Dieta/leczenie detoksykacyjne: jak to działa, menu i recenzje

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Kuracja detoksykacyjna stała się bardzo popularna w krótkim czasie. Wielu ekspertów ds. żywienia i fitness oraz trenerów osobistych zaleca ją jako dodatkowy bodziec do oczyszczenia organizmu. Ale jakie są korzyści z oczyszczania organizmu za pomocą jedzenia? Czy dieta detoksykacyjna naprawdę działa?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czym jest dieta detoksykacyjna?

Dieta detoksykacyjna lub kuracja detoksykacyjna to specjalna dieta zaprojektowana w celu zachęcenia do eliminacji toksycznych substancji z krwi poprzez rozsądny wybór żywności. Przestrzegając prawidłowej diety, można wspomóc naturalne procesy detoksykacji organizmu. W ten sposób możliwe jest zmniejszenie ilości toksyn wytwarzanych podczas różnych procesów metabolicznych.

jus de feruits naturels
W ramach diety detoksykacyjnej ważne jest utrzymanie wysokiego spożycia płynów. Płyny te mogą pochodzić z wody pitnej, niesłodzonych soków owocowych, naparów lub herbat ziołowych.

Azotowe produkty odpadowe pochodzące z metabolizmu białek wątrobowych są eliminowane przez nerki, które wykonują większość czynności detoksykacyjnych. Wątroba jest w szczególności wystawiana na próbę przez przejadanie się (zbyt wiele posiłków, nadużywanie alkoholu itp.). Jej przepracowanie ostatecznie spowalnia aktywność metaboliczną całego organizmu. Co więcej, jeśli ilość toksyn do zmetabolizowania jest nadmierna, zdolność oczyszczania wątroby staje się nasycona. W rezultacie te toksyczne substancje pozostają w krwiobiegu.

Dieta detoksykacyjna powinna ułatwiać eliminację toksyn poprzez układ moczowy i kałowy. Trzecia droga, pocenie się, może być wzmocniona przez aktywność fizyczną lub przebywanie w ciepłym otoczeniu, takim jak sauny i łaźnie tureckie. W tym celu szczególnie przydatne są pokarmy moczopędne z jednej strony, a bogate w błonnik lub środki przeczyszczające z drugiej.

Jak działa dieta detoksykacyjna?

Przejście na dietę detoksykacyjną może być korzystne w niektórych porach roku i może być dobrym sposobem na detoksykację organizmu i przywrócenie go na właściwe tory. Detoksykacja organizmu oznacza również zwiększenie poziomu energii, poprawę trawienia i pomoc w utracie kilku dodatkowych kilogramów. Chociaż może to brzmieć jak ścisła dieta (bez zbóż, alkoholu, mleka i cukru), detoksykacja nie oznacza szybkiej utraty wagi. Celem detoksu jest zmniejszenie „obciążenia” narządów, które odtruwają organizm, a jednocześnie wsparcie i poprawa ich wydajności.

Diety detoksykacyjne zyskały na popularności dzięki widocznym efektom, zwłaszcza fizycznym. Należy jednak zauważyć, że ten styl życia przynosi również korzyści psychiczne, dzięki dotlenieniu mózgu. Wykazano, że połączenie składników organicznych, takich jak owoce, warzywa, niektóre zboża i żywność znana jako „superfoods”, pomaga oczyścić organizm i uwolnić toksyny z organizmu, zwiększając wchłanianie witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.

Aby rozpocząć dietę detoksykacyjną, weź kalendarz i zaznacz tydzień, w którym zdecydujesz się zrobić sobie przerwę. Celem jest uniknięcie wydarzeń, które mogłyby kolidować z celem detoksu, takich jak urodziny, wesela i specjalne obiady lub kolacje.

