Dieta wysokobiałkowa: jak to działa, menu i recenzje

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Dieta wysokobiałkowa pojawiła się w Stanach Zjednoczonych na początku lat 70. XX w. Narodziła się pod przewodnictwem Blakburna, profesora Uniwersytetu Harvarda. Ten program odchudzający zaleca duże spożycie białka, kosztem pokarmów bogatych w węglowodany i lipidy. Wyróżnia się spektakularną, szybko osiągniętą utratą wagi i zachowaniem masy mięśniowej. To bardzo skuteczna dieta odchudzająca.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Zatem dla osób, które nie wiedzą, jak szybko schudnąć, rozwiązaniem może być dieta wysokobiałkowa. Niezależnie od tego, czy chcesz stracić kilka zbędnych kilogramów przed operacją, masz problemy zdrowotne czy z innego powodu, jest to wybór, który spełni Twoje oczekiwania. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat diety wysokobiałkowej.

Definicja diety: zasady diety wysokobiałkowej

Dieta wysokobiałkowa to jeden ze skutecznych programów odchudzających, faworyzujący pokarmy bogate w białko. Bardzo prosta zasada tej metody odchudzania polega na maksymalnym zmniejszeniu spożycia kalorii przez organizm w postaci lipidów i węglowodanów. Wręcz przeciwnie, polegamy na diecie składającej się z białek, aby utrzymać masę mięśniową pomimo spowodowanej utratą wagi.

Ryby w diecie wysokobiałkowej
Dieta wysokobiałkowa zazwyczaj obejmuje produkty bogate w białko, takie jak produkty mleczne, ryby, białka jaj, a nawet chude mięso.

Dieta może również składać się z produktów roślinnych, takich jak soja, komosa ryżowa, fasola, orzechy i inne. Tę dietę wysokobiałkową prowadzimy również stosując preparaty w proszku. Te produkty na odchudzanie bez utraty mięśni występują w postaci wysokobiałkowych saszetek.

Wyjaśnienie diety: jak działa dieta wysokobiałkowa?

Wdrożenie diety wysokobiałkowej odbywa się w trzech lub czterech etapach, których należy dokładnie przestrzegać, aby uzyskać optymalne efekty. Dla tych, którzy decydują się szybko schudnąć dzięki temu programowi, oprócz metodyczności wymaga to zaangażowania.

Pierwszy etap

Pierwsza faza to ścisła dieta białkowa. Wiąże się to ze spożywaniem wyłącznie warzyw (spośród dozwolonych) i wysokobiałkowych suplementów diety.

Ponadto w tej fazie, gdy głównym celem pozostaje odchudzanie, należy pić odpowiednią ilość alkoholu. Ponieważ uruchamia proces ketozy, etap ten jest niezwykle istotny w diecie odchudzającej.

Drugi krok

Drugi etap prowadzi do diety mieszanej białkowej. Przedłuża rozpoczęty wcześniej proces odchudzania, jednocześnie dbając o ponowne wprowadzenie białka do diety.

Aby to osiągnąć należy 3-4 razy zmniejszyć dzienne spożycie saszetek wysokobiałkowych. Jednocześnie nadal jesz warzywa, nawadniając się codziennie przynajmniej 2 litrami napoju bez cukru.

Trzeci krok

Trzeci poziom, czyli faza przejściowa, polega na stopniowym ponownym wprowadzaniu węglowodanów do diety. Na tym etapie dieta obejmuje 3 saszetki wysokobiałkowe dziennie, przywracając jednocześnie śniadanie składające się z naturalnych białek i owoców. W zależności od Twojego harmonogramu uwzględniającego warzywa oraz mleko i/lub białka zwierzęce, musisz dodać 2 dania odchudzające.

Krok czwarty

Podczas czwartego etapu lub poziomu konsolidacji, oprócz wprowadzenia produktów skrobiowych, stopniowo zwiększa się ilość pożywienia. Mając to na uwadze, musisz spożywać 2 posiłki odchudzające zawierające produkty skrobiowe i warzywa, 2 wysokobiałkowe ciastka lub batony, 2 wysokobiałkowe saszetki, 2 wybrane przekąski oraz kodowane śniadanie.

Trwałą zmianę nawyków żywieniowych osiągamy stopniowo powracając do normalnej diety. Powrót do zdrowych posiłków zapewnia osobie stosującej dietę wysokobiałkową lepszą równowagę.

Postęp diety: Typowy dzień diety wysokobiałkowej

Program żywieniowy na typowy dzień diety wysokobiałkowej, który różni się w zależności od osoby, można przedstawić w następujący sposób. Można zacząć od posiłku takiego jak owsianka białkowa z nektarem na śniadanie.

