Dieta Thonon: jak to działa, menu i recenzje

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Opracowana przez lekarza z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego (CHU) w Thonon-les-Bains dieta Thonon ma na celu pomóc pacjentom, którzy musieli przejść operację lub koniecznie muszą schudnąć ze względów zdrowotnych, aby schudnąć. Przedstawiam Wam tę dietę, która niesie ze sobą ogromne korzyści dla każdego, kto przestrzega jej rygorystycznie i z determinacją. Wielu daje o tym wspaniałe świadectwa; i mam nadzieję, że dla Ciebie też! Jakie są: jego zasady, różne fazy, zalety i wady, opinie i referencje?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czym jest dieta Thonona i jakie są jej zasady?

Dieta Thonon to niskokaloryczna dieta odchudzająca, która wymaga dużego wysiłku i silnej woli, aby osiągnąć wyznaczone cele. W rzeczywistości będziesz musiał zmienić swoje nawyki żywieniowe, spożywając wyłącznie żywność dozwoloną podczas diety. Będziesz musiał pozbyć się pokarmów bogatych w witaminy, węglowodany i lipidy, takich jak słodycze, czekolada, rogaliki, hot dogi, pizze, dania mrożone, hamburgery, frytki i ciastka.

Zasady diety Thonona
Dieta Thonona polega między innymi na spożywaniu znacznych ilości produktów wysokobiałkowych, takich jak szpinak i jajka.

Ponadto, biorąc pod uwagę, że dieta Thonona również wysokoproteinowy, będziesz musiał spożywać dużo pokarmów białkowych, aby umożliwić organizmowi wzmocnienie mięśni i ich kształtu. Dotyczyć to będzie przede wszystkim jaj, mięsa, ryb, nie zapominając o szpinaku, liściach sałaty i pomidorach oraz innych produktach pochodzenia roślinnego. Gdy tłuszcz się topi, organizm będzie nadal czerpał z zapasów tłuszczu. Doprowadzi to do utraty wagi.

Czas trwania

Dieta ta sprzyja znacznej utracie wagi (co najmniej od 3 do 4 kg i aż do 10 kg masy ciała) w ciągu zaledwie 14 dni. Te 2 tygodnie stanowią pierwszą fazę diety. Następuje druga faza, która rozciąga się w czasie, w zależności od liczby kilogramów utraconych w pierwszej fazie.

Korzyści diety Thonona

Ta dieta jest bardzo odpowiednia do szybkiej utraty kilogramów (do 10 kg w 2 tygodnie), w przeciwieństwie do niektórych diet odchudzających, których przekonujące rezultaty można zaobserwować dopiero po kilku miesiącach. Dlatego nie trzeba go łączyć z produktami odchudzającymi, takimi jak silne spalacze tłuszczu.

Pod względem finansowym plan ten nie jest przyjazny budżetowi. Nie trzeba wydawać dużo, aby otrzymać zalecane produkty spożywcze. Wręcz przeciwnie, stosując dietę Thonon, zaoszczędzisz pieniądze. Na poziomie moralnym wzmocnisz swoją „pewność siebie” po udanym zakładzie i zyskasz szacunek bliskich ci osób, a dlaczego nie społeczeństwa.

Wreszcie faza stabilizacji diety uniemożliwia odzyskanie utraconej wagi pod koniec diety.

Niedogodności

Bardzo popularna jako dieta odchudzająca, dieta Thonona może jednak stwarzać pewne ryzyko dla osób cierpiących na anemię lub zaburzenia trawienne. Faktem jest, że dieta powoduje zaburzenie równowagi w diecie, a co za tym idzie, zaburzenie funkcjonowania organizmu.

Przeciwwskazania
Osoby wrażliwe (dzieci, kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby starsze) nie powinny stosować diety Thonon.

Nadmierna utrata wagi stwarza ogromne ryzyko dla zdrowia. Przed zastosowaniem tej diety (i każdej innej diety odchudzającej) skonsultuj się z dietetykiem.

