Latem pamiętajcie o piciu, żeby się nawodnić, ale nie tylko…!

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Lato jest gorące, dlatego ważne jest, aby zachować zdrowie i dobre nawodnienie.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

W rzeczywistości jest to ciało składa się w ponad 60% z wody że trzeba je codziennie odnawiać.

Konsekwencje słabo nawodnionego organizmu są liczne i być może już ich doświadczyłeś:

 • Zakłócony tranzyt;
 • Problemy trawienne;
 • Problemy skórne;
 • Zmęczenie i brak energii;
 • Brak koncentracji ;
 • Osłabiona wydajność fizyczna;
 • Migreny…

Bądź jednak ostrożny, aby dobrze się nawodnić, nie wystarczy pić nic i o każdej porze.

Co powinniśmy pić?

Najlepszym napojem jest oczywiście woda!

Dziś istnieje szeroka gama napojów, które można spożywać na zimno, w temperaturze pokojowej lub na gorąco, jak je wybrać, co mogą nam przynieść i czy wszystkie są dobre dla zdrowia?

Wybierz wodę: kranową czy mineralną, naturalną czy smakową?

TO Kawa, TO mleko, czy soki owocowe, napoje gazowane, a nawet woda gazowana to to samo?

NIE ! Warto pamiętać, że woda jest jedyny napój niezbędny do życia.

Jest również najlepiej wyposażony, aby utrzymać nawodnienie organizmu. Drinki leki moczopędne takie jak kawa lub herbata Mamy tendencję do podkreślania odwodnienia i demineralizacji.

Podobnie jak alkohol (piwo, wino…), które należy spożywać z dużą ostrożnością, gdy jest gorąco, ponieważ przyspiesza metabolizm (podwyższa temperaturę ciała i nie nawadnia).

Wreszcie soki i napoje gazowane bogate w cukier należy unikać również dlatego, że działają odwadniająco, to samo dotyczy smakowych wód mineralnych czy piwa bezalkoholowego słodzonego substancjami słodzącymi!

Zamiast tego, aby zachować dobre nawodnienie latem, wybieraj wodę z dodatkiem liści mięty, zielonej herbaty, herbat ziołowych i cytryny!

hydrat

Niektóre wody mineralne mają szczególne zalety

 • bogata w magnez: pomaga zwalczać stres, zmęczenie i zaparcia;
 • bogaty w wapń: uzupełnia spożycie, jeśli jesz niewiele produktów mlecznych, aby wspomóc mineralizację kości i poprawić przyswajanie wszystkich składników odżywczych;
 • bogaty w wodorowęglany (związane z sodem): wody silnie wodorowęglanowe (>1000 mg/L) mogą być wówczas wskazane w przypadku trudności w trawieniu lub po wysiłku fizycznym, w celu ułatwienia ewakuacji kwasu mlekowego i remineralizacji;
 • sód : działająca na pracę serca i mięśnie, wody bogate w sód (>150 mg/L) można polecić sportowcom uprawiającym sporty wytrzymałościowe. Uważaj, aby nie spożywać jej za dużo, ponieważ nadmiar soli jest szkodliwy dla zdrowia, zwłaszcza jeśli cierpisz na nadciśnienie, problemy z sercem lub nerkami;
 • siarczany : wody bogate w siarczany (>300 mg/L) mają działanie moczopędne i przeczyszczające. Będą zatem zalecane w przypadku niektórych dysfunkcji nerek lub podczas epizodów zaparć.

Pomyśl także o wodzie zawartej naturalnie w owocach i warzywach!

Uzupełnisz podaż wody i minerałów, spożywając do każdego posiłku owoce i warzywa, które są naturalnie bogate w wodę i przyczyniają się do Twojego nawodnienia!

Zarówno latem, jak i zimą picie zup, gazpacho i koktajli sprzyja dobremu nawodnieniu. Oprócz wody dodawanej do preparatów, produkty spożywcze wchodzące w skład tych preparatów (owoce i warzywa) są bogate w wodę. Można je jeść z posiłkami lub jako przekąskę.

Preferuj sezonowe: ogórek, pomidor, sałatka, cukinia itp. są bardzo bogate w wodę, spożywaj je bez umiaru!

Nie czekaj, aż będziesz spragniony napoju

Dla wielu z nas picie następuje po tym, jak pojawi się uczucie pragnienia. Proszę jednak pamiętać, że pragnienie jest oznaką już zaawansowanego stanu odwodnienia.

Szacuje się, że to uczucie pojawia się, gdy organizm utracił już 1% swojej naturalnej wody i jest już osłabiony, funkcje poznawcze i intelektualne już uległy pogorszeniu. Utrzymanie dobrego nawodnienia latem wymaga także przewidywania pragnienia!

pij wodę

Ile pić i kiedy się nawadniać?

W przypadku wysokiej temperatury, pić co najmniej 2 litry wody dziennie.

Zapotrzebowanie to zwiększa się jeszcze bardziej w przypadku aktywności fizycznej oraz w pewnych specyficznych sytuacjach (np. biegunka).

Sposób picia ma bezpośredni wpływ na wchłanianie wody przez organizm. Dlatego zaleca się rozprowadzaj nawodnienie w ciągu dnia, pijąc co godzinę dużą szklankę wody. Wypicie zbyt dużej ilości wody na raz ogranicza jej wchłanianie.

Pij wodę o temperaturze pokojowej

Kiedy jest gorąco, często odruchowo sięgamy po bardzo zimny napój, ale jest to błąd, ponieważ woda z lodem powoduje skurcze układu trawiennego i jest gorzej przyswajalna przez organizm.

Ponadto po wypiciu bardzo zimnej wody organizm musi wydać dodatkową energię, aby przywrócić swoją fizjologiczną temperaturę.

Inaczej mówiąc, aby latem dobrze się nawodnić, wybieramy wodę o temperaturze pokojowej.

Wskazówki, jak lepiej się nawadniać!

Aby zwiększyć i pobudzić przyjemność z picia, możesz zainwestować w piękne bidony, blendery lub tykwy. Zabierz swoją butelkę gdziekolwiek się wybierasz: przed telewizor, do torebki, na siłownię, do biura, do kina, na stolik nocny…

Nawodnienie i aktywność fizyczna!

Podczas aktywności fizycznej utrata wody na skutek pocenia się może być dość znaczna. Dlatego ważne jest, aby dobrze się nawadniać przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym.
Ponadto ważne jest, aby dobrze się nawadniać, aby uniknąć ryzyka kontuzji, takich jak zapalenie ścięgien i skurcze, a także aby zwiększyć wydolność fizyczną.
Co więcej, jeśli będziesz odpowiednio nawodniony, Twoja regeneracja będzie jeszcze lepsza!
Sportowcom, także tym, którzy szczególnie pocą się podczas wysiłku fizycznego, można przygotować domową „wodę regeneracyjną” (na każdą aktywność trwającą dłużej niż 1 godzinę).

Na 1 litr napoju:

 • 1/3 soku jabłkowego
 • 2/3 wody
 • ½ łyżeczki wodorowęglanu sodu

W podsumowaniu : SWystarczające nawilżenie każdego dnia to przede wszystkim kwestia przyzwyczajenia.

Nawyk, który koniecznie trzeba wyrobić szczególnie latem oraz u osób z grupy wysokiego ryzyka odwodnienie czym są dzieci, osoby starsze i sportowcy!