Jakie napoje są najlepsze na odchudzanie?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Stosowany wraz ze zmianą stylu życia napój odchudzający jest skuteczniejszy niż jakikolwiek inny napój w walce z nadwagą i otyłością. Napoje takie jak zielona herbata, kawa i napoje bogate w białko przyspieszają metabolizm, sprzyjają sytości i zmniejszają głód, a wszystkie te czynniki mogą sprzyjać utracie wagi. W dalszej części tego artykułu znajdziesz najlepsze napoje odchudzające, które warto uwzględnić w swojej diecie odchudzającej i dbającej o zdrowie.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Zielona herbata

Pij zieloną herbatę może pomóc Ci schudnąć, przyspieszając metabolizm i zachęcając do utraty tkanki tłuszczowej.

Ta ziołowa herbata na odchudzanie jest bardzo często kojarzona ze zdrowiem i nie bez powodu. Zawiera nie tylko korzystne przeciwutleniacze i inne silne składniki odżywcze, ale jest także jednym z najskuteczniejszych napojów odchudzających.

Liczne badania wykazały, że spożywanie tego napoju doskonale pomaga w utracie wagi. Przegląd 14 badań wykazał, że osoby, które piły zieloną herbatę o wysokiej mocy przez 12 tygodni, straciły średnio od 0,2 do 3,5 kg więcej niż osoby, które jej nie piły.

Należy zauważyć, że korzyść ta jest powiązana z dużą ilością katechin, przeciwutleniaczy, które mogą zwiększać spalanie tłuszczu i przyspieszać metabolizm. Matcha to rodzaj zielonej herbaty, która zawiera większą ilość katechin niż tradycyjna zielona herbata, dzięki czemu jest dobrym wyborem na odchudzanie.

Jedno z badań wykazało, że kobiety, które spożywały 3 gramy matchy dziennie, spalały więcej tłuszczu podczas ćwiczeń niż kobiety, które jej nie piły. Dodatkowo ta ziołowa herbata odchudzająca zawiera kofeinę, która może pomóc w utracie wagi poprzez zwiększenie poziomu energii i poprawę wydajności ćwiczeń.

Ponadto osoby pijące tę herbatę ziołową w celu utraty wagi mają zwykle niższe ciśnienie krwi i mniejsze ryzyko rozwoju chorób, takich jak choroby serca, niektóre nowotwory i cukrzyca.

Zielona herbata
Zielona herbata przyspiesza metabolizm

Czy kawa jest napojem odchudzającym?

Napoje zawierające kofeinę, np Kawa może stymulować utratę wagi poprzez zwiększenie metabolizmu, zmniejszenie spożycia kalorii i stymulowanie spalania tłuszczu.

Na całym świecie ten napój odchudzający stosowany jest w celu zwiększenia poziomu energii i poprawy nastroju. Rzeczywiście, kawa zawiera kofeinę, substancję pobudzającą organizm i mogącą sprzyjać utracie wagi.

Ta ziołowa herbata odchudzająca może zmniejszyć spożycie energii i przyspieszyć metabolizm, co może pomóc w utracie wagi. Badanie przeprowadzone na 33 dorosłych osobach z nadwagą wykazało, że ci, którzy pili kawę zawierającą 6 mg kofeiny na kilogram masy ciała, spożywali znacznie mniej kalorii niż ci, którzy pili mniej kofeiny lub nie pili jej wcale.

W kilku innych badaniach wykazano również, że spożycie kofeiny zwiększa metabolizm i wspomaga spalanie tłuszczu. Osobom pijącym kawę może być również łatwiej utrzymać utratę wagi w miarę upływu czasu.

Badanie przeprowadzone na ponad 2600 osobach wykazało, że ci, którym udało się utrzymać utratę wagi w miarę upływu czasu, wypili znacznie więcej napojów odchudzających zawierających kofeinę niż grupa kontrolna.

