Nadeszło lato: co grillować dla zdrowia?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Krótka historia grilla: pierwotnie pochodzi od starego wyrażenia oznaczającego „od brody do ogona”, które powstało, gdy francuscy odkrywcy opowiadali o jedzeniu kozy gotowanej w całości od brody do ogona!
Grillowanie jest często kojarzone z sezonem letnim i stanowi moment dzielenia się, świąteczny posiłek. Czy wiesz, że 63% Francuzów w wieku powyżej 25 lat posiada grill i korzystało z niego więcej niż raz w okresie letnim?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Równie dobrze możesz poznać wszystkie sekrety, prawda?

Jako dietetyk i specjalista ds. żywienia zamierzam udzielić ci szczegółowych informacji na temat grillowania: jakie produkty wybrać i jak najlepiej wykorzystać tę metodę gotowania dla zdrowia!

Jakie mięso powinienem wybrać?

Zalecam wybieranie mięs o niskiej zawartości tłuszczu.
Kontakt tłuszczu z płomieniem generuje benzopireny (= związki organiczne), które mają złą reputację jako rakotwórcze!

Co wybrać: najlepiej jeść białe mięsa, takie jak kurczak lub indyk i czerwone mięsa, takie jak stek z boczku, polędwica lub comber jagnięcy z niewielką ilością tłuszczu.

Trudno wyobrazić sobie grilla bez kiełbasek chipolata lub merguez?
Jedna rada: nie nakłuwaj kiełbasek i merguez przed i w trakcie pieczenia.
Woda + tłuszcz = sprzyja powstawaniu płomieni, a tym samym zwiększa toksyczność grilla. Co więcej, staną się one bardziej suche i mniej smaczne.

2 metody przyprawiania mięsa:

 • Marynata: preparat używany do namaczania mięsa lub ryb w celu ich zmiękczenia i dodania dodatkowego smaku grillowanemu mięsu. Marynowanie mięsa może zmniejszyć ilość substancji rakotwórczych o ponad połowę. Na jedzeniu tworzy się cienka warstwa, która chroni je podczas gotowania. Chociaż marynaty są zazwyczaj dość tłuste, nie musisz martwić się o swoją talię, ponieważ cały tłuszcz wytopi się na grillu, pozostawiając jedynie mięso nasycone smakiem ziół i przypraw.
 • Przyprawy i zioła: ich zaletą jest doprawianie potraw i nadawanie im aromatu i różnych smaków, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości soli.

Jakie inne produkty mogę gotować?

Owoce i warzywa są często zapomnianymi produktami na grillu!

Grillowane warzywa, takie jak papryka, cukinia lub kukurydza w kolbie są doskonałe.
Można je gotować w kawałkach lub na szaszłykach.

Najczęściej kebab jest połączeniem mięsa lub ryby i warzyw. Baw się z rodziną lub przyjaciółmi, tworząc własne kebaby.
Do ulubionych mięs można dodać paprykę, cebulę, pomidory lub grzyby. Mniam!

Możesz również grillować owoce!
Banany przekrojone wzdłuż na pół lub plastry ananasa, które lekko się karmelizują… Zrównoważony i zdrowy deser, taki jak lubimy. Pomyśl o ćwiartkach jabłek, gruszek lub brzoskwiń posypanych przyprawami deserowymi, takimi jak cynamon.
Owoce można również marynować w soku cytrusowym, miodzie i, dlaczego nie, liściach mięty. Urozmaicaj przyjemności!
A co z owocowymi kebabami? Spróbuj!

Dla tych, którzy lubią połączenie słodkiego i pikantnego: stwórz kebaby łączące słodycz owoców z mocą mięsa lub dobrze przyprawionych warzyw.

Dbaj o swój grill i zachowaj ostrożność podczas gotowania potraw

Dbanie o grill to podstawa. Zwęglone na nim grudki tłuszczu narażają Cię na więcej substancji rakotwórczych. Czyść go więc bardzo dokładnie.

Bardzo ważne jest również, aby zwracać uwagę na sposób przyrządzania potraw. Najlepiej jest nie przegotowywać jedzenia, ponieważ substancje rakotwórcze mogą się rozwijać, jeśli jedzenie jest przegrzane (przypalone, poczerniałe).

Moja rada: umieść jedzenie wystarczająco daleko od płomieni lub żaru, aby ograniczyć powstawanie toksycznych substancji i zapewnić powolne gotowanie, które nada potrawom z grilla lepszy smak.

Czy jedzenie na grillu jest dobre dla zdrowia?

Nie jest zaskoczeniem, że grillowanie jest techniką gotowania, która generuje dużo dymu i powstawanie toksycznych substancji na żywności. Ważne jest, aby często obracać jedzenie, aby zapobiec jego przegrzaniu i obciążeniu toksycznymi substancjami.

Najlepiej nie rozpalać grilla za pomocą podpałki, ale raczej za pomocą małych, suchych kawałków drewna. Stałe lub płynne podpałki to koncentraty toksycznych substancji, które zmieszają się z jedzeniem podczas gotowania.

Tak więc, od czasu do czasu można jeść na grillu, ale należy go używać tylko okazjonalnie (maksymalnie 2 razy w tygodniu).

O czym pamiętać i co stosować?

 • Gotuj mięso z małą ilością tłuszczu lub bez niego
 • Zrezygnuj ze zwykłego grillowanego mięsa i pomyśl o rybach (dorada, okoń morski, sola, barwena itp.).
 • Dodaj warzywa do grilla
 • Używaj kebabów, aby uzyskać bardziej urozmaicony i zbilansowany posiłek.
 • Używaj marynat (zawsze znajdziesz coś dla siebie!).
 • Używaj przypraw, aby dodać nowe smaki i zmniejszyć spożycie soli.
 • Dokładnie czyść grill po każdym użyciu.
 • Trzymaj jedzenie z dala od płomieni
 • Pamiętaj o częstym przewracaniu potraw
 • Do rozpalania grilla używaj rozpałki, a nie podpałki.

Grillowanie umożliwia przyrządzanie potraw od przystawki do deseru. Ta metoda gotowania nie ogranicza się do określonych potraw, wręcz przeciwnie. Spróbuj czegoś nowego!

Odważ się wypróbować nowe potrawy i nowe kombinacje, nadal przestrzegając podstawowych zasad zbilansowanej i zróżnicowanej diety! W ten sposób będziesz czerpać równie wiele z lata i tych chwil, które wszyscy uwielbiamy dzielić.