Dla dobrze nawodnionego lata! Znaczenie picia wystarczającej ilości płynów

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Chociaż jest to prawdą przez cały rok, lato jest sezonem, który jest szczególnie podatny na odwodnienie. Porozmawiajmy więc o znaczeniu dobrego nawodnienia, wraz z kilkoma wskazówkami.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Dlaczego jest to ważne?

Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu. W rzeczywistości 60% ciała osoby dorosłej składa się z wody, a u niemowląt odsetek ten wzrasta do 75%.

Woda jest więc jednym z 3 elementów niezbędnych do życia, obok tlenu i pożywienia. Bez wody nie jesteśmy w stanie przeżyć dłużej niż 3 dni!

Do czego służy woda?

Wśród wielu swoich ról, woda w naszych ciałach jest przede wszystkim odpowiedzialna za :

 • Dobre krążenie krwi i dotlenienie naszych komórek: 50% naszej krwi składa się z wody. To właśnie krew przenosi tlen do naszych narządów i pobiera dwutlenek węgla, aby mógł zostać wydalony.
 • Prawidłowa eliminacja odpadów z organizmu poprzez mocz i kał: mocz składa się w 95% z wody i jest wytwarzany przez nerki w celu eliminacji odpadów z organizmu. Konieczne jest jednak dostarczanie wystarczającej ilości wody, aby umożliwić wystarczającą produkcję i prawidłową eliminację odpadów. Dlatego kolor moczu jest dobrym wskaźnikiem tego, czy jesteś wystarczająco nawodniony. Im jaśniejszy kolor, tym więcej odpadów jest rozcieńczonych, a zatem jesteś wystarczająco nawodniony. I odwrotnie, jeśli są ciemne (jasnożółte do brązowych), należy uważać na ryzyko odwodnienia i infekcji dróg moczowych!

Jelita również muszą być wystarczająco nawodnione, aby mogły formować i oddawać stolec. Jeśli masz tendencję do zaparć, sprawdź swoje nawodnienie!

Woda jest również niezbędnym składnikiem śliny (90% wody) i skóry (80% wody), które są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu.

Czym jest nawodnienie?

Każdego dnia tracimy wodę poprzez mocz, pot i oddychanie. Musimy więc ją uzupełniać.

Przeciętny dorosły potrzebuje 2L5 wody dziennie. Wiedząc, że około 1L jest dostarczane przez nasze pożywienie, konieczne jest zrekompensowanie reszty strat poprzez picie około 1L5 dziennie.

W przypadku aktywności fizycznej, intensywnego upału lub biegunki, gdy tylko straty są większe, wymagania te są zwiększone.

femme buvant de l'eau

Woda z kranu czy woda mineralna?

We Francji woda z kranu jest ściśle kontrolowana, co czyni ją najbardziej ekonomicznym źródłem wody. Co więcej, robi coś dla naszej planety, unikając nadmiernego zużycia plastiku.

W zależności od potrzeb, niektóre wody mineralne mogą być warte wypicia:

 • Woda Hépar® pomaga złagodzić zaparcia.
 • Jeśli nie jesz dużo nabiału, możesz uzupełnić jego spożycie, pijąc bogate w wapń wody mineralne, takie jak Contrex®, Salvetat®, Quézac® lub Vittel®.

Ze względu na zawartość minerałów, niektóre wody mineralne mogą być przeciwwskazane, jeśli cierpisz na pewne schorzenia, więc najlepiej skonsultować się z lekarzem. Podobnie, jeśli używasz wody mineralnej do butelek dla swojego dziecka, upewnij się, że używasz takiej, która jest odpowiednia i która jest opisana na etykiecie.

Kilka wskazówek dotyczących nawodnienia

 • Jeśli czujesz potrzebę ugaszenia pragnienia, oznacza to, że masz już niedobór wody. Najlepiej więc pić regularnie, małymi łykami.
 • Postaw butelkę z wodą na biurku: przypomni Ci to o regularnym piciu. Lepiej jest wybrać małą butelkę (500 ml) niż butelkę 1L5, ponieważ zajmuje mniej miejsca i możesz zobaczyć, jak sobie radzisz. A dlaczego nie kupić ładnej, kolorowej butelki na wodę, aby rozjaśnić swoje biurko!
 • Dając ci punkty odniesienia. Na przykład: jedna szklanka wody na posiłek lub umieszczenie szklanki wody obok umywalki do mycia rąk w toalecie, abyś mógł wziąć jedną za każdym razem, gdy wychodzisz.

Uważaj, aby nie koncentrować całego nawodnienia podczas posiłków, ponieważ doprowadzi to do picia dużych ilości wody w czasie, gdy żołądek jest już zajęty jedzeniem. Zwiększa to ryzyko refluksu i może zakłócić uczucie sytości poprzez rozszerzenie żołądka.

 • Uzupełniając nawodnienie gorącymi napojami bez cukru, takimi jak herbaty ziołowe, herbata lub kawa (uważaj, aby nie przesadzić!) lub w postaci zimnej herbaty lub herbat ziołowych, które możesz przygotować samodzielnie (patrz poniżej).
 • Korzystając z aplikacji, która mierzy spożycie wody i może wysyłać przypomnienia, jeśli nawodnienie jest niewystarczające.
 • Uważaj na alkohol i słodkie napoje, w tym soki owocowe! Chociaż mogą one mieć orzeźwiający wpływ na podniebienie, gdy są spożywane w stanie schłodzonym, odwadniają organizm ze względu na zawartość cukru i/lub alkoholu.
 • Jeśli masz dzieci, regularnie podawaj im napoje. Nie muszą o tym myśleć!

Domowe przepisy

 • Zimna herbata lub napar: dodaj 1 łyżeczkę herbaty liściastej lub naparu lub 1 saszetkę do 250 ml wody i pozostaw do zaparzenia w lodówce na około 1 godzinę.

Jeśli chcesz przygotować butelkę 1L5 z wyprzedzeniem, dodaj 6 łyżeczek herbaty lub naparu (lub 6 saszetek) i pozostaw do zaparzenia w lodówce na 7-8 godzin.

 • Domowe wody smakowe: do 1 litra wody dodaj 2 gałązki świeżej mięty lub ½ cytryny lub 1 laskę cynamonu… (w zależności od inspiracji i pragnień) i pozostaw do zaparzenia w lodówce na 2 godziny przed wypiciem. Następnie można je pozostawić, aby nadal dodawały smaku.

Można również przygotować napar z owoców, krojąc je w cienkie plasterki lub kawałki. Oto kilka przykładów:

 • Pomarańcza, grejpfrut i limonka
 • Ananas
 • Brzoskwinie, jeżyny…

Szczęśliwego, nawodnionego lata dla wszystkich!