Czarna herbata, skuteczny napój odchudzający

Ten napój odchudzający zawiera polifenole, przeciwutleniacze, które zmniejszają masę ciała. Badania pokazują, że picie czarnej herbaty może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej i wspomaganiu utraty wagi.

Podobnie jak zielona herbata, czarna herbata zawiera związki, które mogą stymulować utratę wagi. Napój ten jest rodzajem herbaty, która została bardziej utleniona (wystawiona na działanie powietrza) niż inne rodzaje herbat, dzięki czemu ma mocniejszy smak i ciemniejszy kolor.

Ten napój odchudzający jest bogaty w polifenole, w tym grupę związków polifenolowych zwanych flawonoidami. Polifenole są silnymi przeciwutleniaczami, które mogą pomóc w redukcji masy ciała.

Badania wykazały, że polifenole obecne w tej herbacie sprzyjają utracie wagi poprzez zmniejszenie spożycia kalorii, stymulowanie rozkładu tłuszczów i stymulowanie wzrostu dobrych bakterii jelitowych.

Badanie przeprowadzone na 111 osobach wykazało, że ci, którzy pili 3 filiżanki tego odchudzającego napoju dziennie przez trzy miesiące, stracili więcej na wadze i mieli większy obwód talii w porównaniu z grupą kontrolną.

Inne badanie przeprowadzone na 2734 kobietach wykazało, że kobiety, które spożywały dużo pokarmów i napojów bogatych we flawonoidy, takie jak czarna herbata, miały znacznie mniej tkanki tłuszczowej i tłuszczu w jamie brzusznej niż kobiety, które spożywały mniej pokarmów bogatych we flawonoidy.

Woda najlepszym napojem na odchudzanie?

Woda jest napojem niskokalorycznym, niezależnie od tego, czy jest niegazowana, gazowana czy mineralna. Regularne picie wody może pomóc spalić kalorie i zmniejszyć porcje podczas posiłków, co może prowadzić do utraty wagi.

Zwiększenie spożycia wody to jeden z najprostszych sposobów na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Picie większej ilości wody może również korzystnie wpłynąć na talię, zapewniając uczucie sytości między posiłkami i zwiększając liczbę spalanych kalorii.

Badania na to wskazują pij wodę przed posiłkami może zapewnić Ci sukces podczas próby ograniczenia kalorii i utraty wagi. Badanie przeprowadzone na 48 osobach dorosłych z nadwagą wykazało, że osoby, które wypiły 500 ml tego odchudzającego napoju przed posiłkami, przestrzegając diety niskokalorycznej, straciły w ciągu 12 tygodni o 44% więcej na wadze niż osoby, które nie piły go przed posiłkami.

Picie zimnej wody zwiększa spoczynkowy wydatek energetyczny. Przykładowo badanie 21 dzieci z nadwagą wykazało, że spoczynkowy wydatek energetyczny wzrósł aż o 25% w 40 minut po wypiciu 10 ml zimnej wody na kilogram masy ciała.

Szklanka wody
Picie zimnej wody zwiększa spoczynkowy wydatek energetyczny

Ocet jabłkowy

TO ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, związek, który może stymulować utratę wagi poprzez obniżenie poziomu insuliny, poprawę metabolizmu, hamowanie apetytu i zwiększenie spalania tłuszczu.

Badania na zwierzętach wykazały, że kwas octowy może zapobiegać przyrostowi masy ciała i zmniejszać gromadzenie się tłuszczu w brzuchu i wątrobie. Chociaż badania są ograniczone, istnieją pewne dowody na to, że napój ten skutecznie wspomaga utratę wagi u mężczyzn.

Badanie przeprowadzone na 144 otyłych dorosłych wykazało, że codzienne picie napoju zawierającego 2 łyżki (30 ml) octu doprowadziło do znacznej redukcji masy ciała, obwodu talii i tkanki tłuszczowej na brzuchu w porównaniu z grupą placebo.

