Ile kalorii jest w krewetka?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Krewetki to najbardziej znane i popularne owoce morza. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko delikatnemu, smacznemu mięsu, ale także wysokiej wartości odżywczej, niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i niskiej kaloryczności. Krewetki są bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, witamin z grupy B i cennych minerałów. Co więcej, są lekkostrawne. Sprawdźmy, ile kalorii zawierają krewetki.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Kalorie krewetek: 85 kcal na 100 g

100 g krewetek odpowiada 85 kcal. Jednak 100 g smażonych panierowanych krewetek ma wartość energetyczną 308 kcal. Średniej wielkości krewetki (8 g) zawierają około 7 kalorii (kcal). Aby uzyskać prawdziwe wyobrażenie o tym rzędzie wielkości, należy pamiętać, że ilość kalorii ze średniej wielkości krewetki (8 g) jest podobna do ilości kalorii z pół łyżeczki cukru. Aby pozbyć się tych kalorii (7 kcal), należy na przykład jeździć na rowerze przez co najmniej 1 minutę, pływać przez 1 minutę lub biegać przez 1 minutę.

calorie crevette

Krewetki: zawartość białka, węglowodanów i tłuszczu

Kalorie w krewetkach pochodzą z 95% białka, 0% węglowodanów i 5% tłuszczu. Krewetki mają przyzwoitą zawartość cholesterolu, około 150 mg na funt. Porcja krewetek dostarcza około połowy dziennej dawki zalecanej dla dobrego zdrowia. Z drugiej strony, skorupiaki te zwiększają poziom dobrego cholesterolu, czyli HDL. Dlatego nie należy ich demonizować, ale cieszyć się nimi bez przesady, zarówno pod względem częstotliwości, jak i ilości.

Tabela wartości odżywczych krewetek

Składniki odżywczeKrewetki: zawartość na 100 gramów
Węglowodany1,16 g
-w tym cukry0 g
-w tym skrobia0 g
-w tym błonnik pokarmowy0 g
Białko17,4 g
Tłuszcz1,29 g
-w tym cholesterol161 mg
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe0,333 g
Potas101 mg potasu
Sód347 mg wody
Woda77,8 g
Alkohol0 mg

Jaka jest średnia waga krewetki?

Przeciętna krewetka waży 8 g.

Jakie witaminy zawierają krewetki?

Krewetki są źródłem kwasów omega 3 i 6, które pomagają kontrolować poziom trójglicerydów, a także dostarczają dobrej jakości białka i witamin z grupy B, które są przydatne w metabolizmie tłuszczów i białek.

Najważniejszą z nich jest witamina B3 lub niacyna, która między innymi utrzymuje układ nerwowy w najwyższej wydajności i wspomaga oddychanie komórkowe i trawienie pokarmu. W przypadku niedoboru można cierpieć na drażliwość i bóle głowy.

Witamina B12, znana również jako kobalamina, jest ważna w czasie ciąży, aby zapobiec ryzyku wad rozwojowych płodu. Zapobiega również nieprawidłowej produkcji czerwonych krwinek.

Ile minerałów zawierają krewetki?

Krewetki są szczególnie bogate w sód: nadmiar tego pierwiastka zwiększa retencję wody i podnosi ciśnienie krwi, prowadząc do zwiększonego ryzyka nadciśnienia. Należy zatem ograniczyć spożycie tej żywności, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi i unikać dodawania soli. Niskokaloryczne krewetki są bardzo bogate w minerały. Oprócz sodu zawierają duże ilości potasu, magnezu, żelaza, fosforu i wapnia.

Czy krewetki zawierają dodatki do żywności?

Świeże, nieprzetworzone krewetki nie zawierają żadnych dodatków do żywności. Przed spożyciem można je zatem przechowywać przez pewien czas w lodówce lub zamrażarce. Jednak krewetki przetworzone, zwłaszcza krewetki w puszkach, wymagają :

  • barwników : Ponceau 4R lub Coccine Nouvelle (E124), amarant (E123), Jaune Soleil FCF lub Orange Yellow (E110) i tartrazyny (E102);
  • regulatory kwasowości: kwas cytrynowy (E330) i kwas ortofosforowy (E338);
  • oraz środek sekwestrujący: kwas etylenodiaminotetraoctowy (E385).

Czy krewetki powodują tycie?

Miejskie legendy głoszą, że krewetki nie są dobre dla dietetyków, ponieważ są bardzo tłuste lub mają wysoką zawartość cholesterolu. Krewetki są z pewnością niskokaloryczne. 100 g krewetek dostarcza 85 kcal. Są zatem zalecane dla osób, które chcą schudnąć.

Krewetki dostarczają kalorii głównie z białka. Jest to zatem żywność, która powinna być również uważana za doskonałą dla osób uprawiających sport i dla tych, którzy potrzebują diety, która pomaga zrestrukturyzować ciało.

Oprócz tego, że nie są tuczące, jedzenie owoców morza może pomóc w utracie wagi. Krewetki są pełne białka, które utrzymuje uczucie sytości na dłużej i zapobiega jedzeniu więcej niż potrzebujesz. To uczucie sytości jest również spowodowane kwasami tłuszczowymi omega-3 zawartymi w krewetkach.

Uwaga na alergie na skorupiaki!

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na alergię na skorupiaki. Ta powszechna alergia może powodować szereg objawów, od pokrzywki i swędzenia po obrzęk warg i języka, a także możliwe problemy z oddychaniem.