Czekolada jest pełna uprzedzeń!

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Ciemna, mleczna, ryżowa, z orzechami laskowymi…
Mówię oczywiście o czekoladzie!
Ale nie wszystkie są takie same, ponieważ nie wszystkie mają taki sam skład.
A przede wszystkim istnieje wiele uprzedzeń dotyczących czekolady!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Skąd pochodzi czekolada?

Historia czekolady sięga 4000 lat wstecz, więc nie jest ona niczym nowym! Czekolada jest wytwarzana z ziaren kakaowca, które są mielone w celu uzyskania płynnej pasty kakaowej, z której ekstrahowany jest tłuszcz, znany jako masło kakaowe.

Należy zrozumieć, że czekolada jest wytwarzana z mieszanki, w różnych proporcjach, miazgi kakaowej, masła kakaowego i cukru.

Początkowo czekolada była spożywana w Meksyku tylko w formie przyprawionego napoju, ale stopniowo zaczęła być spożywana w postaci stałej i była używana w wielu deserach.

Później czekolada stała się częścią tradycji związanej z niektórymi świętami: pisanki, króliki, kurczaki, dzwonki itp., monety na Chanukę, trufle na Boże Narodzenie i małe serduszka na Walentynki.

Czy czekolada powoduje tycie?

FAŁSZ!

Czekolada może wydawać się bogata w kalorie, tłuszcz i cukier (100 g czekolady to odpowiednik 3 pojedynczych porcji masła + 10 kostek cukru), ale rzadko zdarza się zjeść 100 g czekolady za jednym razem!

Mały kwadracik o wadze 5 g odpowiada 28 kcal, czyli kalorycznemu ekwiwalentowi połowy pomidora; a więc NIE, mogę potwierdzić, że jedzenie czekolady w standardowych dawkach nie spowoduje tycia.

W rzeczywistości uważam, że dodawanie jej do przekąsek jest interesujące;

Na przykład chleb z kilkoma kostkami czekolady, szklanką mleka i kawałkiem owocu!

morceaux de chocolat

Czy to prawda, że ciemna czekolada jest najzdrowsza?

Nie sądzę, ponieważ czekolada mleczna jest wytwarzana przez dodanie mleka i odrobiny cukru do masy kakaowej.

Czekolada mleczna jest więc jeszcze bogatsza w wapń niż ciemna!

Oczywiście zawiera trochę więcej cukru.

Ale przy zwykłych ilościach nie ma się czym martwić.

Czy czekolada działa antydepresyjnie?

Cóż, w rzeczywistości wywołuje działanie chemiczne podobne do działania leków przeciwdepresyjnych: wzrost tryptofanu w organizmie, który po dotarciu do mózgu powoduje wydzielanie serotoniny, hormonu spokoju.

Czekolada zawiera również substancje podobne do amfetaminy: tyraminę i fenyloetyloaminę oraz pochodne kwasów tłuszczowych, które działają na te same receptory co konopie indyjskie.

Ale głównym efektem czekolady jest to, że zapewnia ona przyjemność smakową, więc czekolada jest dobra… ponieważ dobrze smakuje!

Jeden lub dwa kawałki dziennie mogą przynieść tylko korzyści.

Czy to prawda, że czekolada powoduje zaparcia?

To FAŁSZ!

Czekolada nie jest szczególnie zapierająca, zwłaszcza jeśli jesz ciemną czekoladę, która zawiera średnio 10 g błonnika na 100 g – tyle, co talerz warzyw!

Podsumowując

  • Czekolada nie powoduje tycia
  • Ciemna czekolada jest odpowiednikiem czekolady mlecznej
  • Czekolada dobrze wpływa na nastrój
  • Ciemna czekolada jest bogata w błonnik