Ocet jabłkowy spowalnia opróżnianie żołądka, dzięki czemu dłużej utrzymuje uczucie sytości. Pomaga także ograniczyć przejadanie się. Należy jednak pamiętać, że spożywanie kwaśnych napojów, takich jak ocet jabłkowy, może powodować erozję zębów, dlatego należy go spożywać oszczędnie.

Herbata imbirowa, napój odchudzający

Badania na ludziach i zwierzętach wskazują, że imbir może powodować uczucie sytości, zmniejszać apetyt i zwiększać metabolizm, co jest pomocne w utracie wagi.

Imbir jest powszechnie stosowany jako przyprawa dodająca smaku potrawom oraz jako lek na szereg schorzeń, takich jak nudności, przeziębienia i zapalenie stawów. Badania na ludziach i zwierzętach wykazały również, że ten smaczny korzeń ma korzystny wpływ na utratę wagi.

Jedno z badań wykazało, że szczury karmione dietą wysokotłuszczową uzupełnioną 5% sproszkowanym imbirem przez cztery tygodnie wykazały znaczną redukcję masy ciała i znaczną poprawę poziomu cholesterolu HDL w porównaniu ze szczurami karmionymi dietą wysokotłuszczową, zawierającą tłuszcze bez imbiru.

Chociaż w tym badaniu wykorzystano skoncentrowany proszek imbirowy, badanie na ludziach wykazało, że herbata imbirowa pomaga również zmniejszyć apetyt i zwiększyć wydatek kaloryczny.

Badanie przeprowadzone na 10 mężczyznach z nadwagą wykazało, że gdy wypili na śniadanie 2 gramy sproszkowanego imbiru rozpuszczonego w gorącej wodzie, uczucie sytości wzrosło, a uczucie głodu zmniejszyło się w porównaniu z dniami, w których nie spożywano herbaty imbirowej. Dodatkowo badanie wykazało, że herbata imbirowa zwiększa efekt termiczny pożywienia (liczba kalorii potrzebnych do strawienia i wchłonięcia pokarmu) o 43 kalorie.

Choć nie jest to duża liczba kalorii, sugeruje, że w połączeniu ze swoimi właściwościami sycącymi, herbata imbirowa jest dobrym napojem odchudzającym.

Herbata imbirowa
Podobnie jak wiele herbat, herbata imbirowa jest skutecznym napojem odchudzającym.

Czy koktajle proteinowe mogą wspomagać odchudzanie?

Koktajle proteinowe zmniejszają apetyt i zwiększają uczucie sytości. Proszki białkowe można łatwo dodać do dowolnego napoju w celu uzyskania szybkiej przekąski lub posiłku. Napoje bogate w białko mogą zmniejszać głód, zmniejszać apetyt i sprzyjać sytości, co jest ważne w procesie odchudzania.

Konsumenci mają do dyspozycji niezliczoną ilość odżywek białkowych, które ułatwiają przygotowanie szybkiej przekąski lub posiłku. Białko zwiększa poziom hormonów zmniejszających głód, jednocześnie zmniejszając poziom greliny, hormonu pobudzającego apetyt.

Badanie przeprowadzone na 90 dorosłych osobach z nadwagą wykazało, że osoby, które spożywały 56 gramów białka serwatkowego dziennie przez 23 tygodnie, straciły o 5 funtów więcej tłuszczu niż grupa kontrolna, która spożywała tę samą liczbę kalorii, ale nie spożywała białka serwatkowego.

Proszki białkowe z serwatki, grochu i konopi to tylko niektóre z odmian, które mogą dodać satysfakcjonującą dawkę białka do koktajli i koktajli, które pomogą Ci schudnąć.

Czy soki warzywne mogą pomóc schudnąć?

Chociaż soki owocowe są powiązane z przyrostem masy ciała, spożywanie soków warzywnych może mieć odwrotny skutek. W jednym badaniu dorośli, którzy wypili 16 uncji soku warzywnego o niskiej zawartości sodu i przestrzegali diety niskokalorycznej, stracili znacznie więcej na wadze niż ci, którzy go nie jedli.