Żywność i substancje, których należy unikać

Aby detoks był skuteczny, należy unikać następujących produktów:

 • alkoholu
 • tytoń
 • produkty mleczne
 • cukier (miód, syrop klonowy, sztuczne słodziki)
 • kawa
 • zboża (pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz i ryż)
 • suszone owoce

Dozwolona żywność i napoje

Oto lista produktów spożywczych, które można spożywać:

 • Owoce (każdy rodzaj)
 • Warzywa (wszystkie)
 • Ryby (świeże lub z puszki)
 • Chude czerwone mięso i kurczak (bez skóry);
 • rośliny strączkowe (suszone lub z puszki), takie jak fasola, ciecierzyca i soczewica
 • jajka (najlepiej ekologiczne)
 • oliwa z oliwek (najlepiej z pierwszego tłoczenia)
 • olej kokosowy (nieoczyszczony)
 • orzechy laskowe
 • nasiona (surowe, niesolone nasiona sezamu, dyni i słonecznika)
 • bezkofeinowa zielona, biała lub czarna herbata
 • woda (od jednego do trzech litrów dziennie)

Oczywiście ważne jest również, aby wybierać odpowiednie ilości i nie zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej liczby kalorii każdego dnia. Detoksykacja nie oznacza głodu. Należy pamiętać, że białka są sycące i działają jak najlepsze środki hamujące apetyt.

Méditation
Osoby stosujące się do zasad programu detoksykacji przestrzegają 15-minutowego okresu medytacji.

Jak wygląda typowy dzień na diecie detoksykacyjnej?

Każdego ranka należy pić sok z cytryny, aby pobudzić trawienie. W tym celu należy wycisnąć pół cytryny do filiżanki gorącej wody.

Każdego dnia należy być aktywnym fizycznie. Każdy rodzaj ćwiczeń jest dopuszczalny: jogging wzdłuż plaży, chodzenie pod górę, joga, boks itp. Ćwiczenia zwiększają przepływ limfy i krążenie, pomagając wydalić toksyny poprzez pocenie się.

W ciągu dnia powinieneś spożywać pewną ilość surowej żywności. Celem jest wyeliminowanie procesu gotowania, ponieważ surowa żywność zawiera więcej składników odżywczych i enzymów.

Należy również zrelaksować umysł: 15 minut medytacji dziennie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz spróbować oddychania brzusznego. Połóż dłonie na podbrzuszu i wdychaj powietrze przez nos, licząc powoli do 3. Wydech rób równie powoli.

Należy pić co najmniej trzy litry płynów dziennie. Pomoże to w detoksykacji nerek. Możesz wybrać czystą wodę źródlaną, świeży sok warzywny lub ziołową herbatę detoksykacyjną. Wskazówka: dodaj łyżeczkę ziół do filiżanki wrzącej wody i pozostaw do zaparzenia na pięć minut. Następnie odcedź i wypij.

Każdy kęs pokarmu należy przeżuć od 10 do 12 razy przed połknięciem. Poprawia to trawienie i pozwala poczuć się sytym bez potrzeby przejadania się.

Korzyści z diety detoksykacyjnej?

Prawdziwym celem tej diety jest wyeliminowanie toksyn z organizmu, ponieważ codziennie jesteśmy narażeni na duże ilości syntetycznych substancji chemicznych, takich jak pestycydy, antybiotyki, hormony i toksyny środowiskowe. I chociaż organizm ma już swój własny inteligentny system narządów do pozbywania się tych toksyn, ostatecznie włączenie diety detoksykacyjnej przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Prawidłowo przeprowadzona dieta detoksykacyjna może :

 • pomóc schudnąć, działając jako najskuteczniejszy spalacz tłuszczu;
 • pomóc oczyścić i nawilżyć skórę
 • dotlenić mózg;
 • zmniejszyć zmęczenie i poprawić odpoczynek
 • regulować pracę jelit;
 • zregenerować organizm przy bardzo niewielkim ryzyku dla zdrowia.

Detoksy to coś więcej niż tylko moda, to zdrowy sposób na życie przynoszący wymierne rezultaty w krótkim okresie, ponieważ pomagają organizmowi wyeliminować płyny. Jest niskokaloryczna, a jeszcze ważniejsza jest zawartość błonnika, potasu i witamin.

Wady diety detoksykacyjnej

Pozorne korzyści z diety detoksykacyjnej wydają się liczne i pożądane. Są one jednak tylko teoretyczne i nie ma empirycznych dowodów naukowych na ich poparcie.

Organizm ma wiele sposobów na samodzielne eliminowanie toksyn. Organizm eliminuje toksyny poprzez mocz, pot, nerki, wątrobę, układ odpornościowy i układ oddechowy. Te mechanizmy organizmu sprawiają zatem, że idea detoksykacji jest całkowicie zbędna. Ciało nie pozwala na gromadzenie się toksyn. Nie ma więc nic do „detoksykacji”.

