawowe problemy zdrowotne, zaburzenia odżywiania lub problemy trawienne. Wskaźnik masy ciała (BMI) poniżej 18,5 jest ogólnie uważany za oznakę niedowagi. Konsekwencje niedowagi mogą obejmować osłabienie układu odpornościowego, nadmierne zmęczenie, osłabienie mięśni, problemy skórne, brak równowagi hormonalnej i zaburzenia cyklu miesiączkowego u dziewcząt i kobiet.

BMI powyżej normy

Nadwaga ma miejsce, gdy ktoś waży więcej niż jest to uważane za normalne dla jego wzrostu i budowy fizycznej. Oznacza to, że dana osoba ma wagę wyższą niż zalecana dla jej wzrostu. Wskaźnik BMI powyżej 25 jest ogólnie uważany za oznakę nadwagi.

Istnieją różne powody, dla których dana osoba może mieć nadwagę:

 • brak równowagi między spożyciem kalorii: ilość spożywanych kalorii,
 • wydatkiem energetycznym: ilością kalorii spalanych podczas aktywności fizycznej i podstawową przemianą materii,
 • predyspozycje genetyczne,
 • złe nawyki żywieniowe,
 • siedzący tryb życia,
 • zaburzenia hormonalne lub niektóre leki.

Nadwaga może mieć konsekwencje dla zdrowia. Zwiększa ryzyko rozwoju różnych chorób, w szczególności chorób serca, cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi, niektórych nowotworów i problemów ze stawami.

Une femme mesure sa taille avec un ruban à mesurer.

Obliczanie BMI dla kobiet

W rzeczywistości wzór jest taki sam dla mężczyzn i kobiet, więc wskaźnik BMI obliczony dla mężczyzny jest taki sam jak dla kobiety. Po prostu bierzemy naszą wagę i dzielimy ją przez kwadrat naszego wzrostu. Niezależnie od płci, obowiązuje ta sama zasada.

W przypadku kobiet osiągnięcie menopauzy może wpłynąć na nasze BMI. Wynika to z faktu, że hormony w tym czasie są na rollercoasterze. To trochę tak, jakby nasze ciała zaczęły tańczyć w rytmie życia! Menopauza może również powodować pojawienie się lub zwiększenie ilości tłuszczu trzewnego. Ten rodzaj, który ukrywa się w naszych brzuchach i może powodować problemy ze zdrowiem układu sercowo-naczyniowego.

Uwaga : BMI jest przybliżonym wskaźnikiem, a bardziej precyzyjna analiza jest wymagana do zrozumienia i rozróżnienia masy ciała i masy mięśniowej, które są zatem mylone w ogólnej masie ciała.
Na przykład, sportowiec może mieć wskaźnik BMI sklasyfikowany jako „otyły”, gdy jego waga jest zasadniczo mierzona w mięśniach!