Ponadto grupa spożywająca sok warzywny znacznie ograniczyła spożycie węglowodanów, co jest ważnym czynnikiem utraty wagi. Spożywanie całych warzyw, jeśli to możliwe, jest najlepszym wyborem dla zdrowia, ze względu na dużą ilość błonnika utraconego podczas procesu wyciskania soku.

Jednak spożywanie niskokalorycznego soku warzywnego może zwiększyć spożycie warzyw, a nawet pomóc w utracie wagi. Dlatego może być stosowany jako napój odchudzający.

mimo że warzywa Najlepszym wyborem jest pełnoziarnista żywność. Spożywanie soków warzywnych może sprzyjać utracie wagi, jeśli zostaną włączone do zdrowej diety.

Sok z limonki i malin

Wapno zawiera witaminę C i przeciwutleniacze, które doskonale wspomagają detoksykację i utratę tłuszczu. Usuwa toksyny z organizmu poprzez wzmocnienie działania S-transferazy glutationowej, enzymu występującego w wątrobie. Zawiera także flawonoidy, które aktywują układ trawienny oraz zwiększają wydzielanie kwasów i żółci.

Z drugiej strony maliny zawierają naturalne substancje chemiczne zwane ketonami, które ograniczają apetyt. Zapobiega przyrostowi masy ciała wywołanemu przez tłuste potrawy. Ogranicza także masę tkanki tłuszczowej. Oprócz wspomagania utraty wagi, maliny są również bogate w witaminy C i B, które promują zdrową skórę i spowalniają proces starzenia.

Będziesz potrzebował soku z całej limonki, pół szklanki wody i posiekanych malin. Do blendera włóż pokrojone maliny, dodaj sok z cytryny i wodę. Mieszaj, aż uzyskasz puree i gładkość. W razie potrzeby dodaj więcej wody. Przelej wszystko do kubka i ciesz się tym odchudzającym napojem!

Limonka
Schudnij z wapnem

A co z książkami z dziedziny napojów odchudzających?

Aby zachować formę, wiele osób koncentruje się na lemoniadzie, zielonej herbacie lub zwykłej wodzie jako napoju odchudzającym. Czasami uważają je za nijakie i są przez nie poważnie sfrustrowane podczas zabiegów odchudzających. Istnieje jednak mnóstwo napojów odchudzających. I choć pozostają niskokaloryczne lub niskokaloryczne, mogą być gorące, zimne, mocne, łagodne, słodkie lub słone. Tyle cech, które pozwalają każdemu znaleźć lub skomponować własny napój odchudzający.

Aby pokazać tę różnorodność, Nathalie Vogtlin pisze książkę zatytułowaną „Napoje odchudzające”, w której oferuje setki przepisów osobom poszukującym najlepszego napoju na odchudzanie. Ślub rzymski Wychodzi też książka na ten temat. Jej tytuł „Napoje, aby schudnąć: jak pić i wybierać napoje, aby trwale schudnąć” jest odkrywczy. Chcąc być bardziej precyzyjnym, Rainer Schönfeld decyduje się na „Zieloną herbatę – napój odchudzający”. Ta 96-stronicowa książka dotyczy konkretnie tego napoju, obecnie popularnego jako napój odchudzający.

Źródła:

https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-drinks#section7
https://www.manvsweight.com/homemade-drinks-to-lose-weight-fast/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4025876//pubmed/23671022
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28965248https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2859815/
https://www.decitre.fr/livres/boissons-minceur-9782754003087.html#resume
https://www.trendmail.ch/fr/Livres/Livres-en-francais/Livre-The-vert-la-boisson-minceur.html
https://books.google.ci/books?id=rZxiDwAAQBAJ&hl=fr&source=gbs_navlinks_s
https://www.femmetemporel.fr/minceur/recettes-minceur/regime-okinawa-4-recettes-au-top-pour-perdre-du-poids-32830