Czy mleko powoduje przyrost masy ciała?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Mleko zawsze było częścią naszej diety. On jest doceniane w różnych formach i spożywane na różne sposoby, ale jest ich wiele zastanów się dzisiaj, czy to powoduje, że przybierasz na wadze. Odkryj informacje interesujące w napojach o wielu zaletach.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Skład mleka

Mleko to jadalny napój wytwarzany przez ssaki. Ogólnie rzecz biorąc, mówiąc o tym napoju, ogólnie mówimy o mleku krowim.

Czy mleko powoduje przyrost masy ciała?
Mleko zawiera 43% węglowodanów

Zawarte w nim makroskładniki są rozmieszczone w następujący sposób:

Zawiera:

 • 12% spożycia;
 • 25% zalecanego spożycia witamin.

Różne rodzaje mleka

Na półkach znajdziesz kilka rodzajów mleka. Ich różnice polegają na obróbce cieplnej, której zostały poddane i ich zawartość tłuszczu:

 • Całość: co najmniej 3,5 g/l tłuszczu;
 • Półtłusty: od 1,5 do 1,8%/L;
 • Odtłuszczone: mniej niż 0,5% / l;
 • Surowe: poddawane jakiejkolwiek obróbce z wyjątkiem chłodzenia po doju;
 • Świeży mikrofiltrowany;
 • Świeżo pasteryzowane: podgrzewane do temperatury 72°C przez 15 sekund, a następnie schładzane do temperatury poniżej 6°C;
 • Sterylizowane: podgrzewane do 115°C przed schłodzeniem;
 • Sterylizowane UHT: podgrzewane do 140°C przez 2 sekundy.

Aby urozmaicić przyjemności, mleko może również ulegać różnym zmianom ciekawe przekształcenia lub dodatki:

 • Dodatek składników odżywczych, białek, witamin, minerały i inne;
 • Zmiana poziomu laktozy;
 • Dodawanie smaku;
 • Mleko organiczne;
 • Mleko skondensowane: słodzone lub nie;
 • W postaci suszonej lub sproszkowanej;
 • Specjalnie opracowany dla dzieci: skomplikowane przepisy, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci.

Mleko, bardzo bogaty

Mleko zawiera kilka niezbędnych składników odżywczych ciało :

 • Białka biorą udział w tworzeniu i naprawa tkanek organizmu. Kości, mięśnie, a nawet przeciwciała potrzeba dobrego zdrowia;
 • Witamina A przyczynia się do dobrego zdrowia kości i zęby;
 • Witamina B12 pomaga w tworzeniu komórek krwi czerwony;
 • Witamina B6 przekształca żywność w energię i uczestniczy w mechanizmie regeneracji tkanek;
 • Witamina D poprawia wchłanianie wapnia i fosfor;
 • Wapń sprzyja tworzeniu i utrzymanie zdrowych kości i zębów;
 • Magnez przyczynia się do zdrowia kości, ale uczestniczy także w przemianie pożywienia w energię.

Mleko dostarcza także cynku, selenu, potasu, kwas pantotenowy, tiamina, niacyna i ryboflawina.

Spożywanie pokarmów bogatych w wapń, takich jak mleko, pomoże Ci schudnąć. Naukowcy twierdzą, że sposób konsumpcji jest kluczowym elementem pożądanego rezultatu: przybrania lub utraty wagi.

Czy mleko powoduje przyrost masy ciała lub utratę wagi?

Mleko, aby schudnąć

Wielu badaczy sugeruje, że regularne spożywanie mleka pomoże Ci schudnąć. Rzeczywiście zawiera rybozyd nikotynamidu, środek przeciw otyłości, który ogranicza przyrost masy ciała, jednocześnie stymulując mięśnie.

Mleko na przyrost masy ciała

Istnieją również pewne hipotezy, że mleko zawiera tłuszcze i że to one odpowiadają za przyrost masy ciała. z Badania przeprowadzone w USA to udowodniły pij więcej 3 szklanki dziennie zwiększają wagę o 35%.

Dietetycy zalecają picie osobom z niedowagą duże szklanki mleka pełnego lub półtłustego oraz inne wysokotłuszczowe pożywny. Szklanka pełnego mleka dostarcza o 60 kalorii więcej w porównaniu do szklanki pełnego mleka szklanka odtłuszczonego mleka.

Niebezpieczeństwa konsumpcji nadmierny

Dowodzą tego szwedzkie badania mleko spożywane w nadmiarze jest szkodliwe dla zdrowia. Z wyników przeprowadzonych badań wynika, że ​​kobiety pijące więcej niż trzy szklanki mleka dziennie są bardziej narażone na złamania. 90% statystyk dowodzi, że konsumpcja może być również przyczyną śmierci.

Czy mleko powoduje przyrost masy ciała?
Picie nadmiaru mleka jest szkodliwe dla zdrowia

Z drugiej strony kobiety, które spożywają dużo sera i Fermentowane produkty mleczne charakteryzują się niższą śmiertelnością i częstością pękania ważny.

Umiarkowane spożycie

Czy istnieje prawidłowy sposób spożywania mleka? Tak ! Dietetycy doradzają różne produkty zamiast polegać na nich skoncentruj się na surowym mleku krowim.

Zalecają także spożywanie innych produktów na bazie mleka codziennie, aby zrównoważyć poziom wapnia i uniknąć niedogodności. Jogurt, ser, masło czy nawet śmietana to pochodne, które dostarczają mniej więcej tych samych składników odżywczych.

Ten pokarm o wielu zaletach jest niezbędnym towarzyszem każdego człowieka zbilansowana dieta. Jego produkty pochodne mają podobne właściwości i prezentowane są w różnych formach.

Niezbędny pokarm czy nie?

Dzięki swoim zaletom i składnikom odżywczym zawartym w mleku, Ty trudno wyeliminować go ze swojej diety. Jednak ci, którzy tego nie tolerują produktu zmusił badaczy do znalezienia alternatyw, które mogłyby wypełnić tę lukę brak.

W niektórych przepisach zastępuje się je na przykład mlekiem przeciery kokosowe, z nasion oleistych, a nawet śmietanka sojowa.

Dzięki bogactwu składników odżywczych jajo reprezentuje również: doskonały substytut. Na przykład w cieście można go równie łatwo zrobić chrupiące i kremowe ciasto. Chociaż jest to niezbędne dla dobra wzrostu i utrzymania zdrowia, mleko może zaszkodzić metabolizmowi i Spożywany bez umiaru sprzyja przyrostowi masy ciała. Dlatego jest to ważne przestrzegać dziennej ilości maksymalnie 3 szklanek dziennie i do od czasu do czasu zastąp je substytutami, takimi jak śmietana sojowa lub jajko.