Dieta Natmana: kompletny przewodnik po

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Opierając się na spożyciu warzyw i mięsa, dieta Natmana, która w założeniu ma być niskokaloryczna i odchudzająca, pozwala schudnąć od 3 do 5 kilogramów w zaledwie 4 dni! Czy wydaje Ci się to nierealne? A jednak szybka i skuteczna utrata wagi. Jeśli chcesz szybko schudnąć, ta 4-dniowa dieta jest idealna, jeśli będziesz przestrzegać pewnych zasad. Ale z czego składa się ta dieta? Jakie są jego zalety i wady? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym artykule.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Na czym polega dieta Natmana?

Ten program odchudzający, zwany także dietą stewardessy, zaskakuje efektami. Dieta Natmana pozwala szybko schudnąć średnio od 3 do 5 kilogramów tygodniowo. Jest zarówno niskokaloryczny, jak i wysokobiałkowy. Jego celem jest nakłonienie Cię do spożywania pokarmów bogatych w białko, aby schudnąć przy jednoczesnym utrzymaniu masy mięśniowej. Dieta ta nie powinna trwać dłużej niż 4 dni, ale jeśli chcesz, możesz ją stosować raz w miesiącu.

Stewardessa opiekująca się pasażerami w samolocie
Dieta Natmana, która pozwala schudnąć od 3 do 5 kg tygodniowo, nazywana jest także dietą stewardessy.

Podobnie jak większość diet obiecujących szybką utratę wagi, dieta Natmana jest bogata w białko. W menu znajdziemy ryby, chude mięsa czy jajka, a także błonnik. Warzywa można również jeść, pod warunkiem, że są ugotowane bez tłuszczu. Natomiast całkowicie zabronione są węglowodany, lipidy, nabiał, a zwłaszcza napoje alkoholowe.

Bez masła, margaryny i tłuszczu. Z pewnością on są dobre i złe tłuszcze, ale podczas diety Natmana ty ignoruj ​​​​wszystkie tłuszcze, dobre i złe. Każdy posiłku, spożywasz błonnik pokarmowy, który pozwoli ci się przygotować sytość, poprawiają pasaż jelitowy i zmniejszają ryzyko zaparć.

Jakie są podstawy diety Natmana?

Podczas diety Natmana konieczne będzie przyjęcie zdrowej i zbilansowanej diety oraz wykluczenie niektórych kategorii żywności: węglowodanów, lipidów i produktów mlecznych. Dozwolone są tylko warzywa, owoce i mięso. Oczywiście należy je gotować bez tłuszczu. Zabronione jest także podjadanie pomiędzy posiłkami.

Aby uzyskać jednoznaczne wyniki, ważne jest, aby postępować zgodnie z nimi podstawy tej diety. Ważne jest również śledzenie fazy stabilizacja na tydzień z ryzykiem odzyskania utraconych kilogramów.

Dla kogo przeznaczona jest dieta Natmana?

Dieta Natmana jest oficjalnie przeznaczona dla osób, które mają do zrzucenia zaledwie kilka kilogramów. Nie jest to metoda mająca na celu pokonanie problemów z nadwagą czy otyłością.

Osoba mierząca rozmiar swojego paska
Dieta Natmana przeznaczona jest dla osób chcących schudnąć od 2 do 5 kg. Dieta ta nie ma na celu zwalczania nadwagi i otyłości.

Jest przeznaczony dla każdego, kto chce coś stracić kilogramów szybko, bez stosowania diety przez wiele miesięcy. Ale bądź ostrożny, bo przy utracie wagi większej niż 5 kg nie zaleca się stosowania diety Natmana. Poza czterech dniach, może to doprowadzić do braków, które mogą być niebezpieczne dla organizmu zdrowie.

Z powodu zakazanych pokarmów dieta Natmana może powodować niedobory i dlatego istnieje ryzyko zmęczenia i osłabienia. Na pewno jest ich mniej w porównaniu do innych diet, ale ta dieta nie jest zalecana ludzie z problemami zdrowotnymi.

Krótko mówiąc, mężczyzna czy kobieta, ten program jest dla Ciebie, jeśli tak chcesz schudnąć szybko i jeśli możesz samodyscyplina.

Dieta Natmana: jak to działa?

Dieta Natmana jest zarówno wysokobiałkowa, jak i niskokaloryczna. Oto jak to działa.

Dieta wysokobiałkowa

Skoro dieta wysokobiałkowadieta ta modyfikuje poziom kilku hormonów regulujących wagę. Wyższe spożycie białka faktycznie zwiększa poziom hormonów sytości, jednocześnie zmniejszając poziom greliny, hormonu głodu. Ponadto trawienie i metabolizm białek powoduje spalanie kalorii.

Ze względu na wysoki efekt termogeniczny i kilka innymi czynnikami, wysokie spożycie białka zwykle wzrasta metabolizm. Dzięki temu spalasz więcej kalorii, także w trakcie spać. Wykazano, że wysokie spożycie białka przyspiesza metabolizm i zwiększa ilość spalanych kalorii o około 80 do 100 dziennie.

Białko zmniejsza apetyt i sprawia, że ​​spożywasz mniej kalorii. Wiele badań wykazało, że kiedy ludzie zwiększają spożycie białka, zaczynają jeść mniej kalorii. Dieta wysokobiałkowa zmniejsza apetyt i zmniejsza chęć podjadania późno w nocy.

Dieta niskokaloryczna

Skoro dieta niskokaloryczna, ta dieta przyspiesza utratę wagi. Większość ludzi może schudnąć, jeśli ograniczą liczbę spożywanych kalorii. Diety niskokaloryczne, zwłaszcza diety bardzo niskowęglowodanowe, mogą prowadzić do znacznej utraty wagi. Przegląd z 2015 roku wykazał, że diety wysokobiałkowe i niskowęglowodanowe mogą zapewniać niewielką korzyść w utracie wagi.

Choć pozostaje to kontrowersyjne, wielu ekspertów uważa że diety niskowęglowodanowe mają przewagę metaboliczną. W Innymi słowy, diety niskowęglowodanowe zwiększają Twoje wydatki energia.

Główne wyjaśnienie skutków utraty wagi diet niskowęglowodanowych jest prawdopodobnie ich potężnym działaniem na apetyt. Powszechnie wiadomo, że gdy ludziom brakuje węglowodanów, ich apetyt maleje i automatycznie zaczynają jeść mniej kalorie.

Celem diet niskokalorycznych jest zmuszenie organizmu do wykorzystywania tłuszczu jako głównego źródła energii. Kiedy tak się dzieje, osoba wytwarza ketony, które zasilają te części ciała, które nie mogą wykorzystywać tłuszczu do wytwarzania energii, w szczególności mózg i czerwone krwinki.

Krwinki
Celem diet niskokalorycznych jest zmuszenie organizmu do wykorzystywania tłuszczu jako głównego źródła energii. Aby zasilić części takie jak mózg i czerwone krwinki, które nie mogą wykorzystywać tłuszczu, organizm wytwarza ciała ketonowe.

Korzyści diety Natmana

Metoda Natmana ma wszystko: jest dietą ekspresowo, prosto i bezpłatnie. Szybka utrata masy ciała i bardzo krótki czas trwania deprywacja (która nadal pozostaje drakońska) w dużej mierze wyjaśnia jego wielki urok.

Każda dieta ma swój własny cel. Ze swojej strony dieta Natmana to szybki program, który obiecuje pomóc Ci szybko stracić 4 kilogramy w zaledwie 4 dni. To pomysł, który nie przestaje zaskakiwać wielu osób, bo utrata tak dużej wagi w rekordowym czasie wydaje się nie do pomyślenia. Jednak ta dieta nie oszukuje: badania i ankiety pokazują, że jest skuteczna. Wielu doświadczonych dietetyków potwierdza jego autentyczność i skuteczność.

Dieta trwa tylko cztery dni. Ryzyko frustracji jest zatem ograniczone. Nie zapominając, że utrata masy ciała jest bardzo szybka: nie trzeba czekać miesiącami, aby zobaczyć wyniki.

Stosując się do tego programu odchudzającego, nie podlegasz żadnemu ograniczenie ilości spożywanego pokarmu. Więc frustracja które możesz odczuwać, są niczym w porównaniu z tym, co wytwarzają inni plany żywieniowe.

Nawet jeśli spożywasz tylko białko, ty podczas głównych posiłków możesz jeść tyle, ile chcesz. Z Co więcej, program ten trwa tylko 4 dni. Pozbawiony zostaniesz lipidów, węglowodanów, minerałów i witamin przez krótki czas, ale ryzyko Niedobór, jaki generuje, jest praktycznie zerowy. Włączając suplementy żywności w twoim programie, twoje zdrowie zostanie w pewnym sensie zachowane optymalny.

