Letnie warzywa mają mnóstwo koloru, witamin, błonnika… i bardzo mało kalorii!

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Kolorowe, pełne słońca, bogate w wodę, minerały (fosfor, magnez, potas itp.), witaminy (C, karoten, beta karoten itp.) i błonnik…

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Należy je spożywać bez umiaru, zwłaszcza ze względu na ich wpływ na zdrowie, a zwłaszcza w kontekście profilaktyki nowotworów i chorób układu krążenia.

Są również bardzo dobrymi środkami przygotowującymi do naturalnej opalenizny i zapewniają prawdziwe korzyści odchudzające!

Są to warzywa słońca, takie jak pomidor, cukinia, ogórek czy bakłażan, ale także rzodkiewki, karczochy, koper włoski, fasolka szparagowa, czosnek i cebula.

Dodają koloru naszym talerzom i pozwalają urozmaicać smaki!

Więc chwyćcie swoje koszyki!

Kim są i jakie mają właściwości zdrowotne?

Nawodnienie, witaminy, minerały, błonnik (dobry podczas regularnego transportu).

Pomidor

Bogaty w wodę (95%) i niskokaloryczny (20 kcal w 100g). Dzięki bogactwu minerałów i pierwiastków śladowych wspomaga eliminację toksyn.

Zawiera witaminy C (19 mg/100 g), E (0,38 mg/100 g) i A (623 mg/100 g) o działaniu przeciwutleniającym, a bogactwo likopenu (karotenoidu) sprawia, że ​​jest to warzywo chętnie zwalczane niektóre nowotwory i choroby układu krążenia. Pobudza produkcję melaniny, która przygotowuje skórę do opalania w dobrych warunkach.

Smakowany jako przystawka, kwasowość pomidora stymuluje wydzielanie soków trawiennych, które przygotowują do lepszego przyswajania posiłku.

Pieprz

Pobudza pasaż jelitowy dzięki bardzo wysokiej zawartości błonnika (2 g/100 g) i ma dość niskie spożycie energii wynoszące 21 kcal/100 g. Zawartość witaminy C (126 mg/100 g) pokrywa 75% dziennego zapotrzebowania przy spożyciu jedynie 50 g warzyw.

Papryka, zwłaszcza czerwona, zawiera dużą ilość pigmentów typu karotenu (prowitamina A), które ułatwiają opalanie, pomagają przeciwdziałać starzeniu się komórek i powstawaniu nowotworów oraz flawonoidy (witamina P) które wzmacniają działanie witaminy C i napięcie naczyń włosowatych, co skutkuje poprawą krążenia krwi.

żywność o ujemnej kaloryczności

Cukinia na nadciśnienie

Niskokaloryczny, bogaty w wodę (95%), dostarcza znaczną ilość składników mineralnych: dużo potasu (230 mg), którego działanie jest uznawane za działanie przeciwnadciśnieniowe, ale także fosforu, magnezu (przeciwstresowego) i wapnia. Właściwości przeciwutleniające witamin C, B3 i prowitaminy A pomagają zwalczać wysoki poziom cholesterolu i zmniejszać liczbę nowotworów i zaćmy. Prowitamina A poprawia także widzenie w nocy.

Wysoka zawartość miękkiego błonnika celulozowego (1,5 g/100 g zamiast 0,5 g w przypadku małego warzywa). ułatwiające pasaż jelitowy i stosowane przy leczeniu wrzodów i zapalenia żołądka.

Bakłażan przeciw cholesterolowi!

Niskokaloryczny, bogaty w magnez, cynk i potas (260 mg/100), co nadaje mu znaczne działanie moczopędne. Bakłażan jest niezbędnym składnikiem kreteńskiej diety, uznawanym za skuteczny w walce z chorobami układu krążenia. Niektóre jego składniki ograniczają produkcję złego cholesterolu.

Ogórek, mistrz minerałów!

Bardzo niskokaloryczna i bogata w wodę (96%), dzięki czemu doskonale gasi pragnienie latem. Bogactwo minerałów takich jak potas (150 mg/100 g), fosfor (23 mg/100 g) i wapń (19 mg/100 g) sprawia, że ​​jest wyjątkowo moczopędny i oczyszczający. Jest również dobrze zaopatrzony w błonnik, który ułatwia pasaż jelitowy.

Dzięki zawartości pepsyny jest bardzo strawny. Ma również dużą gamę witamin z grupy B, a jego skóra zawiera prowitaminy A i witaminy E, które pomagają opóźniać starzenie się skóry.

