Co należy jeść, aby schudnąć?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Utrata wagi poprzez głodzenie się nie jest rozsądna. Wręcz przeciwnie, godne pochwały jest dobre odżywianie, aby schudnąć. Co zatem jeść, aby schudnąć? Jeśli szukasz produktów spożywczych, które pomogą Ci schudnąć, nie rezygnując przy tym z przyjemności dobrego jedzenia, to dobrze trafiłeś! Istnieje wiele produktów spożywczych, które pomagają nam schudnąć i które należy uważać za naszych cennych sojuszników. Są to niskokaloryczne produkty spożywcze, które mogą nas nasycić i zapewnić zbilansowaną podaż witamin, cukrów, białek i tłuszczów.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

#1 Prawnicy

Jeśli nie wiesz co jeść, żeby schudnąć, spróbuj awokado! Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze i doskonale sprawdza się jako składnik sałatek. Są szczególnie bogate w jednonienasycony kwas oleinowy, ten sam rodzaj tłuszczu, który znajduje się w oliwie z oliwek.

Dodatkowo awokado zawiera również dużo wody. Ich gęstość energetyczna nie jest zatem tak wysoka i są bogate w inne ważne składniki odżywcze, takie jak błonnik i potas.

Jedz awokado, aby schudnąć
Według badań ludzie, którzy jedzą awokado, czują się pełniej i mają mniejszą ochotę na jedzenie w ciągu najbliższych pięciu godzin.

#2 Warzywa z rodziny krzyżowych

Kapusta, brokuły, brukselka i kalafior to warzywa należące do rodziny krzyżowych. Podobnie jak inne warzywa, warzywa kapustne są bogate w błonnik i szybko zapewniają uczucie sytości.

Dodatkowo tego typu warzywa zawierają również znaczne ilości białka. Co to znaczy? Dzięki połączeniu błonnika, białka i niskiej gęstości energetycznej warzywa kapustne są idealnym pożywieniem, jeśli próbujesz schudnąć.

#3 Całe jajka: żywność, którą musisz jeść, aby schudnąć

Ci, którzy nie wiedzą, jak jeść, aby schudnąć, powinni spróbować jajek. Jajka są jednym z najlepszych produktów, jakie możesz zjeść, jeśli chcesz schudnąć.

Badanie około trzydziestu kobiet z nadwagą wykazało, że zjedzenie jajek podczas pierwszego porannego posiłku zwiększyło poczucie satysfakcji i spowodowało zmniejszenie spożycia pokarmu przez kolejne 36 godzin.

Jajka są bogate w białko, zdrowe tłuszcze i powodują uczucie sytości przy niewielkiej ilości kalorii. Zawierają niesamowitą gęstość składników odżywczych. Większość z nich występuje w kolorze żółtym. Jajka doskonale nadają się na dietę niskokaloryczną.

#4 Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe, takie jak czarna fasola, fasola i soczewica, mogą być naprawdę korzystne dla utraty wagi. Te produkty są często bogate w białko i błonnik, dwa składniki odżywcze, które powodują uczucie sytości, a tym samym zmniejszają apetyt. Jednakże: jest wiele osób, które nie tolerują roślin strączkowych, dlatego ważne jest, aby prawidłowo je gotować.

#5 Łosoś: co może być bardziej naturalnego w odchudzaniu?

Łosoś jest bogaty w zdrowe tłuszcze i wysokiej jakości białko. Zawiera wszystkie ważne rodzaje składników odżywczych. Jest to pokarm, który zaspokaja apetyt i zapewnia uczucie sytości na wiele godzin przy niewielkiej liczbie kalorii, dzięki czemu może pomóc w utracie wagi.

Łosoś jest również bogaty w kwasy tłuszczowe omega 3, które pomagają zmniejszyć stan zapalny, będący główną przyczyną otyłości i chorób metabolicznych. A to jeszcze więcej: owoce morza dostarczają znacznych ilości jodu, składnika odżywczego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

#6 Owoce

Większość ekspertów jest zgodna, że ​​owoce to bardzo zdrowa żywność. Chociaż zawierają cukier, mają niską gęstość energetyczną i ich przeżuwanie wymaga czasu.

Dodatkowo błonnik zawarty w owocach zapobiega zbyt szybkiemu uwalnianiu cukru do krwi. Innymi słowy, owoce mogą być pysznym i skutecznym dodatkiem do diety odchudzającej.

#7 Jogurt

Jogurt zawiera bakterie probiotyczne, które poprawiają pracę jelit. Rezultatem jest: ochrona przed stanami zapalnymi i odporność na leptynę, główny hormonalny czynnik wywołujący otyłość.

Badania pokazują, że pełnotłuste produkty mleczne wiążą się z niższym ryzykiem otyłości i cukrzycy typu 2. Dodatkowo niskotłuszczowe jogurty często zawierają dużo cukru.

# 8 Jak jedzenie orzechów może pomóc Ci schudnąć

Orzechy to przekąska zawierająca znaczne ilości tłuszczu, błonnika i dobrej jakości białka.