Utrata masy ciała zgłaszana przez niektóre osoby może być spowodowana głównie zmniejszeniem spożycia kalorii, a także utratą płynów wynikającą z przyjmowania środków przeczyszczających. W rezultacie po zakończeniu diety istnieje ryzyko ponownego przybrania na wadze bez poczynienia żadnych rzeczywistych postępów. Podczas diety spada tempo metabolizmu, w wyniku czego po wznowieniu normalnej diety następuje szybki przyrost masy ciała.

Każdy, kto chce stosować taką dietę, powinien przed jej rozpoczęciem skonsultować się z dietetykiem. Dieta ta wiąże się z ogromną zmianą nawyków żywieniowych i nie powinna być podejmowana bez odpowiedniego wsparcia. Osoby cierpiące na cukrzycę, ciążę lub zaburzenia odżywiania nie powinny stosować tej diety. Może ona zaszkodzić Twojemu organizmowi.

régime détox

Czy dieta detoksykacyjna jest skuteczna?

Prawda jest taka, że nie ma jednoznacznych dowodów medycznych na to, że diety detoksykacyjne są skuteczne. Diety detoksykacyjne nie są skuteczne w długoterminowej utracie wagi. Utrata wagi podczas detoksu jest wynikiem utraty wody, rezerw węglowodanów i kału, które powracają po wznowieniu normalnej diety. W przypadku sportowców utrata zapasów węglowodanów oznacza utratę preferowanego przez organizm źródła paliwa podczas ćwiczeń. Kuracja detoksykacyjna nie jest zatem odpowiednia podczas treningu sportowego.

Jak długo trwa kuracja detoksykacyjna?

Wszystko zależy od stosowanego programu detoksykacji i jego wpływu na organizm. Większość ludzi uważa, że siedem dni to wystarczająco długo. Ale jeśli czujesz się dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować detoks przez dwadzieścia lub nawet trzydzieści dni.

Chociaż dość powszechne jest przeprowadzanie dwóch detoksów rocznie, to tak naprawdę zależy to od stylu życia. Nie ma powodu, dla którego nie możesz zrobić więcej, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz. Jeśli czujesz się ospały lub jesz dużo przetworzonej żywności, może to być dobry czas na oczyszczenie organizmu.

Specjalne menu i przepisy na detoks

Typowy dzieńŚniadaniePrzekąskaObiadPrzekąska Kolacja
PoniedziałekMleko sojowe: 250 mililitrów

Malina: 100 gramów
Pomarańcza: 200 gramów

Marchew: 200 gramów

Migdał: 30 gramów
Gotowana fasola: 70 gramów

Gotowany brązowy ryż: 70 gramów

Sałata: 100 gramów

Marchew: 200 gramów

Nasiona słonecznika: 10 gramów

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów
Jabłko ze skórką: 200 gramów

Seler naciowy: 200 gramów

Orzechy włoskie: 30 gramów
Gotowana ciecierzyca: 70 gramów

Gotowana kukurydza: 70 gramów

Rzodkiewki: 100 gramów

Pomidory: 200 gramów

Nasiona sezamu: 10 gramów

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów
WtorekMleko sojowe: 250 mililitrów

Truskawki: 100 gramów
Grejpfrut: 400 gramów

Kapusta: 200 gramów

Orzechy laskowe: 30 gramów
Gotowana fasola: 70 gramów

Gotowany amarantus: 70 gramów

Sałatka z rukoli: 100 gramów

Czerwona rzepa: 200 gramów

Nasiona maku: 10 gramów

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów

Gruszka ze skórką: 200 gramów

Zielona papryka: 200 gramów

Orzechy pekan: 30 gramów
Gotowana soczewica: 70 gramów

Gotowana komosa ryżowa: 70 gramów

Waleriana: 100 gramów

Cukinia: 200 gramów

Nasiona chia: 10 gramów

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów
ŚrodaMleko sojowe: 250 mililitrów

