Czy ryż powoduje przyrost masy ciała?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Dostępny w ponad 40 000 odmian ryż jest podstawowym pożywieniem dla ponad połowy światowej populacji. Istnieje jednak wiele błędnych przekonań na temat spożycia ryżu. Jedną z pierwszych rzeczy, która przychodzi na myśl ludziom, którzy decydują się schudnąć, jest zmniejszenie spożycia ryżu. Bogaty w węglowodany ryż jest uważany za jeden z najgorszych produktów odchudzających. Ale czy ryż powoduje otyłość, jak ludzie myślą?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest ryż?

Ryż, będący jadalnym zbożem, służy do przygotowywania różnorodnych potraw, w tym kaszek, zup i dań głównych. Wiele regionów, w tym prawie cała Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia, opiera się wyłącznie na ryżu jako podstawowym pożywieniu.

Czy ryż powoduje przyrost masy ciała?
Prawie cała (95%) światowa produkcja ryżu jest spożywana przez ludzi.

Całe ziarno, zwane ryżem, jest zamknięte w łusce. Kompletna obróbka usuwa wszystkie warstwy ochronne. Ryż pozbawiony jedynie zewnętrznej skorupy nazywany jest ryżem brązowym. Ryż pozbawiony wszystkich warstw nazywany jest ryżem białym. Kiedy biały ryż stanowi znaczną część diety, istnieje ryzyko beri-beri, choroby wynikającej z niedoboru tiaminy i minerałów. Ryż biały parzony zachowuje większość składników odżywczych.

Jaka jest wartość odżywcza ryżu?

Ryż brązowy zawiera zarówno otręby, jak i zarodki. Jest zatem bardziej pożywny niż biały ryż i bogaty w błonnik i przeciwutleniacze. Wartość odżywcza ryżu to:

 • kalorie: 130;
 • węglowodany: 29 gramów;
 • błonnik: 0 gramów;
 • białko: 2 gramy;
 • lipidy: 0 gramów;
 • mangan: 19% zalecanego dziennego spożycia (RDA);
 • magnez: 3% ZDS;
 • fosfor: 4% ZDS;
 • witamina B6: 3% ZDS;
 • selen: 11% ZDS

Z białego ryżu usuwa się otręby i pożywne zarodki, aby poprawić jego wizualną jakość. Czynnik ten sprawia, że ​​ryż brązowy jest zdrowszym wyborem niż ryż biały. Jeśli chodzi o wartość odżywczą, biały ryż zawiera:

 • kalorie: 112;
 • węglowodany: 24 gramy;
 • błonnik: 2 gramy;
 • białko: 2 gramy;
 • lipidy: 1 gram;
 • mangan: 55% ZDS;
 • magnez: 11% ZDS;
 • fosfor: 8% ZDS;
 • witamina B6: 7% ZDS;
 • selen: 14% ZDS.

Jakie właściwości ma ryż?

Każdy rodzaj ryżu ma szczególne właściwości.

Właściwości ryżu białego

Ryż biały jest niewątpliwie najbardziej znanym rodzajem ryżu ze wszystkich. Można go znaleźć w każdym supermarkecie i wyróżnia się bardzo niskim kosztem. Ryż biały nie jest jednak opcją, która Ci odpowiada, gdyż podczas jego produkcji traci wiele ze swoich właściwości.

W wyniku rafinacji ryż biały traci 85% witamin, błonnika i dużej części minerałów. Ryż ten produkowany jest po obłuszczeniu i wypolerowaniu ziarna. Zasadniczo biały ryż zawiera tylko bielmo, które składa się głównie ze skrobi. Nazywa się to rafinowanym ryżem.

brązowy ryż

Z ryżu brązowego usunięto łuskę, ale bez owocni (najbardziej zewnętrznej części ziarna). Ryż ten zachowuje wszystkie składniki odżywcze w nienaruszonym stanie. Bogatszy w żelazo, selen i witaminy z grupy B, wyróżnia się także dużą zawartością błonnika.

Błonnik z brązowego ryżu jest niezbędny, ponieważ pomaga w wolniejszym wchłanianiu węglowodanów. Błonnik pomaga również utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Zapobiega pojawianiu się pragnień w ciągu dnia i zapobiega gromadzeniu się tłuszczu.

Właściwości czerwonego ryżu

Ryż czerwony to bardzo popularny rodzaj ryżu brązowego, który jest spożywany głównie w krajach azjatyckich. Ten rodzaj ryżu stosowany jest w celach leczniczych w celu obniżenia poziomu cholesterolu i kontroli poziomu cukru we krwi.

Ryż czerwony uzyskuje swój charakterystyczny kolor po fermentacji ryżu brązowego za pomocą drożdży o nazwie Monascus Purpureus. Zmniejsza produkcję złego cholesterolu.

Czarny ryż

Ryż czarny lub ryż cesarski to dobrze znany rodzaj ryżu w Chinach. Z drugiej strony w Europie nie jest łatwo dostępny i uważany jest za potrawę dla smakoszy. Obecnie jest bardzo modny ze względu na swoje wspaniałe właściwości odżywcze.

Ryż czarny wyróżnia się wysoką zawartością białka roślinnego (aż 10 gramów na 100 gramów produktu). Idealnie sprawdzi się jeśli stosujesz dietę wegetariańską lub wegańską.

Czarny ryż ma wysoką moc przeciwutleniającą. Ma właściwości przeciwzapalne. Jest także obrońcą układu krążenia i układu naczyniowego. Czarny ryż zawiera 4 razy więcej żelaza niż inne ryże. Posiada również wszystkie właściwości ryżu brązowego.

Ryż biały, czerwony, brązowy lub czarny nie powoduje przyrostu masy ciała
Ryż nie powoduje przyrostu masy ciała.

Czy ryż powoduje przyrost masy ciała?

Na Zachodzie panuje powszechny mit, że ryż powoduje otyłość. Jednak w Azji Południowo-Wschodniej jest to podstawowy produkt spożywczy, który jest spożywany od tysiącleci i nie powoduje żadnych problemów.

Oczywiście w Azji są osoby otyłe, ale stanowią one jedynie niewielką część populacji. Rzeczywiście, Azjaci mają bardzo dobrą budowę ciała, cieszą się godnym pozazdroszczenia zdrowiem, a wielu z nich wygląda młodziej niż na swój wiek. Cieszą się także świetną trwałością!

Mit ryżu jako pożywienia antydietowego bierze się z faktu, że to popularne ziarno jest potężnym źródłem energii. Z pewnością, jeśli spożyjemy więcej energii, niż potrzebujemy, zostanie ona zmagazynowana i spowoduje, że przybierzemy na wadze. Wiemy jednak, że bez energii nie da się żyć. Tak naprawdę węglowodany są tak samo niezbędne w naszej diecie, jak paliwo do pojazdu.

Oprócz dużej ilości węglowodanów ryż zawiera białko i inne ważne dla organizmu składniki odżywcze. Na pytanie” Czy ryż powoduje przyrost masy ciała? „, odpowiadam Ci nie, ryż nie powoduje przyrostu masy ciała. Wręcz przeciwnie, może być potężnym sprzymierzeńcem w odchudzaniu..

Spożywać dawkę proporcjonalną do energii wydatkowanej w ciągu dnia. Preferuj ryż brązowy, ponieważ jego wchłanianie do krwi jest wolniejsze. Dodatkowo ryż brązowy, w przeciwieństwie do ryżu rafinowanego, ma większą zawartość składników odżywczych i więcej błonnika.