Czym są Open Food Facts?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Era nowych technologii otworzyła nas na różne nowości
sposoby zdobywania wiedzy, myślenia, a nawet działania. Obecnie istnieje wiele narzędzi i aplikacji, które to ułatwiają.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Dzięki niedawno udostępnionej internautom aplikacji Open Food Facts można dowiedzieć się nieco więcej o produkcie spożywczym przed jego zakupem. Jak to działa ?

Otwórz fakty dotyczące żywności

Co to jest ?

Open Food Facts to projekt bazy danych dostępny online i mobilnie. Powstało zatem stowarzyszenie, którego zadaniem jest informowanie internautów o produktach spożywczych dostępnych na rynku.

Podstawową ideą jest dostarczenie informacji na temat dowolnego produktu spożywczego, ujawnienie, co tak naprawdę zawiera i nadanie ocen na podstawie jego wartości odżywczych.

Stowarzyszenie rozwija się od momentu jego powstania i ma na celu integrację coraz większej ilości danych.

Otwórz fakty dotyczące żywności
Open Food Facts to baza danych informująca konsumentów o składzie żywności

Baza danych

Aby lepiej zrozumieć, jak działa Open Food Facts, musisz zrozumieć, czym jest baza danych.

Podobnie jak gigantyczny dysk twardy gromadzi informacje lub surowe dane dotyczące czynności. Mogą być współzależne, choć mają różny charakter. Podstawą tych informacji jest zwykle zlokalizowana w tym samym miejscu i na jednym skomputeryzowanym nośniku, co ułatwia i przyspiesza ich obsługę.

Inaczej mówiąc, baza danych umożliwia lepsze sortowanie i łączenie zapisanych informacji.

Ewolucja otwartych faktów dotyczących żywności

Wszystko zaczęło się w 2012 roku dzięki informatykowi Stéphane’owi Gigandetowi.

W 2016 roku notowanych było 83 000 produktów w 141 krajach. W następnym roku baza przyjęła już ponad 326 000. Na koniec 2018 roku liczba opisanych i odnotowanych stron osiągnęła 720 000.

Pamiętaj, że każdy może modyfikować bazę danych
i dodawaj produkty na podstawie ich opakowań. Z aplikacji zaczyna korzystać coraz więcej internautów.

Uznanie społeczne i naukowe

Inicjatywę docenia kilka podmiotów. Pozwoliło to stowarzyszeniu zdobyć szereg wyróżnień, a mianowicie:

 • Nagroda Dataconnexions 2013 przyznana przez Etalab, misja umieszczona w Międzyresortowej Dyrekcji Cyfrowej oraz Państwowego Systemu Informacji i Łączności;
 • Nagroda Krzesła Daniela Tixxiera, Grande Zużycie ESSEC w 2015 r.;
 • Pierwsza nagroda Komisji Datathon European, współorganizowane z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Ewolucja projektu

Dzięki rozwojowi stowarzyszenia i biorąc pod uwagę zaszczytne powody jego założenia, nadal rozwijają się inne projekty, a mianowicie Open Beauty Facts, Open Pet Food Facts i Open Products Facts.

Open Food Facts gromadzi dane dotyczące żywności i przedstawia je posortowane i skategoryzowane według różnych kryteriów.

Jak to działa ?

Dzięki aplikacji mobilnej połączonej z oficjalną stroną Open Food Facts internauci mają dostęp do mnóstwa informacji na temat produktu. Nazwa, kategoria, składniki czy dodatki do żywności aż do miejsc produkcji lub przetwarzania są dostępne, a przede wszystkim łatwe do odczytania.

Open Food Facts umożliwia także porównanie podobnych produktów na rynku.

Jeśli uzyskasz dostęp do witryny dla za pierwszym razem znajdziesz kilka opisów dotyczących Stowarzyszenie.

Na stronie wyświetlana jest lista zdjęć przedstawiających kilka produktów dodanych ostatnio przez internautów. Zakładka umożliwia sortowanie ich według wybranej przez Ciebie kategorii: marki, opakowania, pochodzenie składników, miejsca produkcji lub przetwarzania, kody pakowaczy, składniki, dodatki, dodane składniki odżywcze, alergeny, uwagi odżywcze, współautorzy, daty modyfikacji.

Po wybraniu produktu automatycznie wyświetlają się wszystkie informacje i cechy otrzymane od internautów i zweryfikowane przez dietetyków. Można wówczas odczytać następujące dane:

 • Ogólny opis ;
 • Opis techniczny ;
 • Lista składników;
 • Punktacja przypisana w odniesieniu do wartości odżywczej lub nutri-score;
 • Lista linków do porównywalnych podobnych produktów;
 • Tabela podsumowująca oceniająca produkt w porównaniu do średniej rynkowej.
Open Food Facts dostarcza internautom przydatnych informacji o produktach

Dla kogo ?

