Jak jeść mniej, a nawet przestać jeść (chwilowo)?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Czy wiesz, że nadmierne spożycie żywności szkodzi zdrowiu i wadze, ale nie wiesz, jak jeść mniej? Oto proste i skuteczne długoterminowe wskazówki, które sprawdziły się już u wielu osób. Należy jednak pamiętać, że aby zobaczyć dobre rezultaty, trzeba uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

1. Jak przestać jeść o każdej porze: naucz się słuchać swojego ciała

Jednym z najważniejszych kroków w procesie uczenia się, jak jeść mniej, jest zwracanie uwagi na to, co mówi Ci ciało. Aby to zrobić, musisz przestać systematycznie jeść przekąski, bojąc się, że będziesz głodny. Zamiast tego poczekaj, aż naprawdę poczujesz potrzebę zjedzenia czegokolwiek. Zazwyczaj wiesz, że Twoje ciało woła o jedzenie, gdy czujesz się słaby i/lub masz zawroty głowy lub zaczynasz być drażliwy.

Jak jeść mniej, a nawet przestać jeść (chwilowo)?
Naucz się słuchać swojego ciała.

Musisz także nauczyć się odróżniać głód fizjologiczny od głodu psychicznego. Rzeczywiście możliwe jest, że chcesz jeść, bo się nudzisz lub nie możesz kontrolować swoich emocji (pozytywnych lub negatywnych). Dlatego najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, gdy poczujesz potrzebę jedzenia, jest poświęcenie chwili i sprawdzenie, czy sytuacja, w której się znajdujesz, może to powodować. Jeśli tak jest, zajmij swój umysł inną czynnością (ćwiczeniami fizycznymi, sprzątaniem lub nawet muzyką), a jeśli nie znajdziesz żadnego związku, jedz.

Pamiętaj, że skuteczne zrozumienie komunikatu, jaki Twoje ciało próbuje Ci wysłać, zajmie Ci trochę czasu. Ale jest to całkowicie możliwe, a dzięki cierpliwości i wytrwałości zobaczysz, że natychmiast odniesiesz sukces.

2. Jak jeść mniej: wybierz mniejsze talerze

Prawdopodobnie zastanawiasz się, w jaki sposób jedzenie na mniejszych talerzach może pomóc w zmniejszeniu spożycia pokarmu. Tak naprawdę, wybranie mniejszego, ale pełnego pojemnika sprawi, że poczujesz, że zjadłeś wystarczająco dużo. Badania wykazały nawet, że przyjęcie tego nawyku pomoże Ci zmniejszyć ilość każdego posiłku o 15 do 30%.

To samo tyczy się napojów słodkich czy alkoholowych, które są największymi wrogami diety i dobrego zdrowia. Zasadą jest, aby nie pozbawiać się tego, aby uniknąć frustracji. To ostatecznie zrujnowałoby wszystkie twoje wysiłki. Musisz po prostu wybrać mniejsze szklanki i uważać, aby nie napełnić ich ponownie, aby wypić mniej.

Na koniec zaleca się również używanie łyżek i widelców średniej wielkości. Oznacza to, że bierzesz mniejsze kęsy i wolniej kończysz posiłek. Rzeczywiście, możesz czuć, że twoje jedzenie jest niewystarczające, jeśli skończysz je szybko, co może sprawić, że będziesz chciał mieć więcej.

3. Trzymaj pokusy z daleka od siebie

Jak możesz zmniejszyć ilość spożywanego jedzenia, jeśli nadal trzymasz ciasteczka, chipsy i ciasta w szafkach? Świadomość, że masz w zapasie przekąski, sprawia, że ​​jeszcze łatwiej odczuwasz głód, szczególnie gdy się nudzisz lub przeżywasz trudny okres. Unikaj więc ich kupowania, gdy robisz zapasy, lub, w najgorszym przypadku, sięgaj po niskokaloryczne owoce i warzywa.

Jak jeść mniej, a nawet przestać jeść (chwilowo)?
Trzymaj się z daleka od pokusy zjedzenia przekąski.

W ten sam sposób naucz się przygotowywać wystarczającą ilość posiłków, aby uniknąć resztek. Może to skusić Cię do ponownego uzupełnienia zapasów. Nie musisz jednak zmieniać swoich przyzwyczajeń, jeśli wygodniej jest Ci gotować za jednym razem przez cały dzień lub kilka dni. Wystarczy zamrozić resztki po podaniu, aby nie trzeba było ich ponownie używać. Zaleca się także pozostawienie naczyń w kuchni podczas posiłku.

Niewskazane jest także kupowanie sosów takich jak majonez, ketchup i inne wzmacniacze smaku. Smaki, które przynoszą, mogą powstrzymać Cię od zaprzestania jedzenia. Wreszcie, unikaj restauracji, gdy przyzwyczajasz się do nowego stylu życia, aby uniknąć wszelkich pokus.

4. Jedz we właściwy sposób

Specjaliści na ogół zalecają wypicie dwóch dużych szklanek wody przed jedzeniem lub rozpoczęcie posiłku od lekkiej zupy. Pomoże to zmniejszyć przyjmowaną porcję. Co więcej, twoje ciało odczuwa uczucie sytości dopiero około piętnastu do trzydziestu minut po rozpoczęciu posiłku. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i uniknąć przesady. Dobrze przeżuwaj jedzenie i regularnie rób krótkie przerwy.

Dodatkowo zaleca się skupienie na jedzeniu i delektowanie się smakami podczas posiłków. Wyłącz telewizor, odłóż gazetę i telefon komórkowy i unikaj wdawania się w dużą dyskusję, zwłaszcza jeśli mogłaby ona wpłynąć na Twoje emocje. Nie powinieneś jednak całkowicie się izolować, jeśli jesteś przyzwyczajony do jedzenia z przyjaciółmi, rodziną, a nawet współpracownikami. Trzeba się tylko nauczyć jeść i czasem przystanąć, żeby porozmawiać.

5. Weź środek tłumiący apetyt

Pudełko Zotrimu

Możesz także zażywać tabletki hamujące apetyt, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie kontrolować swoich nawyków żywieniowych i popędów. Suplementy te dzięki swoim składnikom pomagają znacznie zmniejszyć apetyt. Przed zażyciem zaleca się jednak konsultację ze specjalistą w celu zachowania zdrowia. Będzie mógł przepisać najlepszy środek tłumiący apetyt jak również prawidłowe dawkowanie po dokładnym zbadaniu stanu ogólnego.

Aby na dłużej utrzymać równowagę organizmu, warto zdecydować się na suplementy oparte na naturalnych składnikach, np. Zotrim. Dzięki temu możesz utrzymać tempo przez długi czas. Ponadto ten środek tłumiący apetyt jest odpowiedni dla wegan. Innymi słowy nie zawiera żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Przed wprowadzeniem do sprzedaży przeszedł również badania kliniczne i uzyskał zgodę ekspertów. Wreszcie marka w pełni zwraca pieniądze za zakup w przypadku niezadowolenia.

Jedz mniej z Zotrim, darmowa dostawa