Jak mogę się obejść bez cukru?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Ciastka, viennoiserie, lody, napoje itd… Wszędzie tam, gdzie jest cukier, czujesz, że nie możesz się bez niego obejść. A jednak można to zrobić!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Dlaczego czujemy, że nie możemy obejść się bez cukru?

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że mówimy tutaj o cukrze w postaci cukru pudru, tym samym cukrze, który producenci lub my sami dodajemy prawie wszędzie, do niektórych owoców, takich jak truskawki, do jogurtów, do kawy, do herbaty… i który nie jest niezbędny do życia, ale jest tam, aby dodać smaku, a tym samym promować naszą przyjemność smakową.

Nie jest to ten sam cukier, który naturalnie występuje na przykład w produktach skrobiowych lub chlebie, a jego wpływ na organizm nie jest taki sam.

Wykazano, że w przypadku cukru dodanego znajdujemy się w tak zwanym „obwodzie nagrody”: zasadniczo, kiedy go spożywamy, robi on tak wiele dobrego dla mózgu, że prosi on o więcej…..

Liczne badania wykazały, że u gryzoni cukier jest bardziej uzależniający niż kokaina (na 100 testowanych szczurów 94 znacznie wolały słodki smak od kokainy).

Nie mówię więc, że nie powinieneś w ogóle jeść cukru, ale jeśli czujesz, że staje się on rodzajem „uzależnienia”, istnieją techniki, które mogą ci pomóc; ponieważ, nie zapominajmy, zbyt dużo cukru może być szkodliwe dla zdrowia: nadwaga, otyłość, cukrzyca i inne choroby układu krążenia….

impression de ne pas pouvoir se passer de sucre

Co możemy zrobić?

„Prawo wszystko albo nic: jedynym sposobem radzenia sobie z uzależnieniem jest zaprzestanie wszelkiej konsumpcji.

Narkoman nie może zadowolić się jedną dawką heroiny, a palacz jednym papierosem. Musisz więc przestać spożywać wszystkie formy cukru i sztucznych słodzików, które zwiększają apetyt i prowadzą do magazynowania tłuszczu. Idealnie byłoby unikać przetworzonej żywności przez 3 tygodnie, tj. tej, którą kupujesz gotową w sklepach, i gotować w domu ze świeżych produktów, a zobaczysz, jak zmniejsza się apetyt na cukier.

Moja druga rada brzmi: „nie pij kalorii „.

W rzeczywistości unikaj wszystkich form płynnego cukru: napojów bezalkoholowych, słodzonej herbaty lub kawy, napojów energetycznych itp.

Odkryj 5 wskazówek, których możesz użyć, aby przestać jeść (dodany) cukier:

Czy trudno jest wprowadzić je w życie?

Wymaga to minimalnego wysiłku, ale kiedy już to zrobisz, zobaczysz, że twoje ciało będzie domagać się znacznie mniej, a ty będziesz z siebie zadowolony.

Oczywiście oprócz tego zdecydowanie radzę „jeść białko”: białko na śniadanie, białko na lunch i białko na kolację. Nie w dużych ilościach, ale regularnie, aby uniknąć zachcianek, które często prowadzą do sięgania po cukier.
Rozpocznij dzień od śniadania bogatego w białko: na przykład zjedz orzechy, nasiona i ekologiczne jajka z wolnego wybiegu. A następnie ryby, mięso lub kurczaka karmionego trawą, aby uzyskać dobrej jakości białko w innych posiłkach.

Inna moja rada brzmi: „jedz warzywa bez umiaru”!

I nie myśl, że niektóre warzywa zawierają cukier (szparagi, fasolka szparagowa, cebula, cukinia, pomidory, koper włoski), te warzywa zawierają cukry dodane, które nie są niebezpieczne, chodzi o inne.
Cukry dodane! Warzywa, które właśnie wymieniłem, nie reagują w ten sam sposób w organizmie, ponieważ zawierają również błonnik, który pomaga w trawieniu, a co więcej, warzywa te pomagają schudnąć.

appliquer les astuces arrêt de sucre

Co zrobić, gdy poczujesz głód?

Zgadza się, więc polecam „zestaw awaryjny” na przekąski. Sekret polega na tym, aby nigdy nie znaleźć się w sytuacji awaryjnej, aby nie ulec pokusie jedzenia, gdy mijasz automat ze słodyczami lub restaurację typu fast food. Dlatego zawsze miej przy sobie „zestaw awaryjny” zawierający zdrową przekąskę, która nasyci Cię, gdy poczujesz głód.

Oto, co może zawierać

 • woda kokosowa bez dodatku cukru
 • migdały, orzechy włoskie, pestki dyni
 • 1 jajko na twardo

Wreszcie, pamiętaj, aby nie kupować kuszących produktów, takich jak ciastka lub czekoladki, ponieważ leżą one w szafkach tak długo, są tak łatwe do zdobycia, że z pewnością trudniej będzie się im oprzeć!

Jeśli potrzebujesz ich dla innych członków rodziny lub ewentualnych gości, przechowuj je wysoko w szafce, aby były niedostępne.

Nie tylko jedzenie wywołuje apetyt na słodycze?

Nie, istnieją inne czynniki, na które możesz mieć wpływ:

 • Zacznij od uwolnienia się od stres u!
  Reakcja na stres powoduje prawdziwą „burzę hormonalną” w organizmie, uwalniając hormon stresu kortyzol, który sprzyja magazynowaniu tłuszczu w brzuchu. Oto mała wskazówka, jak temu zaradzić: weź głęboki wdech brzucha przez 5 sekund i wydech przez 5 sekund, wszystko przez 5 minut, 3 razy dziennie przy każdym posiłku: nazywa się to koherencją serca.
  Zrób to, a będziesz zdumiony!
 • Wreszcie, nie zaniedbuj swojego limitu snu… Zmęczenie popycha nas do spożywania żywności wygodnej (więcej tłuszczu i cukru), która niekoniecznie jest dobra dla naszego zdrowia, powtarzam. Brak snu wiąże się z wydzielaniem dwóch hormonów odpowiedzialnych za apetyt i sytość.
  Innymi słowy, brak snu może prowadzić do uczucia głodu.

Podsumowując, chciałbym powiedzieć, że nawet jeśli „detoks” od cukru nie jest taki łatwy, to jest wart wysiłku. Spróbuj przez co najmniej kilka dni, a zobaczysz…

PODSUMOWUJĄC:

 • Cukier dodany nie jest niezbędny
 • Zawsze miej przy sobie „zestaw pierwszej pomocy” na okazjonalne przekąski.
 • Stres i sen mogą sprzyjać apetytowi na cukier