Specjalne menu i przepisy na dietę Thonon

PORANEKPOŁUDNIEWIECZÓR
1eee dzieńZielona kawa lub zielona herbata bez cukru i tyle, ile lubisz (bez mleka). Wskazówka: bez czekolady, bez sucharów i bez cappuccino; nic poza nielimitowaną kawą.2 jajka na twardo + szpinak bez soli (bez majonezu i dodatków) i według uznania. Wskazówka: Aby wzmocnić smak, posyp szpinak sokiem z cytryny.1 duży grillowany stek (lub 3 posiekane steki) + zielona sałata (do wyboru: roszponka, zielona sałata, rukola) + seler według uznania (seler domowy, nie z domowym winegretem: sok z cytryny z jogurtem naturalnym 0 %).
2t dzieńKawa zielona lub zielona herbata bez cukru, z odrobiną mleka (ok. 100 ml)1 duży grillowany stek + zielona sałata z pomidorami doprawiona domowym sosem (sok z cytryny + 0% jogurtu naturalnego) + owoce według uznaniaSzynka gotowana według uznania
3t dzieńKawa lub zielona herbata bez cukru, z drobnym pieczywem zbożowym (np. pieczywo razowe)2 jajka na twardo + zielona sałata + pomidory według uznania (doprawione domowym sosem: sok z cytryny + 0% jogurtu naturalnego)Gotowana szynka + zielona sałata według uznania
4t dzieńKawa zielona lub zielona herbata bez cukru, z bułką1 jajko na twardo + marchewka do wyboru, surowa lub gotowana (zawsze domowej roboty; nie kupuj gotowych, przyprawionych i wysokokalorycznych pojemników), + kawałek sera Gruyere.Nielimitowane owoce + pełnotłusty jogurt naturalny
5t dzieńTarta marchewka (szczególnie „domowa”) + zielona kawa lub herbata (do wyboru) bez cukruRyba w bulionie dworskim + sałatka z 2 pomidorów (domowy sos: sok z cytryny + 0% jogurt naturalny)1 stek normalny + nielimitowana sałata zielona (domowy sos: sok z cytryny + 1 0% jogurt naturalny)
6t dzieńKawa zielona lub herbata zielona bez cukru + bułkaFilety z kurczaka, które możesz zjeść, gotowane bez oleju w piekarniku2 jajka na twardo + surówka z surowej marchewki („domowej roboty”, własny sos: sok z cytryny + 0% jogurtu naturalnego) lub gotowana marchewka według uznania
7t dzieńZielona kawa lub zielona herbata lub cytrynowa herbata ziołowa1 duży stek + owoce według uznaniaMożesz jeść (w normalnych proporcjach) co chcesz (bez dodatku cukru i alkoholu)
8 dzieńNieograniczona ilość zielonej herbaty lub kawy bez cukru2 jajka na twardo + szpinak bez soli według uznania1 duży grillowany stek (lub 3 małe posiekane steki) + zielona sałata + seler według uznania (sos domowy)
9 dzieńKawa zielona lub herbata bez cukru + mleko (około 100 ml)1 duży stek + zielona sałata + pomidory + owoce według uznaniaPlasterki szynki gotowane według uznania (bez ograniczeń, do momentu nasycenia)
10 dzieńKawa zielona lub herbata bez cukru + bułka zbożowa (chleb razowy)2 jajka na twardo + zielona sałata + pomidory według uznania (własny sos z soku z cytryny + 0% jogurtu naturalnego)Gotowana szynka + zielona sałata według uznania (domowej roboty)
11 dzieńKawa zielona lub herbata bez cukru + bułka1 jajko na twardo, surówka z surowej marchewki (lub ugotowana według uznania) + 1 kawałek Gruyère (lub inny twardy ser)Nielimitowane owoce + 1 pełnotłusty jogurt naturalny
12 dzieńSałatka z tartej marchewki + czarna kawa lub zielona herbataRyba w bulionie dworskim + sałatka z 2 pomidorów (domowy sos: sok z cytryny, ewentualnie 0% jogurtu naturalnego)1 stek normalny + nielimitowana sałata zielona (sos domowy)
13 dzieńKawa zielona lub zielona herbata bez cukru + bułkaGrillowany filet z kurczaka bez oleju według uznania (do zapełnienia)2 jajka na twardo + surówka z surowej marchwi + sok z cytryny (lub gotowana marchewka według upodobań)
14 dzieńZielona kawa lub zielona herbata lub cytrynowa herbata ziołowa1 duży stek + owoce według uznaniaJedz co chcesz, ale w rozsądnych proporcjach (unikaj słodyczy i alkoholu)
Menu i tabela przepisów na dietę Thonon
szynka w diecie szynkowej
Na diecie Thonon zaleca się spożywanie gotowanej szynki według uznania.

Dlaczego szynka gotowana według uznania na diecie Thonon?

Gotowana szynka zawiera bardzo mało tłuszczu, około 3 gramy na 100 gramów gotowanej szynki. Ponadto gotowana szynka jest pokarmem wysokobiałkowym. Kawałek szynki pokrywa średnio 17% dziennego spożycia białka w przypadku kobiet i 13% w przypadku mężczyzn. Co więcej, jedzenie gotowanej szynki tyle, ile chcesz, zapewni Ci uczucie sytości. Więc nie będziesz potrzebować środek tłumiący apetyt jakkolwiek skuteczne to może być.

Kilka wskazówek dotyczących przepisów dietetycznych Thonona

  • Udekoruj sałatkę octem bezolejowym i sokiem z cytryny.
  • Pozostaw około 300 gramów na osobę w przypadku selera gotowanego na parze i 150 gramów na osobę w przypadku selera surowego.
  • Zmielony stek podsmaż we wrzącej wodzie lub grilluj w piekarniku (bez dodatku tłuszczu), aby pozbyć się tłuszczu.
  • Jeśli pozwalają Ci finanse, kupuj wołowinę od rzeźnika; będzie wtedy miał tę zaletę, że będzie świeższy i mniej tłusty.