Ten przepis składa się z głównych składników, takich jak twarożek i płatki owsiane, które można przygotować w ciągu zaledwie kilku minut. Następnie na lunch można delektować się filetem wołowym z sałatką Cezar. Parmezan, serce sałaty i filet wołowy to niezbędne składniki tego posiłku.

Obiad na diecie wysokobiałkowej
Na obiad warto pomyśleć o jajecznicy z krewetkami. Aby przygotować to danie, potrzebujesz mleka, jajek i krewetek.

Zalety diety wysokobiałkowej

  • Niska ilość kalorii w organizmie : dostarcza jedynie 4 kalorii/kg. Wiadomo, że białka są pokarmami o bardzo niskiej zawartości kalorii.
  • Wydajność i szybkość : zainteresowanie dietą wysokobiałkową nie polega wyłącznie na znaczeniu utraty wagi, jaką ona powoduje. Wyróżnia się także szybkością i skutecznością, dzięki czemu stosująca go osoba już od pierwszych chwil kuracji traci średnio blisko 2,5 kg tygodniowo.
  • Łatwa do wdrożenia dieta : Przygotowanie produktów wysokobiałkowych to proste zadanie.
  • Zmniejszone uczucie głodu : białka, na których opiera się dieta wysokobiałkowa, charakteryzują się naturalnym działaniem skuteczny środek tłumiący apetyt. Ich spożycie likwiduje chęć podjadania i zmniejsza uczucie głodu. Należy pamiętać, że trawienie produktów wysokobiałkowych jest wolniejsze, przez co uczucie sytości utrzymuje się dłużej.
  • Różnorodność produktów wysokobiałkowych : istnieje szeroka gama produktów wysokobiałkowych przeznaczonych do tego typu programu odchudzania. Aby przygotować różne posiłki, możesz wybierać spośród stu lub więcej smaków.

Zachowanie masy mięśniowej: w przeciwieństwie do wielu programów odchudzających, dieta wysokobiałkowa wyróżnia się zdolnością do ochrony mięśni przy jednoczesnym skutecznym działaniu skuteczny spalacz tłuszczu. Przy dużej ilości białek jakie dostarcza organizmowi, dopiero na poziomie masy tłuszczowej i rezerwowych tłuszczów następuje eliminacja kalorii.

Wady diety wysokobiałkowej

  • Obowiązkowe przestrzeganie programu odchudzania : konieczne jest ścisłe przestrzeganie ustalonego programu odchudzania. Mając to na uwadze, sukces diety wysokobiałkowej nie pozwala na żadne odstępstwa od diety. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w zakresie wyników, należy wymagać rygoru.
  • Zły oddech : nierzadko zdarza się, że osoby stosujące dietę wysokobiałkową mają nieświeży oddech. Zrozum, że jest to całkowicie normalne zjawisko spowodowane ewakuacją acetonu z płuc. Dość skuteczną wskazówką jest użycie mentolowego sprayu lub bezcukrowej gumy do żucia, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust.
  • Spowolnienie życia społecznego : Podczas diety wysokobiałkowej ważne jest dostosowanie tempa wycieczek. Oznacza to ograniczenie zaproszeń do innych członków rodziny i przyjaciół. W miarę możliwości należy unikać wychodzenia do restauracji, aby nie narazić się na pokusę podjadania, szczególnie w przypadku rygorystycznej diety.
  • W dłuższej perspektywie należy się spodziewać ryzyka zmęczenia : Dieta wysokobiałkowa oznacza wyeliminowanie węglowodanów z diety. Brak tych pierwiastków w organizmie może powodować brak energii, powodujący uczucie zmęczenia w dłuższej perspektywie. Przyjmowanie witaminowego suplementu diety na początku leczenia pomaga złagodzić skutki braku węglowodanów.
  • Konieczność częstego nawadniania : Nerki to narządy, na które stale istnieje zapotrzebowanie w ramach diety wysokobiałkowej. Dzieje się tak głównie dlatego, że program ten dostarcza organizmowi białka w dużych ilościach. Dlatego będziesz musiał przyzwyczaić się do picia wystarczającej ilości wody (około 2 litrów dziennie) w okresie stosowania tej diety.

Skuteczność diety: Skuteczność diety wysokobiałkowej

Jako jeden z najskuteczniejszych programów odchudzania, dieta wysokobiałkowa pozwala uzyskać ciekawe rezultaty w bardzo krótkim czasie. Jako dowód, tygodniowa utrata masy ciała wynosi około 2,5 kg.

