Zdrowe alternatywy dla napojów gazowanych

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy wiesz, że według INSEE spożycie słodkich napojów we Francji przekracza 50 litrów rocznie na osobę? Są nawet rodziny, które spożywają więcej napojów gazowanych niż wody, to ci mówi!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest „Soda” i czy naprawdę jest taka słodka?

Soda to słodki napój, zazwyczaj gazowany.

Jest to połączenie wody, dwutlenku węgla, cukru, słodzika i naturalnego lub sztucznego aromatu. W niektórych tego typu napojach można również znaleźć kofeinę, a także karmel i konserwanty pochodzące ze smoły (tak, dobrze przeczytałeś!).

Ostatecznie jest to napój pobudzający, który nie dostarczy Ci żadnych składników odżywczych.

Co więcej, na przykład napoje gazowane na bazie coli składają się głównie z kwasów, które mogą być niebezpieczne: wystarczy zwrócić uwagę na pewne, dość specyficzne zastosowania. najsłynniejszego na świecie stuletniego napoju cola, jako jego zalecane zastosowanie do czyszczenia toalety, co pokazuje, jak żrący jest ten produkt.

A odpowiadając na pytanie: „czy to naprawdę słodkie”?

No cóż, w 33-cl puszce napoju Coli znajdziemy równowartość 7 kostek cukru, to naprawdę dużo!

I pamiętajcie, że regularne i nadmierne spożywanie napojów gazowanych powoduje znaczny przyrost masy ciała i cukrzycę. I to nie wszystko ! Soda pitna sprzyja odwodnieniu, problemom z nerkami, wątrobą i otyłości.

A kiedy już to wiemy, naprawdę chcemy mieć możliwość wyboru innych alternatyw.

Soda

Jakie są alternatywy?

Cóż, sugeruję fontannę z wodą gazowaną.

To urządzenie, które pozwala w ciągu kilku sekund nagazować zwykłą wodę, a nawet dodać skoncentrowane aromaty, aby przygotować „domowe” napoje gazowane. (typ Sodastream), 3 razy mniej słodkie niż te, które kupujesz w supermarketach.

Zaletą jest to, że masz kontrolę nad ilością dodawanego cukru, wiesz, co dodajesz do swojego napoju.

Jest to więc rozwiązanie ekonomiczne, ekologiczne i jednocześnie dobre dla Twojego zdrowia!

Wszystko wyjaśnię Ci w filmie:

I czy napoje gazowane dietetyczne nie są w końcu zdrowszym rozwiązaniem?

Rzeczywiście, ludzie, którzy chcą unikać napojów gazowanych i innych słodkich napojów, często sięgają po dietetyczne napoje gazowane, które zawierają sztuczne cukry (substancje słodzące). Ale te lekkie produkty, które nadal stanowią prawie jedną czwartą sprzedaży słodkich napojów na świecie, dalekie są od tego, czy są korzystne dla naszego zdrowia.

Te napoje gazowane, które rzekomo mają niską zawartość cukru, nie pomagają w utracie wagi. I nawet jeśli są to napoje bezkaloryczne, badania sugerują wręcz przeciwnie, że ich spożywanie wiąże się z rozwojem nadwagi i otyłości oraz zwiększa ryzyko cukrzycy, dlatego na co dzień zdecydowanie nie jestem ich zwolennikiem.

A co jeśli tak naprawdę nie lubimy napojów bezalkoholowych?

W tym przypadku mam kilka rozwiązań:

  • Woda o smaku owocowym! To nowy trend, który z łatwością można wykonać w domu.
    Wybieramy te owoce lub warzywa, które wolimy i przed wlaniem do wody drobno je kroimy, np. plasterki ogórka czy cytryny. Może to być również woda gazowana, w zależności od smaku. Możesz także dodać kilka liści mięty, aby uzyskać więcej kolorów i aromatów. A jeśli nalejemy to do pięknej szklanej karafki, to oprócz tego, że będzie smaczne, to będzie piękne!
  • I w tym samym duchu, Znalazłem markę (Zapalenie antezy), która produkuje skoncentrowane syropy z ekstraktami owocowymi, bez barwników, dodatku cukru i substancji słodzących, wystarczy dodać kilka kropel do wody dla smaku; jest znacznie mniej słodki niż klasyczny syrop, a jest bardzo dobry i ma mnóstwo różnych smaków!
  • Kolejna bardzo zdrowa i łatwa alternatywa do przygotowania w domu: kefir
    Przypomnijmy już, czym jest kefir dla tych, którzy nie wiedzą, co to jest: to napój fermentowany z ziaren kefiru, albo w mleku, albo w słodzonej wodzie z owocami…
    To „supernapój”, dobry dla naszej flory jelitowej, słynnej mikroflory, i który pomaga wzmocnić nasz układ odpornościowy. Jest mniej słodka od sody i z łatwością można ją przygotować w domu: jeśli lubimy, zalać litrem wody 4 łyżki kefiru owocowego w ziarnach wcześniej wypłukane, które można znaleźć w sklepach ekologicznych lub które można sobie dać (są dedykowane temu portale społecznościowe). Dodajesz 3 łyżki cukru jasnego lub brązowego, suszona figa również przeciąć na dwie częściplasterek cytryny. Pozostawić do fermentacji na 24 do 48 godzin w szklanym słoju. Gdy owoce wypłyną na powierzchnię, możesz przefiltrować napój za pomocą sitka lub sitka, aby oddzielić płyn od ziarenek. Płyn przelej do szczelnej butelki i przechowuj w lodówce, to słynny kefir owocowy! Podczas fermentacji ziarna kefiru żywią się cukrem i rozmnażają się. Więc nie wyrzucaj tych ziaren! Zachowaj je do przygotowania innych kefirów owocowych, wykonując te same czynności.

Kefir to ciekawa alternatywa, którą przedstawiam Wam w filmie:

Kolejne bardzo proste i zdrowe rozwiązanie

Woda kokosowa. Ale uważaj, nie myl go z mlekiem kokosowym, jest inne! Woda kokosowa to woda zawarta w kokosie, natomiast mleko kokosowe otrzymywane jest poprzez wyciskanie miąższu kokosa i jest znacznie bardziej kaloryczne. Bo szklanka wody kokosowej (150ml) to 30 kalorii, połowa wody gazowanej, a przede wszystkim mnóstwo korzystnych dla zdrowia minerałów! Jest to zatem woda w 100% naturalna, gdyż zbierana bezpośrednio z młodych kokosów, jest bardzo bogata w minerały, gasi pragnienie i ma niską zawartość cukrów. I nie martwcie się, woda kokosowa, jeszcze kilka lat temu prawie niedostępna we Francji, jest teraz bardzo łatwo dostępna w supermarketach.

napój z plasterkiem owocu

Trochę ostatni?

Oferuję Ci eliksir imbirowy. To nieco magiczny trunek, przygotowywany niczym grog bezalkoholowy, ze świeżego imbiru, miodu i cynamonu; w Internecie istnieje wiele przepisów i odmian.

To orzeźwiający i przeciwinfekcyjny napój, który doskonale sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem, w wersji gorącej lub mrożonej.

I przypominam, że w każdym przypadku WODA pozostaje jedynym NIEZBĘDNYM napojem dla zdrowia! A jeśli naprawdę nie lubisz tego prostego, wystarczy dodać do soków owocowych taką samą ilość wody gazowanej lub niegazowanej, w zależności od upodobań, aby uzyskać mniej słodki koktajl.