Karczoch

Bardzo niskokaloryczny i pełen miedzi, niezbędnej do syntezy hemoglobiny i produkcji kolagenu, jest także znaczącym źródłem witaminy B9, która wspomaga prawidłowy rozwój płodu i witaminy K, która zapobiega osteoporozie.

Karczoch jest również pełen żelaza, które dodaje energii, magnezu, który zapobiega ryzyku chorób sercowo-naczyniowych, a nawet manganu niezbędnego do tworzenia kości i promującego „dobry” cholesterol. Przeciwutleniacz dzięki zawartości różnych związków fenolowych, karczoch jest zalecany w profilaktyce niektórych nowotworów.

fasolki

Zawierają liczne przeciwutleniacze sprzyjające walce organizmu z chorobami układu krążenia czy nowotworami. Promują także zdrowie kości dzięki zawartości magnezu i wapnia. Otrzymujemy również dużą liczbę pierwiastków śladowych, w tym mangan, cynk, miedź, a nawet fluor.

Zielona fasola

Koper włoski

Jest bogata w magnez, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi, żelazo, idealne do walki ze zmęczeniem, wapń, dla dobrego zdrowia kości, któremu sprzyja również wysokie stężenie witaminy C. Duszony, dostarczy Ci przeciwutleniaczy w postaci witaminy E i wzmocni Twój układ odpornościowy dzięki witaminie B9.

Pobudzający apetyt koper włoski pozwoli Ci na stosowanie diety bogatej w przeciwutleniacze, ponieważ jego moc jest większa niż innych ziół, takich jak rozmaryn, bazylia czy oregano.

Wreszcie, dzięki swoim właściwościom moczopędnym, zwalcza skurcze jelit i nadciśnienie. Uspokaja astmę, zapobiega aerofagii i jest doskonałym środkiem rozkurczającym.

Czosnek i cebula chronią przed wolnymi rodnikami!

Najwyższa zawartość roślinnych antyoksydantów, doskonałe źródło selenu, minerału niezbędnego do skutecznej ochrony przed wolnymi rodnikami, szczególnie tymi powstającymi w skórze po ekspozycji na słońce.

Cebula dostarcza 0,5 µg/100 g, a świeży czosnek 14 µg, czyli prawie 25% zalecanego spożycia dla kobiet.

Czosnek zawiera rekordową ilość witaminy C (31,2 mg/100 g), a także witaminy B6 (1,2 mg/100 g), która pomaga organizmowi w walce z toksynami i poprawia reakcję na stres.

Ich konserwacja

Wszystkie te warzywa pozostaną w Twojej szufladzie na warzywa przez tydzień!

Surowe czy gotowane?

Latem pragniemy świeżości i jemy więcej surowych warzyw, ale uważajmy, aby nie przemęczyć układu trawiennego! Naprzemiennie surowe i gotowane warzywa.

Słuchaj swojego organizmu i jeśli Twoje jelita są wrażliwe lub jesteś zmęczony, preferuj gotowane warzywa (gotowane w sałatce, smażone na patelni, gotowane na parze itp.).

Zachowaj ostrożność, jeśli masz delikatne jelita lub znaczny obszar zapalny:

TO ziemniaki, pomidory, papryka i bakłażan należą do rodziny Salinaceae i są warzywami zawierającymi neurotoksyczne alkanoidy, które mogą powodować migreny oraz upośledzać funkcję mięśni i stawów poprzez zwiększanie obszaru zapalnego.

Jeśli masz delikatne jelita i/lub obszary zapalne (choroba zwyrodnieniowa stawów, fibromialgia itp.), usuń skórę i nasiona z tych warzyw.

W jakich ilościach powinniśmy je spożywać, aby być i zachować zdrowie?

Fakultatywnie!!!

Na przemian gotowane lub surowe, nakładaj kolory (co najmniej 3) na swój talerz!

Dostarczają niewiele kalorii, ale są kopalnią witamin i minerałów, dlatego warto zaopatrzyć się w nie i spożywać je do każdego posiłku.

Doskonały sprzymierzeniec odchudzania, bogaty w wodę i błonnik, które dzięki dużej objętości w żołądku zapewnią Ci nawodnienie i szybsze uczucie sytości.

Podsumowując: letnie warzywa należy jeść bez umiaru, na surowo lub gotowane, dodawać do talerzy koloru i witamin do woli!