Niedogodności

System rządów Natman, jak wszystkie szybko działające diety odchudzające, ma je w sobie punkty ujemne. Po pierwsze, ponieważ jest to rygorystyczny program oparty w drodze wyjątku konieczne jest przestrzeganie zasad.

Następnie, kiedy nadejdzie okres Twojej diety odchudzającej skończyłeś, nie jesteś bezpieczny przed efektem jojo od momentu, kiedy to zrobisz ciało podlega nowemu reżimowi. Jednak czas trwania tego programu jest tak krótki, że takie ryzyko również zostanie zmniejszone. Dlatego pamiętaj, aby postępować zgodnie z protokół stabilizacji, aby uniknąć efektu jojo.

Aby przedłużyć efekty swojej diety, po prostu narzucać nowe codzienne nawyki. Na przykład uprawiaj sport co pomoże Ci utrzymać formę. Jednakże sport jest wyłączony na czas Twoja dieta.

Podczas stosowania tego programu odchudzającego może pojawić się uczucie zmęczenia, problemy z trawieniem, a nawet problemy z transportem jelitowym.

Rowerzysta
Uprawianie sportu takiego jak jazda na rowerze, pływanie czy szybki marsz pozwala zachować formę po diecie Natmana. Nie zaleca się jednak uprawiania sportu w ciągu 4 dni trwania tej diety.

Program odchudzający, który warto stosować podczas diety Natmana

Ta szybka dieta obejmuje 3 posiłki dziennie. Aby przegrać szybko schudnąć, będziesz musiała przestrzegać tej zasady przez 4 dni. Należy również pamiętać, że menu śniadaniowe jest takie samo w całym obiekcie okres. Menu składa się z bardzo małych porcji mięsa, owoców i warzywa. To dieta niskokaloryczna. Posiłki również obejmują wiele grillowane mięso.

Pierwszy dzień

Program ten oferuje wypicie filiżanki herbaty lub kawy, bez cukru i pół grejpfruta każdego ranka. Pierwszy dzień dla lunch, w Twoim menu znajdzie się stek z grilla, sałatka z pomidorów, sałata i jabłko na deser. Na obiad zjedz danie z fasolki szparagowej i dwa jajka na twardo i druga połowa deseru grejpfrutowego.

Drugi dzień

Na śniadanie zjesz grillowany stek sałata i duża szklanka soku pomidorowego. Podczas kolacji masz wybór pomiędzy danie z fasolki szparagowej, kalafiora i cukinii. Będziesz miał na deser bezcukrowy mus jabłkowy.

Dzień trzeci

W połowie diety Twoje odchudzające menu wygląda następująco. Na obiad, będziesz miał grillowany stek z sałatką z selera i sałata, potem jabłko na deser. Na obiad zjesz kurczaka grillowane z duszonymi pomidorami. Ponadto masz prawo do dużej szklanki sok z suszonych śliwek.

Czwarty dzień

W południe zjesz danie składające się z fasolki szparagowej i dwóch jajek na twardo. Możesz także zafundować sobie sok pomidorowy. Wieczorem zjemy grillowany stek z porcją sałaty, w towarzystwie soku ananasowego, zawsze bez cukru.

Sok pomidorowy
Drugiego dnia diety Natmana po zjedzeniu grillowanego steku i sałatki wypij na śniadanie dużą szklankę soku pomidorowego.

Pokarmy i zachowania zabronione w ciągu 4 dni

jest kategorycznie zabronione przez cały czas trwania reżimu Natmana spożywaj produkty mleczne, jogurty, kremy deserowe, tłuszcze, margaryny i masło. Zabrania się także picia alkohol. Aby skutecznie stosować dietę, unikaj sportu i unikaj przekąski między posiłkami.

Menu, które należy stosować w fazie stabilizacji diety Natmana

Pod koniec 4-dniowej diety wejdziesz w fazę zwana stabilizacją. Podczas tej fazy, która trwa 7 dni, będziesz mógł ponownie wprowadzić zabronioną żywność (węglowodany, lipidy itp.), ale w małych ilościach wielkie ilości. Celem tej fazy jest pomoc w ustabilizowaniu wagi i nie po to, by odzyskać utracone kilogramy.