Open Food Facts został stworzony dla wszystkich bez wyjątku, jednak dla niektórych jest bardziej interesujący.

Świadomi konsumenci

Internauci świadomi problemów rynku konsumenckiego są szczególnie zainteresowani koncepcją Open Food Facts. Dzięki uzyskanym informacjom wiedzą już, co jedzą i skąd pochodzi jedzenie na ich talerzach.

Obrońcy środowiska

Zagorzali obrońcy środowisko również będzie mogło na tym zyskać, bo odtąd oni może łatwiej sortować produkty w oparciu o ich pochodzenie i sposób przetwarzania żywności.

Rodzice

Skorzystają na tym rodzice, którzy dbają o to, co dają swoim dzieciom. W rzeczywistości baza danych pomaga im lepiej wybierać żywność odpowiednią dla ich domów. Mogą w szczególności mierzyć wartości odżywcze lub zagrożenia alergiczne.

Osoby stosujące diety

Z informacji o wartościach odżywczych zawartych w opisach produktów najbardziej skorzystają osoby wybredne w kwestii odżywiania, osoby stosujące program odchudzania lub rygorystyczną dietę.

Zatem sportowcy i ludzie, którzy chcą schudnąć są coraz bardziej zainteresowani aplikacją. Mogą jeszcze lepiej monitorować swoje odżywianie i optymalizować swój styl życia w oparciu o wartości odżywcze i przygotowywane okresowo jadłospisy.

Aby lepiej urozmaicać swoje dania, wolą mieć pewność co do wartości kalorycznej pożywienia. Następnie mogą wybrać suplementy lub składniki odżywcze, których potrzebuje ich organizm.

Zainteresowanie wiedzą, skąd pochodzi nasza żywność, jest wspólne dla wszystkich. Stopień jest po prostu coraz bardziej intensywny, zwłaszcza z powodu problemów ekologicznych i środowiskowych, jak np aferę oleju palmowego o którym kilka lat temu zrobiło się głośno. Podane informacje pomagają unikać spożywania produktów niewiadomego pochodzenia.

Otwórz bazy danych powiązane z faktami dotyczącymi żywności

Jak przeczytałeś powyżej, Open Food Facts jest teraz powiązany z innymi powiązanymi bazami danych. Celem stowarzyszenia jest zawsze dostarczanie jak największej ilości informacji na temat produktów oferowanych na rynku.

otwarty Fakty o pięknie

Dzięki temu pod koniec 2017 roku Open Food Facts powiększyło się Otwórz Fakty o urodzie. Jej celem jest dostarczanie informacji na temat składu produktów kosmetycznych. Niektóre kosmetyki zawierają czynniki alergizujące, o których użytkownicy niekoniecznie są świadomi. Aplikacja pomoże im w zdrowy sposób osiągnąć urodę.

Otwórz fakty dotyczące karmy dla zwierząt domowych

Czasami zwierzęta umierają zbyt wcześnie. Przyczyny są często powiązane z dietą. Właściciele będą teraz znać skład krokietów lub karmy, którą dają swoim zwierzętom domowym lub inwentarzowi żywemu.

Należy pamiętać, że Open Beauty Facts i Open Food Facts są prezentowane tak samo jak pierwsze, w praktycznie tych samych stylach interfejsów i kategoryzacji.

otwarty Fakty dotyczące produktu

Aby stać się „bazą danych wszystkiego”, stowarzyszenie dostarcza również informacji o wszystkim inne produkty dzięki udziałowi internautów.

Otwórz fakty dotyczące żywności
Open Food Facts planuje stać się „bazą danych wszystkiego”.

Ten powiązany projekt jest rozpowszechniany w formie podczęści, a mianowicie Open Crayons Facts dla kolorowych ołówków, Open Miniature Food Facts dla miniaturowych produktów spożywczych oraz Open Facts, który jest opracowywany dla różnych typów materiałów eksploatacyjnych.

Organizacja planuje obecnie utworzenie ponad 77 000 nowych baz danych, zawsze po to, aby lepiej informować konsumentów o tym, co kupują.

Czy stowarzyszenie ewoluowało?

W ciągu ostatnich trzech lat dane na stronie pomnożyły się. W 2017 r. osiągnęło 100 000 produktów, a teraz wkrótce będzie ich 800 000. Mają nadzieję, że dzięki trzem nowym powiązanym projektom będą mogli zaoferować jeszcze więcej informacji.

Jak używamy Otwarte fakty dotyczące żywności?

Za pomocą smartfona możesz połączyć się z witryną i uzyskać dostęp do potrzebnych informacji.

Możesz także wybrać aby zainstalować na swoim urządzeniu aplikację specjalnie zaprojektowaną przez stowarzyszenie telefon. W ten sposób możesz skanować kody kreskowe produktów z aparatem, aby bezpośrednio znaleźć informacje odpowiedni.

