8 błędów, których nie należy popełniać, jeśli chcesz schudnąć

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Widzę, że do mojego gabinetu przychodzi wiele osób, którym wcześniej nie udało się schudnąć lub którym w pewnym momencie udało się osiągnąć pożądaną wagę, ale później wszystko wróciło lub nawet więcej. Dlatego podam tutaj główne przyczyny tych niepowodzeń, abyś mógł ich uniknąć.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

# 1 Chęć stracenia zbyt wiele i zbyt szybko

Wiele osób chce spektakularnych rezultatów, więc to ich zachęca i motywuje, ale stracić zbyt szybko to najlepszy sposób, aby później wrócić do wszystkiego (a nawet trochę więcej)! Widzę zbyt wiele osób, które wpadły w błędne koło „jo-jo”, które zaburzyły naturalną regulację wagi i za każdym razem przybierają na wadze trochę więcej.

Moja rada : Daj swojemu ciału czas, pracuj nad swoimi codziennymi nawykami, aby stopniowo i trwale schudnąć. A dla motywacji wyznaczaj realistyczne cele pośrednie.

#2 Koncentrując się wyłącznie na swojej wadze

Zbyt częste patrzenie na skalę i obsesja na jej punkcie ostatecznie przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i jest raczej demotywujące. Naturalnie mamy niewielkie różnice w wadze, a utrata masy ciała nie jest liniowa.

Ponadto nie zapominaj, że zbilansowaniu diety zazwyczaj towarzyszy aktywność fizyczna, więc nastąpi również przyrost masy mięśniowej.

Moja rada : Maksymalnie jedno ważenie w tygodniu (najlepiej na czczo po oddaniu moczu, w tym samym stroju i na tej samej wadze). Jeśli chodzi o motywację, pomogą Ci cele w zakresie dobrego samopoczucia i kondycji.

# 3 Bycie zbyt restrykcyjnym lub nadmiernym

Niezależnie od tego, czy chodzi o kalorie, czy poprzez unikanie określonych grup żywności (np. tłuszczów, produktów skrobiowych), czy też zbyt intensywną aktywność fizyczną, wiele osób uważa, że ​​aby schudnąć, konieczne są drastyczne środki i narzucona zostaje dyscyplina, której nie są w stanie utrzymać w miarę upływu czasu.

Moja opinia : Jeśli chcesz, aby Twoje ciało dobrze sobie radziło, nie przekarmiaj go i utrzymuj w zdrowiu. Wszystko jest kwestią równowagi (każda grupa żywności ma swoją rolę) i dawki: żadna żywność nie jest sama w sobie szkodliwa, są tylko jej nadmiar (lub niedobory).

#4 Jedzenie za dużo białka

Stosowanie diet wysokobiałkowych w dalszym ciągu umiera pomimo potępiania szkodliwego wpływu diet typu Dukhana na zdrowie. Rzeczywiście, nadmiar białka męczy organizm, zwłaszcza nerki, i może powodować wzdęcia.

Moja opinia : codzienne spożywanie białka jest niezbędne, ale średnio wystarczy 1 do 2 porcji po 100 g mięsa/ryby/jajka/soi dziennie lub nawet mniej poprzez spożywanie większej ilości roślin strączkowych i komosy ryżowej.

jeść białko

#5 Pomijanie posiłków

Opuszczając posiłek, mówimy sobie, że jemy mniej, ale ryzyko polega przede wszystkim na tym, aby później to zrekompensować zarówno ilościowo, jak i jakościowo (przekąski, produkty przekąskowe).

Najczęściej pomijane jest śniadanie. Będzie to miało wpływ na lunch, ale szczególnie wieczorem, kiedy ludzie wracają do domu z pracy, są bardzo głodni i sięgają po wysokokaloryczne, fast foody i/lub zjadają zbyt obfitą kolację.

Moja rada : Powtarzająca się i rutynowa struktura pomaga naszemu organizmowi regulować się. Ponadto zachęcaj do spożywania większej ilości kalorii w ciągu dnia niż wieczorem.

#6 Myśląc, że istnieje przepis na cud, przestrzeganie modnej diety

Każde lato ma swoją modę i każdy ma swoje cudowne rozwiązania, którymi dzieli się w Internecie, jednak często nie jest to oparte na niczym naukowym, a co więcej, jeden sposób odżywiania może komuś odpowiadać, a dla innego być przeciwwskazany.

Moja opinia : To, co jemy, nie jest niewinne i musi być dostosowane do aktywności i cech każdego człowieka. Zanim całkowicie zdecydujesz się na dietę i program sportowy, zasięgnij porady pracownika służby zdrowia.

#7 Nadużywaj produktów o niskiej zawartości tłuszczu lub lekkich

Kiedy chcemy schudnąć, możemy skusić się na produkty z etykietą „light” lub „reduced”.

Warto jednak wiedzieć, że wzmianki te są dla producenta argumentem sprzedażowym i mogą zwabić konsumenta. Rzeczywiście produkt można oznaczyć jako „niskotłuszczowy”, ponieważ zawiera mniej tłuszczu niż produkt referencyjny, ale jest bogatszy w cukier.

Zwróć także uwagę na dodatki, które mają za zadanie zrekompensować ubytki materiału lub zachować teksturę.

Ponadto ludzie mają tendencję do spożywania go obficie, ponieważ jest „lekki”, lub w celu zrekompensowania przyjemności, która nie jest zgodna z oryginałem.

Jeśli chodzi o słodziki, to w tej chwili oszukują mózg, ale to podtrzymuje smak słodyczy i zwiększa apetyt podczas kolejnego posiłku.

Moja rada : uważaj na oświadczenia handlowe i uważnie czytaj etykiety.

#8 Poleganie na suplementach diety

Niektórzy kupują suplementy „odchudzające”., „utrata masy ciała” lub „ spalacz tłuszczu » licząc na efekt „cudu”, ale te produkty to bardziej biznes niż cokolwiek innego.

Moja opinia : To Ty i Twoje nawyki żywieniowe jesteście kluczem do zdrowej i trwałej utraty wagi. Bez zmiany diety suplementy na nic się nie zdadzą.

Ponadto niektóre mogą mieć szkodliwe skutki lub być przeciwwskazane, w zależności od przypadku.