Badania demograficzne wykazały również, że osoby jedzące orzechy mają stabilniejszy stan zdrowia. Osoby te są także mniej podatne na nadwagę i otyłość. Orzechy są również bogate w kalorie, więc uważaj na objadanie się.

Orzechy, aby uniknąć przybierania na wadze
Pomimo dużej zawartości tłuszczu orzechy nie powodują przyrostu masy ciała.

#9 Chude mięso: danie, które warto zjeść, aby szybko schudnąć

Mimo że żadne badania tego nie potwierdzają, mięso zawsze było niesłusznie klasyfikowane jako mające negatywny wpływ na zdrowie. Różne badania wykazały, że świeże mięso nie zwiększa ryzyka cukrzycy ani chorób serca. Dzięki wysokiej zawartości białka mięso jest pokarmem pomagającym w utracie wagi.

Zwiększenie spożycia białka może wyeliminować ochotę na wieczorne podjadanie i doprowadzić do utraty wagi. Białko to składnik odżywczy, który najlepiej zaspokaja Twój apetyt, a dieta bogata w białko może pomóc Ci spalić nawet 100 dodatkowych kalorii dziennie.

#10 Zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa liściaste mają różne właściwości, które czynią je idealnym pożywieniem dla osób odchudzających się. Mają niską zawartość kalorii i węglowodanów oraz są pełne błonnika. Zielone warzywa liściaste są niezwykle pożywne i bogate we wszelkiego rodzaju witaminy, minerały i przeciwutleniacze, w tym wapń.

Według różnych badań wapń pomaga spalać tłuszcz. Jedzenie zielonych warzyw liściastych to świetny sposób na zwiększenie wielkości posiłków bez zwiększania kalorii.

#11 Twarożek

Twarożek to potrawa, która w miarę zaspokaja apetyt, dając poczucie sytości przy niewielkiej ilości kalorii. Jest bogaty w białko i zawiera bardzo mało węglowodanów i tłuszczów. Ponieważ jest to produkt mleczny, jest również bogaty w wapń, który pomaga w procesie spalania tłuszczu.

#12 Zboża

Chociaż w ostatnich latach zboża zyskały złą sławę, niektóre z nich są z pewnością zdrowe. Ryż brązowy, mąka owsiana lub komosa ryżowa to bezglutenowe produkty pełnoziarniste. Zawierają dużo błonnika i znaczną ilość białka.

Płatki owsiane są bogate w beta-glukany, rozpuszczalny błonnik, który zwiększa uczucie sytości i poprawia zdrowie metaboliczne. Pamiętaj: rafinowane ziarna są niezdrowe.

#14 Tuńczyk

Tuńczyk to ryba, której miąższ ma niską zawartość kwasów tłuszczowych, ale jest bogaty w białko. Tuńczyk jest popularny wśród kulturystów i entuzjastów fitnessu, ponieważ jest doskonałym przysmakiem pomagającym utrzymać wysoki poziom białka. Jednocześnie poziom kalorii i tłuszczu pozostaje niski.

Stek z tuńczyka
Tuńczyk to niskokaloryczny, wysokobiałkowy pokarm.

#16 Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to produkt naturalny, niezwykle ceniony ze względu na swoje właściwości. Różne badania na ludziach wskazują, że ocet jabłkowy jest pomocny dla osób, które chcą schudnąć.

Spożywanie octu z pokarmami bogatymi w węglowodany może zwiększyć poczucie satysfakcji, a zatem prowadzić do mniejszego spożycia kalorii w pozostałej części dnia, o 200 do 275 kalorii mniej.

Wykazano również, że ocet zmniejsza wzrost i spadek cukru po posiłku. Może to przynieść szereg długoterminowych korzyści zdrowotnych.

#17 Gotowane ziemniaki

Ziemniaki są doskonałym pożywieniem zarówno odchudzającym, jak i zdrowotnym. Zawierają szeroką gamę składników odżywczych i są szczególnie bogate w potas. Ten składnik odżywczy odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu ciśnienia krwi, ale u większości ludzi go brakuje.

Według wskaźnika sytości, który mierzy sytość wytwarzaną przez żywność, gotowane ziemniaki mają najwyższy wskaźnik sytości. Jedząc gotowane ziemniaki, Twój żołądek szybciej się zapełnia i jesz mniej.

Gotując ziemniaki, należy je chwilę ostudzić: utworzą się duże ilości skrobi. Ta włóknista substancja ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym utratę wagi.

Zotrim pomaga schudnąć

Pudełko Zotrimu

Zachcianki mogą zrujnować Twoje wysiłki związane z odchudzaniem, prowadząc do spożywania niezdrowej żywności, takiej jak hamburgery i tym podobne. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu: Zotrim, a skuteczny środek tłumiący apetyt.

Ten w 100% naturalny suplement diety drastycznie zmniejszy Twój apetyt. Położy to kres złym nawykom, takim jak podjadanie.