W ciągu 7 dni zastosujesz dietę niskokaloryczne jedzenie, a dodatkowo możesz zjeść przekąski z 3 zwykłych posiłków. Zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, wybór oferowany jest pomiędzy dietami dziennymi 1200 kcal, 1500 kcal i 1800 kcal na dzień.

Szczególnie polecana jest pierwsza racja kobiety. Będzie musiał zostać zastąpiony drugim, gdy poczujesz głód wzrośnie. Mężczyźni zaczną zatem od przyjęcia menu 1500 kcal przejdzie na dietę 1800 kcal, gdy tylko nasili się uczucie głodu.

Typowy jadłospis diety 1200 kcal

Na śniadanie wypij herbatę, herbatę ziołową lub kawę bez cukru, następnie odtłuszczony jogurt i kromkę chleba posmarowaną margaryną. Dozwolony jest jeden owoc. Na przekąskę weź 100 g twarogu z filiżanką herbaty, herbaty ziołowej lub kawy bez cukru.

W menu lunchowym znajdziemy 150 g czerwonej kapusty z sosem winegret, 150 g łososia à la papillote, 150 g fasolki szparagowej, 100 g twarogu i kawałek owocu. Jako przekąskę spożywaj beztłuszczowy jogurt z filiżanką herbaty, herbaty ziołowej lub kawy bez cukru.

Do kolacji przysługuje Ci 1 talerz zupy jarzynowej, a kromka chleba, 150 g łososia à la papillote, następnie 200 g brokułów z margaryna i owoce.

Typowy jadłospis diety 1500 kcal

Śniadanie jest takie samo jak menu 1200 kcal. Na pierwszą przekąskę zjedz trochę owoców. Podczas lunchu masz taki sam posiłek jak w poprzednim menu, plus 100 g ugotowanych ziemniaków para. Twoje przekąski i kolacja są takie same, jak te oferowane w poprzedni typ menu.

Typowe menu dla diety 1800 kcal

Zalecane rodzaje posiłków są następujące. Do małego obiad, weź to samo, co jest oferowane w menu 1200 kcal. Pozwól sobie na kromkę chleba. Twoje dwie przekąski i lunch są takie same jak te w menu 1500 kcal. Jeśli chodzi o obiad, jest on skomponowany tego samego posiłku, co w menu 1200 kcal, z dodatkiem 100 g puree ziemniaki i kawałek lekkiego sera.

Zasady, których należy przestrzegać, aby pomyślnie ukończyć program odchudzania

Brak węglowodanów i lipidów lub bardzo mało

Jego zasadą jest spożywanie większej ilości białka. Jest to zatem szybko działająca dieta wysokobiałkowa. W ciągu tych 4 dni zachęcamy do wykluczenia ze swojej diety lipidów i węglowodanów.

Żadnego podjadania pomiędzy posiłkami

Aby Twoja dieta była skuteczniejsza i szybsza, podejmij pewne kroki, aby zachować sylwetkę. Nie podjadaj pomiędzy głównymi posiłkami. Jednakże, ponieważ jesz dużo białka, Twój apetyt jest zmniejszony, co pomaga oprzeć się pokusom.

Jedz całe warzywa, nie pij alkoholu

Możesz jeść warzywa, ale musisz je jeść w całości. Dyscyplina będzie Twoim hasłem, dzięki któremu osiągniesz swój cel. Alkohol również zostanie wykluczony z Twojego programu.

Dieta 4-dniowa (nie więcej) i tylko raz w miesiącu

Nie powinieneś rozszerzać swojej diety poza cztery dni. Nie należy go także stosować częściej niż raz w miesiącu. TO może to być niebezpieczne dla zdrowia. Skorzystaj z tego, aby zmniejszyć ilość soli, którą spożywasz, nie wykluczając jej z posiłków.

Co więcej, autorzy diety Natmana pozostają anonimowi. Stosując tego typu program odchudzania, organizm czerpie niezbędną energię z rezerw tłuszczu i cukru, których nie zapewnia nowa dieta. To właśnie ten główny mechanizm sprzyja utracie wagi. Dodatkowo, jako że jest to dieta wysokobiałkowa, nie powoduje zaniku mięśni.

Jedz przy stole i poświęć trochę czasu na przeżuwanie jedzenia

Aby Twój program dietetyczny był naprawdę skuteczny, jednocześnie redukując frustrację, przyjmij właściwe podejście. Przede wszystkim zachowuj się normalnie, jakbyś nie był na diecie odchudzającej. Następnie zjedz posiłek przy stole. Dzięki temu będziesz spokojniejszy i będziesz gotowy do powolnego żucia.