Jednakże właściwe jest zakwalifikowanie komentarzy na tym poziomie, ponieważ wyniki różnią się w zależności od osoby. Historia diety, kapitał genetyczny, wybrany program czy wiek to czynniki, które mogą mieć wpływ na tygodniową utratę masy ciała podczas diety wysokobiałkowej.

Utrata masy ciała wywołana dietą wysokobiałkową
Dieta wysokobiałkowa pozwala szybko schudnąć. Jeśli masz nadwagę, możesz pozbyć się od jednego do dwóch i pół kilograma nadmiaru masy ciała tygodniowo.

Czas trwania diety wysokobiałkowej

Czas trwania diety wysokobiałkowej zależy od celu utraty wagi, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz schudnąć od 5,5 do 8,5 kg, pierwsze trzy fazy tego programu odchudzającego muszą trwać co najmniej 10 dni. Jeśli chodzi o tzw. etap stabilizacji lub konsolidacji, to jego czas trwania waha się w tym przypadku od 3 tygodni do 1 miesiąca.

W przypadku planowanej utraty wagi od 8,5 do 12,5 kg pierwsze dwa etapy trwają około dwóch tygodni. W tej hipotezie czas trwania fazy 3 wynosi 20 dni. Jeśli chodzi o czwarty etap, może on trwać przez okres jednego miesiąca.

Jeśli planujesz schudnąć od 12,5 do 18 kg, będziesz musiał poświęcić co najmniej 3 tygodnie, aby przejść pierwsze dwa poziomy. W przypadku trzeciej fazy wymagany czas wynosi jeden miesiąc, natomiast etap stabilizacji może trwać do półtora miesiąca.

Specjalne menu i przepisy na dietę wysokobiałkową

Konkretne pokarmy, które należy spożywać na diecie wysokobiałkowej, mogą się znacznie różnić w zależności od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną. Oto przykład specjalnych jadłospisów i przepisów dla kobiet w ramach programu odchudzającego.

Śniadanie1 kostka masła, 2/10 tradycyjnej bagietki, 1 jogurt najlepiej sojowy, niesłodzona herbata i kawa.
Obiadfasolka szparagowa, grillowana pierś z kurczaka i sałatka na oleju rzepakowym i oliwie z oliwek.
Przekąska1 jabłko, kawa nie bez cukru lub herbata.
Kolacja1 porcja świeżego sera koziego, pomidory i 1 filet z witlinka.
Tabela przykładowego jadłospisu i przepisów dla kobiet (dieta wysokobiałkowa)

Jeśli zaś chodzi o specjalne menu i przepis dla mężczyzn, to tak mogłoby wyglądać pierwszy dzień diety wysokobiałkowej.

Śniadanie1 jogurt 0%, 1 kostka masła, 2 do 4 kromek chleba zbożowego, niesłodzona herbata, kawa.
Obiadjabłko, fasolka szparagowa, ribeye.
Przekąskatwarożek, niesłodzona herbata, kawa.
Kolacjaratatouille, aiguillettes z kaczki.
Tabela przykładowego jadłospisu i przepisów dla mężczyzn (dieta wysokobiałkowa)

Opinie pracowników służby zdrowia na temat diety wysokobiałkowej

Skuteczność diety wysokobiałkowej w szybkiej utracie wagi docenia wielu specjalistów od żywienia. Jednak pomimo wielu zalet, profesjonaliści zalecają ostrożność podczas korzystania z tego programu odchudzającego. Przed rozpoczęciem stosowania tej metody odchudzania należy skonsultować się z lekarzem. Ta dieta nie jest odpowiednia dla każdego.

Ponadto wysokie spożycie białka w pewnym stopniu zwiększa ryzyko niewydolności serca u mężczyzn w średnim wieku. Efekty te ujawniono w badaniu zatytułowanym Heart Failure, opublikowanym w czasopiśmie Circulation.

Recenzje konsumentów

Osoby przyzwyczajone do diety wysokobiałkowej są jednomyślnie zadowolone z efektów odchudzania, jakie uzyskują w bardzo krótkim czasie.

Jednak niektórzy użytkownicy nie omieszkają zwrócić uwagi na efekt jo-jo pod koniec tego programu odchudzającego. Powrót do normalnej diety może spowodować przyrost kilku dodatkowych kilogramów.

Możesz uniknąć efektu jo-jo poprzez regularne monitorowanie odżywiania. Pomoże Ci to lepiej podejść zwłaszcza do fazy stabilizacji.


Więcej informacji na temat diet wysokobiałkowych znajdziesz w poniższych artykułach: