Wskazówki, jak uniknąć (ponownego) przybrania na wadze podczas wakacji na koniec roku

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Obchody zakończenia roku zazwyczaj symbolizują czas dzielenia się, obfitości jedzenia, pysznych, niekończących się posiłków i odpustów. Zamiast chcieć wstrząsnąć tradycjami kulinarnymi związanymi z tym okresem przyjemności smakowych, należy opanować pewne kwestie, aby uniknąć (ponownego) przybrania na wadze w dłuższej perspektywie.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

W tym okresie pokusa jest duża i kręci się wokół produktów tłustych, słodkich i słonych, a alkohol jest często wszechobecny. Należy mieć świadomość, że przyrost masy ciała spowodowany tymi posiłkami jest w większości przypadków tymczasowy. Rzeczywiście, jeśli dieta jest zwykle kontrolowana, jeden do dwóch tygodni wysokokalorycznych i mniej zbilansowanych posiłków nie pokona Twoich wysiłków, zwłaszcza jeśli wysiłki te będą kontynuowane po wakacjach. Ponadto w tym okresie mogą wystąpić zaburzenia w transporcie, co jest normalne, biorąc pod uwagę skład posiłków.

Wskazówki, które warto wiedzieć, aby przyrost masy ciała był jedynie tymczasowy lub w ogóle nie występował.

orzech

Posiłek

Podczas tych dużych posiłków przyrost masy ciała wynika najczęściej z nadmiernego spożycia słonych potraw i alkoholu. W rzeczywistości produkty te powodują brak równowagi w nawodnieniu i powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Częściowo jest to przyczyną uczucia „wzdęcia” i ciężkości pod koniec wakacji. Dodatkowo, spożywanie większych porcji niż zwykle podczas każdego posiłku powoduje więcej pracy dla układu trawiennego, który trawi posiłki dłużej. Zatem samo wznowienie nawyków żywieniowych po wakacjach powinno wystarczyć, aby pomóc Ci (ponownie) schudnąć zgromadzoną w tym okresie wagę.

Mimo wszystko, jeśli chcesz ograniczyć przyrost masy ciała i uniknąć nadmiarów, które mogłyby prowadzić do dyskomfortu trawiennego, radzę nie przekraczać następujących ilości (jeśli masz blisko siebie wiele świątecznych posiłków):

 • Ostrygi: 6/dzień
 • Wędliny i łosoś wędzony: 100 g/dzień (2 plasterki szynki/łososia + 1 cienki plaster foie gras)
 • Mięsa: 150 g/dzień
 • Potrawy smażone: ¼ talerza/dzień
 • Kandyzowane (figi, cebula itp.): 1 łyżka1/dzień
 • Nadzienie (np. kasztanowe): 2 łyżki/posiłek
 • Sosy towarzyszące (danie główne): 2 łyżki/posiłek
 • Winegret: 1 łyżka stołowa/posiłek
 • Sery : 30 do 60 g/dzień
 • Desery: 2 porcje dziennie (o grubości 2 cm w zależności od deseru)
 • Wypieki: ½ rogalika dziennie = ½ ciasta czekoladowego
 • Chleb: 80 do 100 g/dzień (4 do 5 kromek)
 • Alkohol: 3 szklanki/posiłek
 • Czekoladki: 5/dzień

Notatka : Nie zapomnij przestrzegać zasad równowagi najlepiej jak potrafisz. jedzenie, jeśli chcesz utrzymać dobrą formę ogólny.

Jeśli masz szczęście i do każdego posiłku masz surowe warzywa, faktem jest, że kwestia winegretu może stanowić problem: niektórzy lubią go z dużą ilością oleju, inni z dużą ilością octu i co najważniejsze, każdy chce inną ilość winegretu na talerzu! Aby móc kontrolować spożycie, idealnie jest móc przygotować surowe warzywa i przyprawy osobno, tak aby każdy mógł sobie pomóc według własnego uznania. Jeśli nie jesteś gospodarzem posiłku, a jeśli możesz, podawaj najpierw siebie, aby nie dokończyć dania, które jest z reguły bardziej skoncentrowane w przyprawach. W każdym razie unikaj dodawania sosu do talerza.

ciasto czekoladowe

Drinki

Jeśli chodzi o napoje, to też nie zawsze jest łatwo! Świąteczne posiłki sprzyjają miłej atmosferze i wspólnemu spędzaniu czasu, jednak ograniczenie alkoholu pomoże uniknąć znacznego odwodnienia i ułatwi trawienie. Zaleca się, aby nie spożywać więcej niż dwóch do trzech kieliszków na posiłek (aperitif + wino + szampan / napój trawienny).

Jeśli chcesz móc spróbować więcej alkoholu, rozważ podanie za każdym razem tylko pół szklanki. Należy jednak pamiętać, że nadużywanie alkoholu jest niebezpieczne dla zdrowia i rozsądniej jest unikać jego mieszania. Ponadto, aby uniknąć częstego uzupełniania, dobrą wskazówką jest powolne picie szklanki, którą można również napełniać wodą w trakcie posiłku (jeśli masz tylko jedną szklankę przy stole).