Pić dużo wody

Pij 1,5 do 2 litrów wody każdego dnia, ponieważ ten rodzaj diety charakteryzuje się głównie tym, że sprzyja utracie wody i białek we wszystkich tkankach ciała, które w pierwszej kolejności są wykorzystywane do uzupełnienia energii wydatkowanej podczas tej szybkiej diety.

Poza tym nie musisz się ważyć każdego ranka. Pamiętaj, że Twoja dieta trwa tylko cztery dni i obiecuje utratę 4 kilogramów, jeśli zastosujesz się do zaleceń co do joty. Kolejna wskazówka: przygotowuj posiłki, unikaj dań gotowych w takim samym stopniu, jak konserw.

Woda mineralna
Podczas diety Natmana należy pić aż do 2 litrów wody dziennie, aby uzupełnić zarejestrowaną utratę wody.

Inne praktyczne wskazówki, jak uniknąć efektu jojo

Po czterech dniach diety Natmana możesz ją ponownie wprowadzić węglowodanów, tłuszczów i produktów mlecznych w Twojej diecie, ale w małych ilościach, aby uniknąć efektu jojo. Następne trzy tygodnie Ten program odchudzania odpowiada tak zwanej fazie stabilizacji:

Trzeba zatem uważać, aby nie spożywać pokarmów zbyt tłustych lub zbyt słodkich, w przeciwnym razie szybko odzyskasz utracone kilogramy. Dieta Natmana zabrania jakiejkolwiek formy podjadania: jest to dobry nawyk, który należy przyjąć niezależnie od diety, aby uniknąć przybierania na wadze.

Aby uniknąć ponownego przybrania na wadze, ogranicz się do 3 posiłków dziennie i w miarę możliwości unikaj pomijania posiłków. Kiedy wznowisz swojej zwykłej diecie, naucz się ograniczać ilość spożywanego jedzenia konsumować.

Spożywaj 25% tłuszczu, 50% węglowodanów i 15% białka. Następnie zjedz więcej błonnika, który pomoże Ci w trawieniu i asymilacja przez jelita. Przestrzegaj dziennego spożycia kalorii zalecane na podstawie Twojego wieku i płci. Zaleca się tego nie robić nie przekraczać 2000 kcal dla kobiety i 2500 kcal dla mężczyzny.

Oczywiście w czasie świąt czy specjalnych okazji dopuszczalne jest lekkie nagięcie zasad. Będziesz jednak musiał nauczyć się kontrolować swój głód (ewentualnie rozważ najlepsze środki tłumiące apetyt pomóc na początku), aby ekscesy nie zdarzały się często.

Środki ostrożności, które należy podjąć

Drakońskie pozbawienie reżimu Natmana nim nie jest opłacalne dłużej niż 4 dni. Po tym zwarciu reżim ten staje się aktem tortury niebezpieczne dla zdrowia.

Dieta trwająca dłużej niż 4 dni może prowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych, intensywnego zmęczenia i uogólnionego osłabienia. Może to również prowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania, takich jak kompulsywne i intensywne zachcianki.

Moja opinia

Ta dieta jest wybawieniem dla ludzi, którzy tego chcą szybko pozbądź się 4 zbędnych kilogramów bez obciążania się na długi czas program odchudzający. Stanowi także szansę dla tych, którzy chcą uniknąć ryzyka nieosiągnięcia celu w dłuższej perspektywie.

Nazywa się ją „dietą stewardesy”, ponieważ jego czas trwania jest równy liczbie dni postoju, w tym ostatniego korzyści pomiędzy dwoma lotami. A te hostessy są dobrze znane z utrzymywania talia osy przez cały rok.

Poza tym ta szybka dieta to przede wszystkim metoda, która upraszcza Twoje życie. Z pewnością jest to dieta ekspresowa i dość drastyczna, ale jego rezultaty są szybkie, a podstawy łatwe w zastosowaniu. I w Ponieważ trwa tylko cztery dni, wymaga większych poświęceń łatwo tolerowane.

Jeśli masz historię medyczną, skonsultuj się najpierw skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że dieta Natmana jest dla Ciebie odpowiednia. Notatka również, że ta dieta nie jest zalecana dla dzieci, ludzi osoby starsze, kobiety w ciąży, diabetycy, a także osoby cierpiący na zaburzenia żołądkowo-jelitowe.