Jak obliczane jest BMI dla mężczyzn?

BMI, czyli wskaźnik masy ciała, to wskaźnik używany do oceny, czy nasza waga jest uważana za zdrową w stosunku do naszego wzrostu. Uzyskuje się go dzieląc naszą wagę w kilogramach przez kwadrat naszego wzrostu w metrach. Kategorie są następnie używane do interpretacji BMI: niedowaga (szczupła), normalna (zdrowa waga), nadwaga i otyłość. Jest to proste narzędzie, które daje ogólne pojęcie o składzie ciała, nawet jeśli nie zapewnia dokładnego pomiaru.

Oblicz swoje BMI

Wyniki BMI dla mężczyzn i interpretacja

Kliknij tutaj, aby wyświetlić tabelę przedstawiającą różne poziomy BMI:

WiekNiedowagaNormalna wagaNadwagaOtyłośćChorobliwa otyłość
18-24 lata≤2020-2525-3030-40>40
25-34 lata≤2121-2626-3131-41>41
35-44 lata≤2222-2727-3232-42>42
45-54 lata≤2323-2828-3333-43>43
55-64 lata≤2424-2929-3434-44>44
65+ lata≤2525-3030-3530-35>44
  • Niedowaga: Jest to sytuacja, w której masa ciała jest niższa niż normalna masa ciała odpowiadająca wzrostowi i wadze, nazywana jest „niedowagą”;
  • Normalna waga: Odpowiada idealnej wadze, właściwej równowadze między nadwagą a niedowagą;
  • Nadwaga: za nadwagę uważa się przekroczenie wskaźnika BMI prawidłowej masy ciała, w tym przypadku zaczynają się zagrożenia dla zdrowia;
  • Otyłość: jeśli BMI wskazuje na otyłość, zagrożenie dla zdrowia jest bardzo realne i może prowadzić do trudności i/lub chorób w życiu codziennym;
  • Chorobliwa otyłość: ten ostatni etap BMI stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, jak sama nazwa wskazuje, jest to etap śmiertelny z poważnymi powikłaniami.

BMI poniżej normy

Un graphique montrant la différence entre le coût d’une voiture neuve et le coût d’une voiture d’occasion.

Kiedy dana osoba waży mniej niż jest to uważane za normalne dla jej wzrostu i budowy fizycznej, nazywa się to niedowagą. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak szybki metabolizm, podstawowe problemy zdrowotne, zaburzenia odżywiania lub problemy trawienne. Wskaźnik masy ciała (BMI) poniżej 18,5 jest ogólnie uważany za oznakę niedowagi. Konsekwencje niedowagi mogą obejmować osłabienie układu odpornościowego, nadmierne zmęczenie, osłabienie mięśni, problemy skórne, zaburzenia równowagi hormonalnej …

BMI powyżej normy

Otyłość występuje wtedy, gdy ktoś waży więcej niż jest to normalne dla jego wzrostu i budowy fizycznej. Oznacza to, że dana osoba przekracza zalecany limit wagi w stosunku do swojego wzrostu. Wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25 jest ogólnie uważany za oznakę otyłości.

Istnieje kilka powodów, dla których dana osoba może mieć nadwagę. Należą do nich brak równowagi między spożyciem kalorii (ilością przyjmowanych kalorii) a wydatkami energetycznymi (ilością kalorii spalanych w wyniku aktywności fizycznej i podstawowej przemiany materii), predyspozycje genetyczne, złe nawyki żywieniowe, brak ruchu, zaburzenia równowagi hormonalnej lub przyjmowanie niektórych leków.

Otyłość może zwiększać ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca, cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi, niektórych nowotworów i problemów ze stawami.

Un homme se tenant le ventre avec ses mains.

Obliczanie BMI u mężczyzn

Mężczyźni i kobiety różnią się pod względem masy ciała. Średnio masa tłuszczowa stanowi około 25% całkowitej masy ciała u dziewcząt i 10-15% u chłopców. Męski metabolizm, który jest naturalnie bardziej umięśniony, zużywa więcej energii. Dlatego mężczyźni mają tendencję do mniejszego przybierania na wadze i tracenia wagi szybciej i łatwiej (szczęściarze). Oznacza to, że dwie osoby, mężczyzna i kobieta, o tym samym BMI mogą mieć różne cechy fizyczne i różny stan zdrowia; więc obliczenie BMI kobiety różni się nie w liczbach, ale w punkcie fizycznym. W związku z tym konieczne byłoby zrewidowanie progów BMI zależnych od płci, aby wskaźnik ten był bardziej znaczący.

Mężczyźni są często (ale nie zawsze) wyżsi od kobiet i mają większą masę mięśniową. W związku z tym naturalnie mają wyższą wagę, zwłaszcza że masa mięśniowa jest cięższa niż masa tłuszczowa.

Uwaga : BMI jest wskaźnikiem przybliżonym. Potrzebna jest dokładniejsza analiza, aby dokładnie poznać i rozróżnić masę ciała od masy mięśniowej, które w związku z tym są mylone w całkowitej masie ciała.
Na przykład, sportowiec może mieć wskaźnik BMI, który jest klasyfikowany jako „otyły”, mimo że jego waga jest liczona głównie w mięśniach!