Opinie profesjonalistów

Opinia środowiska lekarskiego

Przed podjęciem programu odchudzania lub zmianą nawyków żywieniowych należy zawsze zasięgnąć porady lekarza. Bardzo restrykcyjna dieta Thonona stwarza ryzyko dla zdrowia. Stąd zakaz dla seniorów, kobiet w ciąży, osób z delikatnymi jelitami i dzieci.

Opinia specjalistów ds. żywienia na temat głównych składników odżywczych lub pokarmów znajdujących się w jadłospisach i przepisach programu odchudzającego Thonon

Na białkach

Należy pamiętać, że dzienne spożycie białka wynosi 0,8 grama pomnożone przez Twoją wagę w kilogramach. 50-gramowy kawałek gotowanej szynki zawiera około 60 kalorii. To sprawia, że ​​gotowana szynka jest szczególnie popularną i skuteczną potrawą w diecie Thonona ze względu na niską zawartość kalorii i duże spożycie białka.

Badania Younga (1987), a następnie Younga i El-Khoury’ego (1995) ukazują istotną naturę białek (będących sekwencjami aminokwasów) dla organizmu człowieka. Białka zwierzęce są na ogół bogatsze w niezbędne aminokwasy, a także mają lepszą strawność niż białka roślinne (Mahe i in., 1997).

O kawie

Na śniadanie nadaje się zielona kawa (unikaj cappuccino, zawiera za dużo kalorii). Kawa zielona polecana jest w diecie ze względu na niską kaloryczność (poniżej 5 kalorii w 200 cl szklanki). Pomaga także zwiększyć tętno, sprzyjając w ten sposób utracie kalorii.

Odnośnie cukru

Cukier syntetyczny jest dozwolony w kawie, ale na tej diecie unikaj olejów w sałatkach i soli, jeśli to możliwe.

O selerze

Seler ma bardzo niską zawartość kalorii (18 kalorii na 100 gramów), stąd jego wybór. Zaleca się jednak spożywanie selera świeżego, niepoddawanego obróbce chemicznej (unikaj selera poddanego obróbce przemysłowej w celu konserwacji żywności, który jest wysokokaloryczny ze względu na majonez i inne składniki).

seler i cytryna
Jedz seler na parze, gotowany lub nawet na surowo, doprawiony sokiem z cytryny (bez majonezu, olejów roślinnych, a nawet oliwy z oliwek ze względu na nadmiar kalorii).

Jedz seler na parze, gotowany lub nawet na surowo, doprawiony sokiem z cytryny (bez majonezu, olejów roślinnych, a nawet oliwy z oliwek ze względu na nadmiar kalorii).

Dieta Thonona: recenzje i rekomendacje konsumentów

Istnieją różne opinie i świadectwa na temat powodzenia diety Thonona. Oto niektóre z nich, pełne lekcji.

Pierwsza to Alicja, która twierdzi, że przy pierwszej próbie ta dieta nie spełniła jej oczekiwań. Dla niej ta dieta wymaga dużo dyscypliny i umysłu ze stali. Przyznaje, że kilka razy się załamała, ponieważ nie mogła znieść pragnienia pod koniec dnia i ze względu na stres związany z wymaganym rygorem. Ostatecznie schudła jedynie 2 niewielkie kilogramy, które bardzo szybko odzyskała.

Alicja opowiedziała tę historię bliskiej przyjaciółce, która opowiedziała jej o dość nieoczekiwanym przedmiocie (neodymowa bransoletka magnetyczna), który pomógł jej odnieść sukces w diecie. Dzięki temu przedmiotowi znacznie zmniejszyłaby swój stres i wyeliminowała apetyt. Dwa tygodnie później bransoletka ta zadziałała w taki sam sposób, jak magnetyzer podczas konsultacji. Nie bardzo w to wierzyła, zanim spróbowała. Ale od pierwszych godzin czuła się znacznie silniejsza. Jego stres stopniowo malał, a głód stawał się coraz mniej dokuczliwy.

Inny beneficjent diety Thonona zdradza, że ​​gdy powiedziano mu o tym programie odchudzającym, ważył 108 kilogramów. Chęć schudnięcia skłoniła go do podjęcia tej próby bez wahania. Do końca 14 dnia schudł 8 kilogramów. Jego celem jest dość szybkie zważenie od 90 do 85 kg.

Kolejny zadowolony użytkownik wyjaśnia, jak utrzymać motywację. „Jeśli chcesz odnieść sukces na diecie Thonon, nie myśl o tym, co jesz, a tylko o efekcie, jaki na koniec uzyskasz. To motywuje Cię jeszcze bardziej i wyobraź sobie siebie z mniejszą liczbą kilogramów masy ciała. I dodaj „ Powyżej wszyscy, poświęćcie czas na zjedzenie kolacji i idźcie wcześnie spać, aby nie odczuwać potrzeby podjadania lub jedzenia wieczorem”.