Margaryny antycholesterolowe: co powinieneś myśleć?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

We Francji uważa się, że cholesterol jest przyczyną co drugiego zawału serca.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Prawie 20% dorosłych ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, więc wielu z nich je margarynę – nawet margarynę antycholesterolową…

Ale pytanie brzmi: czy jest ona dobra dla zdrowia?

Jaka jest różnica między masłem, margaryną i margaryną antycholesterolową?

To prawda , że wyglądają bardzo podobnie.

Masło jest tłuszczem pochodzącym ze śmietany mleka, więc jest pochodzenia zwierzęcego. Zawiera zatem tłuszcze zwierzęce, które nie są najlepsze dla zdrowia. Masło spożywane w nadmiarze zawiera między innymi słynny cholesterol, o którym często mówimy, ponieważ cholesterol występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego!

Z drugiej strony margaryny to emulsje wytwarzane z tłuszczów roślinnych, najczęściej mieszanki oleju słonecznikowego, rzepakowego, kukurydzianego i czasami palmowego, co nie jest najlepsze dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Ale ponieważ jest na bazie roślin, nie ma cholesterolu w zasięgu wzroku!

To powiedziawszy, dobrze wiedzieć: Masła i margaryny zawierają dokładnie tyle samo kalorii.

Istnieją również margaryny „antycholesterolowe”, które są niskotłuszczowymi margarynami wzbogaconymi pewnymi naturalnymi związkami występującymi w roślinach, które mają właściwości obniżania poziomu cholesterolu we krwi poprzez zmniejszenie jego wchłaniania w jelitach: związki te nazywane są fitosterolami.

Aby to zadziałało, należy spożywać 3 porcje po 10 g dziennie, co odpowiada 3 pojedynczym strąkom dziennie.

Konsekwencją spożywania tych „antycholesterolowych” margaryn byłoby zatem zmniejszenie chorób sercowo-naczyniowych”.

Czy jest to naprawdę skuteczne?

Niestety, według francuskiej agencji ds. bezpieczeństwa żywności (Anses), te „antycholesterolowe” margaryny nie mają udowodnionego wpływu na choroby układu krążenia,

W swoim raporcie agencja wskazuje, że – cytuję – „podczas gdy fitosterole rzeczywiście pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, nie wykazano ich korzyści w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym”.

Co więcej, fitosterole zakłócają prawidłowe funkcjonowanie cholesterolu i zapobiegają wchłanianiu witamin.

Dlatego formalnie niewskazane jest stosowanie go jako środka zapobiegawczego!

Krótko mówiąc, ponieważ nie ma badań bezpośrednio analizujących wpływ fitosteroli na choroby układu krążenia, na tym etapie nie możemy wyciągnąć żadnych prawdziwych wniosków.

Uwaga: Anses zaleca, aby kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz dzieci unikały margaryn „antycholesterolowych” i prosi wszystkich „zaniepokojonych” poziomem cholesterolu o skonsultowanie się z pracownikiem służby zdrowia.

Więc powinniśmy ich używać czy nie?

Zastąpienie masła margaryną nie przynosi żadnych korzyści, jeśli nie cierpisz na schorzenia lub nie stosujesz specjalnej diety, ponieważ margaryna generalnie nie pomaga zmniejszyć ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Moim zdaniem powinieneś nawet preferować masło, ponieważ jest ono mniej przetworzone niż margaryna, ale z umiarem: na przykład możesz zjeść 10 g masła na śniadanie, co stanowi równowartość małego masła serwowanego w jednej porcji w restauracji.

Dobrze przeczytałeś, powiedziałem, że nawet jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, masło może być spożywane z umiarem jako część zbilansowanej diety tłuszczowej, najlepiej spożywane na surowo. Nie ma sensu całkowicie go odrzucać!

W rzeczywistości, zamiast eliminować masło i zastępować je margaryną, lepiej byłoby ograniczyć spożycie produktów przemysłowych, takich jak herbatniki i dania gotowe.

W rzeczywistości będziesz podejmować mniejsze ryzyko, równoważąc źródła tłuszczu poprzez owoce oleiste (orzechy włoskie, orzechy laskowe, migdały itp.), tłuste ryby i oleje bogate w Omega-3 (olej lniany, olej rzepakowy), które obniżają „zły” cholesterol i podnoszą „dobry” cholesterol.

A co z innymi środkami dietetycznymi?

Nawet jeśli za wszelką cenę chcesz używać margaryny „antycholesterolowej”, muszą jej towarzyszyć inne środki dietetyczne:

  • ograniczyć (nie powiedziałem „wyeliminować”!): masło, sery, wędliny, tłuste mięsa, wypieki
  • używać różnych olejów (rzepakowy, z orzechów włoskich, oliwa z oliwek) do gotowania
  • spożywać wystarczającą ilość ryb (co najmniej 2 razy w tygodniu), owoców i warzyw (5 dziennie) oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych
  • umiarkowane spożycie cukru i soli.

Niezależnie od przypadku, nadmiar cholesterolu nie jest czymś, co należy lekceważyć i mogę tylko doradzić, aby skonsultować się z lekarzem-dietetykiem lub dietetykiem-dietetykiem, aby nie zrobić nic głupiego ze swoim zdrowiem.

Podsumowując:

  • Margaryna antycholesterolowa może obniżyć cholesterol pod warunkiem, że będziesz przyjmować 30g dziennie.
  • Ten rodzaj margaryny nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące piersią i dzieci.
  • Równoległe środki dietetyczne są niezbędne
  • Nie ma sensu eliminować masła w przypadku hipercholesterolemii.
  • Zbyt wysoki poziom cholesterolu: skonsultuj się z lekarzem-dietetykiem