Jeżyna: 100 gramów
Mandarynka: 200 gramów

Grillowany bakłażan: 200 gramów

Orzeszki piniowe: 30 gramów
Gotowany groszek: 70 gramów

Gotowany teff: 70 gramów

Kaptur: 100 gramów

Gotowany seler: 200 gramów

Siemię lniane: 10 gramów

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów
Brzoskwinie: 200 gramów

Zielona papryka: 200 gramów

Orzeszki ziemne: 30 gramów
Gotowany łubin: 70 gramów

Gotowane proso: 70 gramów

Cykoria: 100 gramów

Gotowana kawka: 200 gramów

Pestki dyni: 10 gramów

Oliwa z oliwek extra virgin: 5 gramów
CzwartekMleko sojowe: 250 mililitrów

Maliny: 100 gramów
Czerwona rzodkiew: 200 gramów

Pistacje: 30 gramów
Gotowana kasza gryczana: 70 gramów

Szpinak: 100 gramów

Ogórek: 200 gramów

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów
Melon: 200 gramów

Wodorosty: 200 gramów

Orzechy nerkowca: 30 gramów
Pieczony słodki ziemniak: 150 gramów

Endywia belgijska: 100 gramów

Szparagi: 200 gramów

Czarne oliwki bez pestek: 50 gramów

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów
PiątekMleko sojowe: 250 mililitrów

Czerwone porzeczki: 100 gramów
Śliwki: 200 gramów

Marchew: 200 gramów

Migdały: 30 gramów
Gotowana fasola: 40 gramów

Ciastka ryżowe: 70 gramów

Sałata: 100 gramów

Marchew: 200 gramów

Nasiona słonecznika: 10 gramów

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów
Morele: 200 gramów

Seler: 200 gramów

Orzechy włoskie: 30 gramów
Gotowana ciecierzyca: 70 gramów

Gotowana kukurydza: 70 gramów

Rzodkiewki: 100 gramów

Pomidory: 200 gramów

Nasiona sezamu: 10 gramów

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów
SobotaMleko sojowe: 250 mililitrów

Owoce kiwi: 100 gramów
Grejpfrut: 400 gramów

Czerwona kapusta: 200 gramów

Orzechy laskowe: 30 gramów
Gotowana fasola: 70 gramów

Gotowany amarantus: 70 gramów

Sałatka z rukoli: 100 gramów

Czerwona rzepa: 200 gramów

Nasiona maku: 10 nasion

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów
Gruszka ze skórką: 200 gramów

Zielona papryka: 200 gramów

Orzechy pekan: 30 gramów
Banan: 150 gramów

Zielona papryka: 200 gramów

Orzeszki ziemne: 30 gramów
NiedzielaMleko sojowe: 250 mililitrów


Jeżyny: 100 gramów
Nasiona granatu: 150 gramów

Pomidory: 200 gramów

Orzeszki piniowe: 30 gramów
Gotowany groszek: 70 gramów

Gotowany teff: 70 gramów

Fasola: 100 gramów

Gotowane brokuły: 200 gramów

Nasiona lnu: 10 gramów

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów
Banan: 150 gramów

Zielona papryka: 200 gramów

Orzeszki ziemne: 30 gramów
Gotowany łubin: 70 gramów

Krakers bezglutenowy: 40 g

Cykoria: 100 gramów

Gotowana kawka: 200 gramów

Pestki dyni: 10 gramów

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia: 5 gramów

Opinie pracowników służby zdrowia na temat diet detoksykacyjnych

Diety detoksykacyjne nie są niezawodną metodą odchudzania. Nie ma naukowych dowodów na to, że kuracja detoksykacyjna jest skuteczna. Co więcej, większość dietetyków odzyskuje wagę po powrocie do normalnych nawyków żywieniowych. Ale z pewnością poczujesz się lepiej, jeśli

 • ograniczysz przetworzoną żywność, alkohol i cukier
 • gotowanie domowych posiłków opartych na rybach, chudym mięsie, owocach, warzywach i pełnoziarnistych produktach zbożowych;
 • Ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny;
 • i pić więcej wody.

Opinie użytkowników na temat kuracji detoksykacyjnej

W opinii wielu użytkowników kuracja detoksykacyjna jest jedną z najlepszych w swojej kategorii. Dowodem na to jest rosnąca liczba osób stosujących tę dietę. W rzeczywistości dieta ta staje się coraz bardziej popularna wśród entuzjastów diety odchudzającej.