Podczas tych posiłków organizm jest narażony na działanie wielu pokarmów i napojów, które sprzyjają odwodnieniu. Aby tego uniknąć, pamiętaj o regularnym piciu wody przy stole, co pozwoli Ci również ograniczyć ilość spożywanego jedzenia, dając uczucie sytości. Wodę w trakcie posiłku łatwo jest pić: wystarczy wypić dużą szklankę przed każdym nowym daniem i gotowe!

A co z wodą gazowaną? Cóż, wszystko zależy od tego, które wybierzesz i ile zjesz! Radzę ograniczyć wodę bogatą w sól i preferować te bogate w wodorowęglany, ponieważ ułatwią one trawienie. Uważaj jednak na bąbelki, które u niektórych osób mogą powodować problemy trawienne.

Unikaj dyskomfortu związanego z transportem

Wróćmy do tematu tranzytu: żołądek, wątroba i jelita podczas kończącego roku wakacji poddawane są próbie. Dlatego też, aby uniknąć dyskomfortu związanego z transportem (wzdęcia, biegunka, zaparcia, nudności itp.), istotne jest spożywanie surowych warzyw. Radzę jak najszybciej dodać surowe warzywa jako przystawkę i dodatek do sera. Podobnie jogurty pomagają usprawnić transport2 dzięki obecnym tam fermentom mlekowym. Radzę spożywać od 1 do 2 dziennie (w granicach 3 porcji produktów mlecznych dziennie).

Co więcej, owoce są często zaniedbywane lub spożywane w nadmiarze podczas uroczystości, ponieważ albo się o nich zapomina, albo uważa się je za „zdrową żywność”, rekompensującą obfite posiłki. W tym okresie owoce powinny oczywiście nadal stanowić część Twojej diety, ponieważ dostarczają witamin, minerałów i błonnika niezbędnych do utrzymania dobrej kondycji. Nie możemy jednak zapominać, że są źródłem cukru. Dlatego zalecam spożywanie od jednej do dwóch porcji owoców dziennie, jeśli to możliwe, na śniadanie i jako przekąskę (2 klementynki, 2 kiwi, 1 pomarańcza itp.)

Czekolada

Teraz pojawia się długo oczekiwane pytanie czekolada ! Jeśli istnieje jedna wielka pokusa podczas obchodów zakończenia roku, jest nią czekolada! Nie ma oczywiście mowy o pozbawianiu się go, jednak istotne jest kontrolowanie spożycia. Aby to zrobić, wybieraj czekolady bogate w kakao (które szybciej mdlą) i ciesz się czekoladą, zamiast ją szybko zjadać: poświęć trochę czasu na uważny wybór czekolady, patrząc na małą listę z tyłu pudełka, przestrzegaj – powąchaj, następnie ugryź połowę kęsa, połóż go na języku, pozwól mu delikatnie się roztopić i spróbuj odnaleźć wszystkie smaki i tekstury zapowiedziane na pudełku poprzez kubki smakowe i nos. Następnie w pełni poznaj przyjemność, jaką daje ta czekolada, degustując 2t łyk!

Aby ograniczyć spożycie czekolady, radzę spożywać ją pod koniec posiłku (kiedy nie jesteś już głodny).

iść

Ćwiczenie aktywności fizycznej

Na koniec zakończmy jednym z najważniejszych punktów: aktywnością fizyczną! Więc chociaż prawdopodobnie nie będziesz w tym czasie uprawiać sportu ani próbować bić rekordów, niezbędna jest aktywność fizyczna! Niestety, ten punkt jest często zaniedbywany ze względu na pogodę lub czasami trudne trawienie. Jednak aktywność fizyczna o niskiej lub średniej intensywności jest prawdziwym sprzymierzeńcem trawienia. Możesz zatem, jeśli to możliwe, wybrać się na mniej lub bardziej energiczny spacer po każdym posiłku trwający od 15 do 20 minut lub grać w gry, takie jak konsole rodzinne, mimy itp. Pamiętaj też o śmiechu! I tak, śmiech mobilizuje łańcuchy mięśni brzucha (co spala mnóstwo kalorii!) i w ten sposób, masując jelita, wspomożesz trawienie! Całkiem sprytne, prawda?! Ponadto zdecydowanie zalecam Ci wykonywanie 20 minut intensywnej aktywności fizycznej dwa razy w tygodniu (bieganie, taniec sportowy, szybki marsz, jazda na rowerze itp.), ponieważ pomoże to Ci dobrze spać i utrzyma formę. !

Jeśli nie możesz wyjść z domu pomiędzy godz posiłków ze względu na pogodę, pamiętaj o wietrzeniu salonu po posiłku: to uzupełni twoje zapasy tlenu a co za tym idzie, zoptymalizuj funkcjonowanie swojego organizmu, aby prawidłowo strawić!

Teraz, gdy masz już wszystkie klucze w ręku, ja życzę udanego sezonu wakacyjnego!

1 CS: Łyżka

2 Z wyjątkiem osób z nietolerancją laktozy i uczulony na białka mleka.