Odkryj zalety szparagów, kopru włoskiego i truskawek

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Szparag

My o tym marzyłem, wreszcie są! Szparagi ogłaszają wiosna i nowe możliwości w kuchni!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Bogaty w witaminach z grupy B pomagają pokryć codziennych potrzeb i stanowią prawdziwy skarb zdrowia. Oni są bogate w miękkie błonnik: dzięki temu są lekkostrawne i pomóc w walce z zaparciami. Mają też działanie moczopędne, które wspomaga eliminację odpadów. TO szparagi są niskokaloryczne, pod warunkiem, że zostaną podane z sosem pozostań lekki!

Jak wybrać odpowiednie szparagi?

Świeże szparagi mają pączek z ciasnymi łuskami, lekko błyszczącą łodygę i łamliwą łodygę. Zielone szparagi są zabarwione na ¾ ich długości.

Jak je przechowywać i gotować?

Aby odpowiednio zabezpieczyć szparagi, radzę owinąć je czystą ściereczką i włożyć do lodówki na maksymalnie 2 dni, końcówką do góry! Aby je przygotować, wystarczy odciąć podstawę szparagów o około 2 cm i obrać je obieraczką od czubka do ogona. Gotuj je w szybkowarze przez 5 do 10 minut lub w rondlu w bemarze przez 15 do 20 minut (pamiętaj, aby je związać!).

Dla do nich proponuję lekki sos: w małej misce, wylej trochę jogurtu naturalnego. Dodaj odrobinę oleju oliwa, sól, pieprz i papryka. I voila: szybki i lekki przepis!

Czy wiedziałeś ?

Zabarwienie szparagów zależy od ich mniej lub bardziej długotrwałej ekspozycji na słońce! Najpierw jest biały, potem zmienia kolor na różowy, a następnie fioletowy. Zielone szparagi powstają w wyniku bardzo szczególnej techniki: gdy pęd wyłania się z ziemi, panuje bardzo łagodny klimat, jaki zapewnia mały, przezroczysty tunel z tworzywa sztucznego. Następnie bardzo szybko się wydłuża i zmienia kolor na zielony!

Moje pomysły na przepis na szparagi dla Ciebie:

  1. Quiche ze szparagami
  2. Szparagi z serem
  3. Omlet ze szparagami
szparag

Koper włoski

TO koper włoski, to źle rozumiane danie często nieobecne w kuchniach… Ale dlaczego ? Ten mocny w smaku faworyt jest pełen składniki odżywcze i można je przygotować na różne sposoby… A co jeśli zaczynałeś?!

TO Koper włoski jest jednym z pokarmów najbogatszych w witaminę A, witaminę C, witamina B9 (kwas foliowy) i potas. To także przynosi żelazo i liczne włókna, co czyni go prawdziwym pożywieniem zdrowotne, chroniące przed chorobami układu krążenia i niektórymi nowotwory. Błonnik kopru włoskiego jest bardzo łatwo strawny i sprawia, że z tego sycący pokarm o niskiej zawartości kalorii.

Jak wybrać odpowiedni koper włoski?

Pióropusz liści musi być bardzo zielony! Należy pozostawić około jednej żarówki na 1–2 osoby.

Jak je przechowywać i gotować?

Koper włoski można przechowywać przez kilka dni w szufladzie na warzywa w lodówce. Żarówki gotują się w szybkowarze w ciągu 10–15 minut. Można je dusić w naczyniu żaroodpornym przez 45 minut. Aby złagodzić jego smak, można użyć orzecha laskowego masło lub kaczy tłuszcz podczas gotowania. Łodygi można również wykorzystać na przykład do przygotowania domowego likieru lub do aromatyzowania bulionów.

Czy wiedziałeś ?

Uprawiany głównie we Włoszech i Hiszpanii, koper włoski uprawia się również na południu Francji. Pozostaje A warzywo raczej lokalne, dostępne niemal przez cały rok.

Moje pomysły na przepis z wykorzystaniem kopru włoskiego dla Ciebie:

  1. Filet z czarniaka z koprem włoskim
  2. Udziec jagnięcy z koprem włoskim
  3. Tarta koperkowa (słodka)
koper włoski

Truskawka

Tam Truskawka charakteryzuje się dużą zawartością witaminy C: a porcja truskawek wystarczy na pokrycie naszych codziennych potrzeb. Przez gdzie indziej truskawki są owocami niskokalorycznymi.

Jak wybrać odpowiednie truskawki?

Truskawki powinny być błyszczące i równomiernie wybarwione. Obroża i szypułka są bardzo zielone. Nie wahaj się i daj się poprowadzić ich zapachowi.

Jak je przechowywać i gotować?

Truskawka to bardzo delikatny owoc. Można je przechowywać maksymalnie przez 2 do 3 dni na tacach w szufladzie na warzywa w lodówce. Nie zapomnij wyjąć ich z lodówki na chwilę przed degustacją, aby cieszyć się ich aromatem! Wystarczy proste płukanie pod bieżącą wodą. Unikaj ich moczenia i obieraj je dopiero po wypłukaniu, aby zapobiec utracie smaku i witamin w wyniku nasiąkania wodą. Jeśli chcesz ugotować truskawki (dżemy, coulis), pamiętaj o utrzymaniu niskiej temperatury, aby zachować aromat owoców.

Czy wiedziałeś ?

Truskawka, którą znamy dzisiaj, narodziła się w Bretanii, z roślin sprowadzonych z Chile i obecnych już wówczas roślin z Wirginii!

Moje pomysły na przepis na truskawki dla Ciebie:

  1. zupa truskawki i Saumur
  2. Tartaletki truskawki i rabarbar
  3. Truskawki podawane z kawałkami czekolady lub bazylią