Czy brązowy cukier jest lepszy od białego?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

We Francji prawie cały sprzedawany cukier biały to cukier buraczany, naturalnie biały cukier. Ale jest też cukier brązowy.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Więc co powinieneś wybrać? Cukier biały czy brązowy? Czy istnieją jakieś alternatywy?

Czy cukier brązowy jest zdrowszy od białego?

W rzeczywistości, jeśli chcesz dzielić włos na czworo, cukier brązowy jest o 5% zdrowszy niż cukier biały.

Podczas produkcji cukru trzcinowego proces rafinacji jest przerywany tuż przed 100%, aby zatrzymać kilka zanieczyszczeń. Powodem tego jest fakt, że zanieczyszczenia w trzcinie cukrowej nadają cukrowi absolutnie pyszny smak, z nutami wanilii i cynamonu.

W przypadku buraka cukrowego zanieczyszczenia mają zły smak, więc rafinujemy go do 100%.

To prawda, że brązowy cukier zawiera więcej minerałów i wody niż cukier biały. Jednak ich zawartość jest tak niska, że nie ma znaczenia z punktu widzenia dziennego zapotrzebowania na mikroelementy. Spożywanie cukru brązowego zamiast białego to kwestia gustu.

Oba cukry składają się z sacharozy, „szybkiego” cukru, który powoduje „szok glikemiczny”, gdy dostaje się do krwiobiegu i powoduje, że wątroba jest w nadbiegach za każdym razem, gdy pijesz słodką kawę.

Fakt, że brązowy cukier zawiera 5% mniej sacharozy niż cukier biały, w żaden sposób nie czyni go zdrowszym. Ponieważ jest nieco mniej słodki, użytkownicy będą naturalnie zużywać średnio 5% więcej.

Warto również pamiętać, że spożywanie dużych ilości cukru, czy to białego, czy brązowego, może prowadzić do cukrzycy, otyłości i innych problemów zdrowotnych.

A co z brązowym cukrem i vergeoise?

Jest cukier brązowy i jest cukier brązowy.

W rzeczywistości, gdy pochodzi z trzciny cukrowej, jest brązowy po pierwszej krystalizacji, ponieważ łodyga trzciny zawiera prekursory barwiące. Cukier ten jest sprzedawany jako „cukier brązowy”. W zależności od pochodzenia, można go rozpoznać po nutach cynamonu, rumu lub wanilii….

Brązowy cukier jest również cukrem używanym w angielskich deserach i przyprawach: kruszonce, puddingu, cieście, cieście, chutney i piklach. Jego charakterystyczny smak wydobywa pełnię smaku niektórych cierpkich owoców, takich jak jabłka i rabarbar. Wreszcie, aby nadać jeszcze bardziej egzotyczną nutę słodkim i pikantnym potrawom, zaleca się stosowanie brązowego cukru.

Brązowy cukier można również uzyskać z buraków. Burak wytwarza biały cukier, gdy po raz pierwszy się krystalizuje, więc gotuje się go nieco dłużej, aby uzyskać czerwonawy lub blond kolor. Nazwa tego brązowego cukru z buraków to „vergeoise”, który w smaku przypomina karmel.

Większość brązowego cukru trzcinowego trafia do rafinerii. Te usuwają substancje barwiące i produkują cukier biały.

Na tym etapie praktycznie niemożliwe jest odróżnienie w smaku białego cukru trzcinowego od białego cukru buraczanego. W obu przypadkach jest to sacharoza.

Czy znasz oszustwo związane z brązowym cukrem?

Nie rób następującego skrótu:

brązowy cukier = pełny = nierafinowany.

Większość brązowych cukrów nie jest pełnym cukrem, ale białym cukrem zabarwionym karmelem. Upewnij się więc, co jest napisane na opakowaniu.

A co z innymi alternatywami dla cukru? Stewia, agawa itp…

Nie ma cudów, ale możliwe jest zastąpienie cukru kilkoma składnikami: miodem, stewią, syropem z agawy, ksylitolem itp.

Miód, który jest słodką substancją produkowaną przez pszczoły, zawiera 82% cukru, a przede wszystkim zawiera minerały i witaminy, które są bardzo dobre dla zdrowia.

Syrop z agawy, słodzik wytwarzany z kilku gatunków agawy, zawiera około 75% cukru. Syrop z agawy jest mniej lepki niż miód i ma łagodniejszy smak.

Stewia, z drugiej strony, ma do 300 razy większą moc słodzenia niż sacharoza bez dodawania ani jednej kalorii. Można ją znaleźć w postaci słodzików, sproszkowanych saszetek lub płynnych opakowań.

Jeśli jesteś w stanie znieść gorzki posmak, zrób to!

Z kolei ksylitol jest pozyskiwany z kory brzozy i ma tę zaletę, że nie jest próchnicotwórczy (nie powoduje próchnicy zębów) i jest idealny dla diabetyków, ponieważ nie podnosi poziomu cukru we krwi.

Należy jednak uważać na nadmierne spożycie, które może powodować biegunkę.

Uważaj więc na nadmierne spożycie na przykład bezcukrowej gumy do żucia, w której możesz znaleźć tego typu słodzony zamiennik: spójrz, jest napisane bardzo małe, że może powodować prawdziwy dyskomfort trawienny!

A można też robić desery bez cukru?

To prawda, że można robić desery ze słodzikami. Opracowano nawet specjalne przepisy na tego typu produkty. Ale jasne jest, że w przypadku wielu deserów jest to mission impossible.

Weźmy na przykład ciasteczka, które są miękkie w środku i chrupiące na wierzchu. Woda w pobliżu powierzchni pieczenia powoduje rekrystalizację części sacharozy. Powierzchnia jest następnie wysuszana. Regularnie pęka, nadając ciasteczkom oczekiwany wygląd. Tak więc to cukier sprawia, że ciastka są chrupiące…

Cukier działa również jako środek uplastyczniający, a jego zdolność do zatrzymywania wody pomaga zwiększyć lepkość ciasta. W rezultacie słodkie ciasta lepiej się trzymają. To samo dotyczy musów i kremów, które dzięki cukrowi są twardsze.

Czy próbowałeś dżemów bez cukru? Bez cukru nie zastygają. Pozostają płynne. Co więcej, cukier jest naturalnym środkiem konserwującym. Zatrzymując wodę zawartą w owocach, zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów, które potrzebują wody do rozwoju. Dlatego dżemy i galaretki owocowe zawierające od 50% do 75% cukru zachowują trwałość przez długi czas bez pleśnienia. Wreszcie, cukier pełni rolę barwnika. Dzięki reakcji karmelizacji (słynna reakcja Maillarda) dodaje koloru i przyjemnego aromatu podczas pieczenia deserów!

Podsumowując:

  • Brązowy cukier i biały cukier są niemal identyczne pod względem wartości odżywczych.
  • Miód, syrop z agawy, stewia i ksylitol to interesujące alternatywy.
  • Możliwe są również desery bez cukru.