Herbata i jej zalety

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Różne herbaty

Herbata zielona i herbata czarna to dwa najbardziej znane i najczęściej spożywane rodzaje herbat. Te 2 herbaty pochodzą z tej samej rośliny. Aby je rozróżnić:

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

 • Herbata zielona: jest to najczęściej spożywana herbata w Azji. Liście herbaty właśnie zostały wysuszone. Jest to zatem ten, który zapewnia najlepsze wartości odżywcze. To właśnie on zawiera najwięcej polifenoli, przeciwutleniaczy przeciwdziałających starzeniu się komórek. Swoim „roślinnym” smakiem może przypominać skoszoną trawę.
 • Herbata czarna: przed suszeniem została poddana fermentacji. Pozwala to na lepszą konserwację i utrzymanie smaku nawet kilka lat później. Jej bardziej gorzki smak może przypominać kawę.

Istnieją inne rodzaje „herbat”, ale należy zachować ostrożność, nazwa ta jest czasami zniekształcona, ponieważ napój powstaje w wyniku naparu z rośliny, która niekoniecznie jest rośliną herbacianą.

 • Herbata biała lub srebrna: wytwarzana jest z pąków rośliny zbieranych wiosną. Jest to herbata subtelna i rzadka ze względu na krótki okres zbiorów. Aby zachować jego zapach, lepiej używać wody o niskiej temperaturze.
 • Herbata Oolong lub herbata niebieska: jest to herbata półfermentowana, pomiędzy herbatą zieloną a herbatą czarną. Ma niską zawartość teiny i łagodny smak. Jest powszechnie spożywany w Chinach i na Tajwanie.
 • Rooibos lub czerwona herbata: pochodzi z rośliny o tej samej nazwie, a nie z rośliny herbacianej. Uprawia się ją głównie w Republice Południowej Afryki. Jest fermentowany i zapewnia słodki smak bez goryczy. Ponadto brak teiny pozwala na jego spożywanie w każdym wieku, w tym przez dzieci.
 • Zielone rooibos: to niesfermentowane rooibos.

Wszystkie herbaty można aromatyzować olejkami eterycznymi, naturalnymi lub sztucznymi aromatami lub dodatkiem kawałków płatków, suszonych owoców lub przypraw. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie własnych „domowych” herbat smakowych.

W przypadku herbat komercyjnych lepiej jest preferować te, które zawierają naturalne, a nie sztuczne aromaty.

Znaczenie dobrego przygotowania

Aby docenić jakość i finezję swojej herbaty, ważne jest przestrzeganie 3 punktów:

 • dawkowanie: często jest to wskazane na torebce lub pudełku z herbatą.
 • temperatura wody: 75-80°C dla herbaty zielonej, 85-90°C dla herbaty czarnej (lub nawet 95°C dla herbaty Darjeeling), 95°C dla herbaty niebieskiej, 60°C dla herbaty białej, 100°C dla rooibos i inne napary.
 • czas naparu: 3 minuty dla herbaty zielonej, 4 minuty dla herbaty czarnej i niebieskiej, 5 minut dla herbaty białej, 5-10 minut dla rooibos i innych naparów.

Poza tym Twój napój może wywołać nieprzyjemną goryczkę w ustach i utratę subtelności smaków.

pić herbatę

Mnóstwo korzyści

Herbata zawiera teofilinę, która ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Umożliwia zatem lepsze krążenie krwi.

Zawiera także teobrominę, która nadaje mu działanie moczopędne.

Te 2 korzyści pomagają zwalczyć uczucie ciężkich nóg i zatrzymywanie wody, co czasami może być nieprzyjemne.

Ponadto, czy to czarna, biała czy zielona, ​​herbata zawiera różne przeciwutleniacze walka ze starzeniem się komórek.

Wreszcie, być może wiedziałeś o garbnikach zawartych w czerwonym winie. Zawiera go również herbata. Te garbniki pozwalają zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia.

Ponieważ herbata opiera się na zasadzie naparu z liści, lepiej kupować ją organiczną, aby uniknąć znacznego przedostania się pestycydów do napoju.

Sprzymierzeniec Twojego nawodnienia

Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu i potrzebujemy jej co najmniej 1L5 dziennie (lub więcej w przypadku aktywności fizycznej, ekstremalnych upałów itp.).

Spożywana na zimno lub na gorąco, najlepiej bez cukru, herbata może być prawdziwym sprzymierzeńcem Twojego nawodnienia.

Rzeczywiście, zimą przegrzane pomieszczenia i grzejniki, które wysuszają powietrze, odwadniają nas, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy. O piciu myślimy mniej niż latem i woda niekoniecznie do nas przemawia… Herbata z łatwością uzupełni to nawodnienie, 2 kubki zapewniają ½ L.

Sztuczka: Jeśli słodzisz herbatę, zmniejsz spożycie cukru o 1/2 cukru, aż przyzwyczaisz się do smaku. Kiedy już się przyzwyczaisz, zmniejsz ilość cukru o 1/2 więcej. I tak dalej, aż całkowicie wyeliminujesz cukier. Pozbędziesz się w ten sposób słodkiego smaku, co pozwoli Ci ograniczyć spożycie wszystkich innych słodkich produktów.

Latem z łatwością przygotujesz zimną herbatę, smaczną i bezcukrową alternatywę dla dostępnych na rynku napojów gazowanych, słodzonych wód smakowych itp.

Przepis na zimną herbatę

 • Z torebką herbaty: zaparz torebkę w filiżance i włóż do lodówki na 1 godzinę do 1 godziny 30 minut.
 • Z herbatą liściastą: 2 łyżeczki herbaty i 2,5 godziny zaparzania należy umieścić w lodówce na 500 ml wody.

Sztuczka: możesz użyć butelki na mleko, aby miała wystarczająco szeroką szyjkę, aby przełożyć przez nią torebkę z herbatą i wcisnąć ją w korek, aby móc łatwo wyjąć torebkę po zaparzeniu.

Uważaj, aby go nie nadużywać

 • Mimo że zawiera mniej niż kawa, herbata zawiera kofeinę. Od południa lepiej więc postawić na napary, rooibos itp. Sztuczka: Ponieważ kofeina zawarta w herbacie uwalnia się w pierwszych sekundach zaparzania, możesz po prostu zmniejszyć zawartość kofeiny w swoim napoju, wylewając napar z pierwszego namaczania torebki.
 • Garbniki zawarte w herbacie zapobiegają wchłanianiu żelaza. Jeśli masz skłonność do anemii, lepiej ograniczyć spożycie w pobliżu posiłków.
 • Uważaj, aby nie ulec pokusie stosowania wielu suplementów diety na bazie zielonej herbaty, ANSES woli zachować czujność w przypadku tych produktów, które mogą wiązać się z ryzykiem toksyczności!