Czy mięso jest szkodliwe dla zdrowia?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Według WHO „czerwone mięso jest prawdopodobnie rakotwórcze i udowodniono, że mięso przetworzone jest takie”. Co więcej, w ciągu 10 lat jego spożycie spadło o 12% (Źródło: Crédoc).

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Powinniśmy mimo to obejść się bez mięsa?

Opublikowano kilka badań naukowych dotyczących szkodliwego wpływu czerwonego mięsa na zdrowie (wołowina, cielęcina, koń, wieprzowina, baranina, jagnięcina, koza). Zwiększyłoby to ryzyko chorób układu krążenia, nowotworów, a nawet cukrzycy. Badanie przeprowadzone przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem sklasyfikowało czerwone mięso i przetworzone mięso (kiełbasy, wędliny itp.) jako rakotwórcze dla ludzi.

Nadmierne spożycie czerwonych mięs i wędlin zwiększa ryzyko np. raka jelita grubego, a dodatkowo żelazo zawarte w czerwonym mięsie ostatecznie wytwarza aldehydy (związki organiczne), które selekcjonują komórki przedrakowe. Nie należy jednak zapominać, że w grę wchodzą czynniki genetyczne.

A mikroflora odgrywa w tym rolę?

Udowodniono również zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych ze względu na mikroflorę jelitową (są to wszystkie mikroorganizmy występujące w jelitach), ponieważ jeśli jest zła, będzie miała tendencję do wytwarzania związków szkodliwych dla zdrowia. Innymi słowy, musisz spożywać wystarczającą ilość roślin, a tym samym błonnika, aby „przeciwdziałać” temu efektowi.

unikaj grillów

Czy zatem powinniśmy przestać jeść mięso?

Nie namawiam więc, żebyś w ogóle zaprzestała jedzenia mięsa, ale powinnaś wiedzieć, że według większości badań ryzyko zachorowania na raka jest wysokie, gdy zjadasz dziennie więcej niż 100 g gotowanego czerwonego mięsa, czyli – powiedzmy równowartość stek mielony dziennie.

Nie zapominajmy też, że ¼ Francuzów z pewnością spożywa za dużo mięsa, ale problemem jest także cały ich styl życia, który jest zagrożony: siedzący tryb życia, otyłość, palenie, alkohol.

A następnie pamiętaj, aby gotować czerwone mięso przy użyciu metod gotowania, które nie są niebezpieczne dla zdrowia, takich jak gotowanie na wolnym ogniu lub gotowanie w wodzie. Unikaj np. powtarzających się grillów. Na koniec warto pomyśleć o jedzeniu większej ilości warzyw i owoców, aby mieć lepszą mikroflorę. I nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić mięso, jeśli chcesz.

Inne produkty spożywcze mogą zastąpić mięso?

Istnieją inne produkty bogate w białko, takie jak ser, nabiał, jajka, ryby. Rośliny strączkowe to także suszona fasola i ciecierzyca z soczewicy, które są często spożywane przez wegetarian.

Sztuczka: Rozważ zjedzenie owocu podczas posiłku wegetariańskiego, aby żelazo roślinne było lepiej wchłaniane przez organizm.

Podsumowując:

  • Nadmiar czerwonego mięsa i wędlin jest szkodliwy dla zdrowia;
  • Mięso czerwone: nie więcej niż dwa razy w tygodniu;
  • Zastąp czerwone mięso jajkami, rybami lub roślinami strączkowymi.