Z drugiej strony możesz dodać informacje o innych produktach, aby użytkownicy Internetu mieli do nich dostęp.

Niektóre produkty mogą być wyświetlane, ale w ich wykazach brakuje sekcji. Następnie możesz je wypełnić, jeśli masz prawidłowe informacje. Oprogramowanie doda je po sprawdzeniu i wyświetli w krótkim czasie, a także doda notatkę i kategorię NOVA, którą odkryjesz po kilku linijkach.

Jak robi się adnotację?

Opracowywane są wskaźniki wartości odżywczej przez zespoły badawcze. Na podstawie informacji o wartościach odżywczych i kategorii produktów, obliczają wartość zgodnie z metodami Profesor Serge Hercberg, epidemiolog specjalizujący się w żywieniu.

nutriscore
Wartość odżywcza jest teraz wyświetlana na etykiecie produktów spożywczych.

Profesor Carlos Monteiro, kryje się za klasyfikacją NOVA, która polega na dystrybucji żywności ze swej strony wskazanie stopnia ich przekształcenia. Istnieje w grupa, 4 kategorie podzielone według szybkości transformacji.

Produkt wyświetlany na Twoim urządzenie będzie miało wzmiankę o NOVA:

 • NOVA 1, gdy zawarta w nim żywność jest minimalna lub nieprzetworzona;
 • NOVA 2 odpowiada składnikom kulinarnym;
 • NOVA 3 skupia produkty, w których przemianie uległy dwa lub trzy składniki;
 • NOVA 4 skupia żywność, której skład zazwyczaj składa się z więcej niż 5 składników, które zostały poddane złożonemu przetwarzaniu przemysłowemu.

Jak wnieść swój wkład?

Aby zasilić bazę stowarzyszenia, wystarczy wybrać produkt, którego nie ma na liście i wpisać dotyczące go informacje.

Aby to zrobić, potrzebujesz Najpierw utwórz identyfikator. Na Twoim komputerze, na oficjalnej stronie Open Food Facts, po lewej stronie znajdziesz zakładkę umożliwiającą dodanie produktu. Dla kontynuować i publikować, będziesz musiał zarejestrować się na stronie, używając swojego adresu e-mail. Będziesz musiał dodać zdjęcie towaru i skopiować kod kreskowy aby inni użytkownicy Internetu mogli łatwo odnaleźć go w bazie danych.

Możesz także zainstalować aplikację bezpośrednio na swoim telefonie i wykonać te same czynności. Ta metoda jest korzystniejsza, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas, umożliwiając nagranie produktu za pomocą kamery zintegrowanej ze sprzętem.

Otwórz fakty dotyczące żywności
Baza danych Open Food Facts opiera się na wpisach użytkowników Internetu.

Open Food Facts, co to jest naprawdę?

Jak mówi założycielka, jest to Baza danych. Wymienione produkty spożywcze pokazują nawet szczegółowe informacje na temat ich składu po zeskanowaniu. Niektórzy producenci nie chcą pokazywać prawdziwych adnotacji na swoich produktach. Wartości te są teraz, czy się to komuś podoba, czy nie, zapisywane i ujawniane opinii publicznej dzięki specjalistycznym wyliczeniom.

Nie tylko Ty masz dostęp do danych, ale dodatkowo możesz dodać pewne informacje, jeśli to konieczne zaginiony.

Jeśli szukasz produktu i że masz określone wymagania, wystarczy dotknąć dwóch lub trzech razy Twój telefon, aby aplikacja dystrybuowała produkty według Twojego kryteria wyboru.

Do czego służy baza danych Open Food Facts?

Według inżyniera założyciela od pewnego czasu niektórzy badacze i producenci wykorzystują informacje dostarczone przez stowarzyszenie do tworzenia aplikacji dla diabetyków i alergików.

Rzeczywiście, witrynę można ponownie wykorzystać do celów związanych ze środowiskiem i zdrowiem konsumentów. Z zastrzeżeniem licencji otwartej lub ODBL, każdy może uzyskać do niej dostęp. Foodvisor, Na przykład Yuka i Date Limite skorzystały już z Open Food Facts.

Oznacza to stwierdzenie, że gromadzone informacje są jawne, ale przede wszystkim przydatne dla konsumentów i różnym podmiotom i organizacjom na wzór Wikipedii lub nawet Google.

Dzięki Open Food Facts masz teraz odpowiedzi na pytania, które sobie zadawałeś, kupując produkt spożywczy w supermarkecie. Dzięki wkładowi kilku internautów z całego świata możesz lepiej wybierać żywność dla swojego domu. Jeśli nie możesz znaleźć produktu, mimo że posiadasz informacje na jego temat, dołącz do nas, wypełniając bazę danych stowarzyszenia.

Źródła