5 owoców i warzyw dziennie? Opowiemy Ci o tym wszystkim!

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Kiedy PNNS (Narodowy Program Żywienia i Zdrowia) powiedział nam, aby „jeść co najmniej 5 owoców i warzyw dziennie”, jestem pewien, że pomyślałeś sobie: „5 owoców + 5 warzyw? To ma być 5 owoców jednego dnia i 5 warzyw następnego?… Huh…?”!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to znaczy jeść 5 owoców i warzyw dziennie?

Powiem ci, co to znaczy: oznacza to jedzenie 3 warzyw i 2 owoców każdego dnia (minimum), a wszystko to w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Dlaczego takie zalecenie? Jakie są zalety i korzyści z jedzenia owoców i warzyw?

Czy schudnę, jeśli będę jeść zgodnie z zaleceniami PNNS?

Panie i panowie, oto 5 powodów, dla których warto jeść owoce i warzywa:

#1 Są bogate w błonnik

Błonnik pomaga naszym jelitom prawidłowo funkcjonować, poprawia tranzyt, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i niektórych rodzajów raka oraz obniża poziom cholesterolu (tego, który zatyka nasze tętnice i powoduje poważne uszkodzenia). A najlepszą rzeczą w błonniku jest to, że zwiększa on uczucie sytości, co oznacza, że zapewnia trening! Jak więc widać, błonnik jest: in-dis-pen-sable.

#2 Bogaty w witaminę C

Jej naukowa nazwa to kwas askorbinowy. Witamina C jest delikatna, wrażliwa i rozpuszcza się w wodzie, ale pomaga nam walczyć ze zmęczeniem (daje nam Peps!). Jest przeciwutleniaczem, pomagającym zwalczać starzenie się komórek (dając nam piękną, promienną skórę, paznokcie i włosy) i umożliwiającym naszemu ciału wchłanianie żelaza spożywanego z posiłkiem (co zapewnia tlen, którego potrzebują nasze komórki).

#3 Są bogate w wodę

Woda jest jedynym napojem niezbędnym do naszego przetrwania. Połowa z niej pochodzi z naszego pożywienia, a większość z owoców i warzyw. Woda nawadnia nasze ciała i skórę, a także mały bonus: może pomóc nam dowiedzieć się, czy naprawdę jesteśmy głodni między posiłkami. Wystarczy wypić szklankę wody i odczekać kilka minut, aby zobaczyć, czy ochota na jedzenie zniknie (przesadzanie z nią z pewnością nie jest rozwiązaniem i nie przyniesie żadnych dodatkowych efektów)!

#4 Są bogate w minerały

Wapń (dobry dla kości), magnez (uznany efekt antystresowy), potas (zapobiegający wysokiemu ciśnieniu krwi)… Te minerały są niezbędne dla dobrego zdrowia!

#5 Pozwalają nam urozmaicić naszą dietę

Występują we wszystkich kolorach, rozmiarach, kształtach i smakach! Po co się ich pozbawiać? Mogą być spożywane na surowo, gotowane, puree, w całości, ze skórką lub bez, mrożone, w puszkach… Tak wiele możliwości dla zdrowego partnera! Można je gotować na parze, smażyć na patelni, piec, smażyć, dodawać do ciasta, quiche, sałatki makaronowej… Istnieje tak wiele przepisów, które zawierają owoce i warzywa, że tylko wyobraźnia może sprawić, że utkniesz na wszystkich możliwościach, jakie oferują! Do dzieła!

fruits et légumes

Uwagi od dietetyka!

5 owoców i warzyw dziennie jest w porządku, ale ile to wystarczy?

Porcja owoców/warzyw to około 80-100 g, tj. garść truskawek lub czereśni, 1 miska zupy, 1 średniej wielkości pomidor, 1 średniej wielkości banan, 1 jabłko, itp. Baw się ważąc owoce i warzywa, które masz w domu, aby mieć pojęcie.

Uważaj na oszustwa i fałszywych przyjaciół!

  • Soki owocowe nie są odpowiednikami owoców! Są bardzo słodkie, zawierają dużo cukru, a mało błonnika i witamin. Badania pokazują, że zwiększają one ryzyko rozwoju cukrzycy „cukrowej”, gdy są spożywane w nadmiernych ilościach. Nie ma to jak dobry kawałek owocu do żucia, najlepszy sprzymierzeniec zdrowia! Od czasu do czasu można wypić szklankę, ale najlepiej świeżo wyciśniętego soku owocowego.
  • Jogurty i ciastka owocowe zawierają bardzo mało owoców i nie są wytwarzane ze świeżych owoców – są przemysłowe! Jedynie kompoty bez dodatku cukru mogą stanowić ekwiwalent porcji owoców (należy uważać, aby nie pomylić ich z owocami dietetycznymi, które nie są zalecane dla zdrowia i wagi)!
  • Suszone owoce (suszone morele, daktyle, sułtanki itp.) są niezwykle słodkie, ponieważ nie zawierają wody! Świetna bomba energetyczna towarzysząca sesji sportowej lub gdy czujesz się ospały.

Jedz owoce i warzywa dla zdrowia! Nie po to, by schudnąć…

Jedzenie owoców i warzyw nie ma nic wspólnego z odchudzaniem! I nie…

Wiem, że to stwierdzenie jest sprzeczne ze wszystkim, co do tej pory słyszałeś, ale niskokaloryczne diety oparte na jedzeniu warzyw i owoców gotowanych na parze nie prowadzą do długotrwałej utraty wagi. Kilogramy powrócą!

Aby schudnąć w sposób zrównoważony i zdrowy, musisz dogłębnie zmienić swoje nawyki żywieniowe, zmieniając swoje relacje z talerzem i odczucia związane z jedzeniem: głód i sytość.

Możesz schudnąć, jedząc tylko pizzę, ser lub czekoladę! Tak, ponieważ to nie jakość spożywanego jedzenia powoduje utratę wagi, ale jego ilość w stosunku do głodu.

Ale uwaga! Jedzenie owoców i warzyw jest doskonałe dla zdrowia, narządów i energii!

Czy widzisz różnicę?

Jedzenie owoców i warzyw, aby schudnąć, jest przeciwieństwem tego, co próbuję ci powiedzieć…

Więc te 5 owoców i warzyw dziennie? Mam nadzieję, że teraz jest to dla Ciebie jaśniejsze i że jesteś przekonany, że są one naszym partnerem i sprzymierzeńcem dla pięknej sylwetki, promiennej skóry i szalonej energii. Krótko mówiąc, zdrowie i dobre samopoczucie, które przetrwają próbę czasu!

Uwielbiam je jeść każdego dnia, a Ty?