Czy znasz zalety bananów?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Istnieje około 1000 odmian bananów… Każdy Francuz spożywa ich 8,5 kg rocznie, co czyni je drugim najlepiej sprzedającym się owocem we Francji!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ale niektórzy z was trochę boją się bananów, ponieważ mają reputację zbyt bogatych i powodujących tycie…

Dowiedzmy się, co jest prawdą, a co nie.

Czybanany są dobre pod względemodżywczym?

Słyszałeś wyrażenie „mieć banana”, które odnosi się do uśmiechania się?

Cóż, jest to również zgodne z zaletami tego owocu, ponieważ wbrew temu, co mogłoby się wydawać, banan ma kilka interesujących zalet.

Po pierwsze, banany zawierają witaminę C (15 mg na 100 g banana), co czyni je przeciwutleniaczem, który spowalnia starzenie się komórek.

Banany są bogate w potas, a wiadomo, że wysokie spożycie potasu obniża ciśnienie krwi u osób z wysokim ciśnieniem krwi, zmniejszając w ten sposób ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Banany są również dobre dla trawienia, ponieważ mają właściwości przeciwkwasowe i przeciwwrzodowe.

(Źródło: Dr Ralph Best Aston University, Birmingham, Wielka Brytania).

Jest to również owoc „antydepresyjny”, ponieważ banany są bogate w dopaminę i witaminę B6, związki, które działają na układ nerwowy, dając efekt „relaksujący”.

valeur nutritionnelle banane

Banany zawierają dużo cukru, prawda? Czy powodują tycie?

Tak, zawierają dużo cukru! Ale to nie jest poważne samo w sobie, chyba że „przesadzisz”.

We Francji jemy Cavendisha, najbardziej znanego banana, oraz banana, który jest gotowany w wersji pikantnej.

Banan Cavendish to odpowiednik 5 kostek cukru (90 kalorii), a banan Plantain to odpowiednik 7 kostek cukru (130 kalorii). To jak jedzenie makaronu w przypadku banana Plantain, który jest najsłodszy, ale pod względem kalorii Cavendish to jak jedzenie zwykłego jogurtu!

I nie zawiera tłuszczu!

I nie zapominajmy, że nasze ciała potrzebują „cukrów” do funkcjonowania, a banany zawierają kilka interesujących cukrów, zwłaszcza że zawierają również błonnik, więc nie są przechowywane w organizmie w taki sam sposób, jak w przypadku zjedzenia słodyczy, które zostaną szybciej zmagazynowane w organizmie jako tłuszcz.

Więc jest to interesujący owoc dla sportowców?

To bardzo interesująca żywność do ćwiczeń!

Dla sportowców banany są szczególnie polecane, ponieważ są bogate w węglowodany (=cukry), witaminy z grupy B, potas i magnez (ważne dla dobrej pracy mięśni).

Dzięki cukrom, które mogą być przyswojone przez mięśnie ciała w czasie krótszym niż dwie godziny, pomagają szybko zregenerować się po wysiłku.

Jest to zatem doskonała przekąska dla sportowców, studentów i dzieci.

Może być również dobrą alternatywą dla śniadania, gdy trudno jest je zjeść: w zależności od wielkości, banan dostarcza tyle energii, co 35 g chleba (pół jednej bułki).

Czy banany mogą pomóc przy biegunce?

Banany mają zdolność łagodzenia objawów biegunki dzięki szczególnej zawartości błonnika, co czyni je idealnymi do regulacji tranzytu.

Banany mają wiele zalet: są praktyczne, mają grubą skórkę, która je chroni, są łatwe do zabrania wszędzie i są dostępne przez cały rok.

Smak banana rzadko rozczarowuje, w przeciwieństwie do innych owoców, w przypadku których nigdy nie masz pewności, czy są dojrzałe, soczyste lub wystarczająco słodkie…

petit déjeuner sportif banane

Jak rozpoznać, że banan jest dojrzały?

Trzeba spojrzeć na jego kolor: gdy banan jest bladożółty z zielonymi końcówkami, wciąż dojrzewa, jego smak jest pikantny, a konsystencja jędrna.

Gdy banan jest w pełni żółty, jest dojrzały, ma słodszy smak i bardziej miękką konsystencję.

Wreszcie, gdy banan jest żółty z paskami, jest w pełni dojrzały i masz 2 dni, aby go zjeść. Smak jest bardzo słodki, a konsystencja rozpływa się.

Wskazówki dotyczące przechowywania?

Banany powinny być przechowywane w temperaturze od 18 do 20°C, a już na pewno nie w lodówce!

A jeśli banan nie jest dojrzały, ale bardzo chcesz go zjeść, zawiń go w gazetę lub papierową torbę, aby przyspieszyć dojrzewanie.

Na koniec, aby zapobiec czernieniu banana po pokrojeniu, skrop go cytryną!

PODSUMOWANIE:

  • Banan jest ciekawym owocem pod względem odżywczym
  • Banan to praktyczny owoc
  • Banany nie są tuczące