Dieta Scarsdale: jak to działa, menu i recenzje

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Scarsdale to nazwa miasta w stanie Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych. Z nazwą tą wiąże się także dieta opracowana przez Hermana Tarnowera (1910-1980), amerykańskiego kardiologa i dietetyka. Ten ostatni opracował dietę Scarsdale w latach 70. XX wieku w celu wyeliminowania nadwagi u osób, które tego pragnęły. Jest to dieta mająca na celu szybką utratę wagi w krótkim czasie. Hipokaloryczna i restrykcyjna, zaliczana jest do kategorii diet „niskowęglowodanowych”, charakteryzujących się bardzo małym spożyciem węglowodanów.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Zasady

Dieta Scarsdale opiera się na niezwykle ograniczonym spożyciu węglowodanów, znacznej redukcji tłuszczu i kalorii, przy jednoczesnym zalecaniu dużej zawartości białka i selekcji żywności. Jest to zatem A dieta niskokaloryczna, hipowęglowodan i wysokoproteinowy opiera się na jedzeniu określonych produktów spożywczych i zakazie stosowania całej listy produktów spożywczych. Skrupulatne przestrzeganie zaleceń na poszczególnych etapach pozwala uzyskać maksymalne rezultaty, w szczególności szybką utratę wagi.

Zdrową żywnością preferowaną w pierwszej fazie są warzywa, owoce i białka o kaloryczności nie przekraczającej 1000 kalorii dziennie.

Wybór żywności jest bardziej zróżnicowany w drugiej fazie, która jest fazą stabilizacji. Te dwie fazy należy powtarzać tyle razy, ile to konieczne, aż pacjent osiągnie pożądaną wagę.

Dla każdej z tych dwóch faz autor proponuje kilka form menu (klasycznego, egzotycznego, ekonomicznego, wyśmienitego i wegetariańskiego), aby urozmaicić dietę i dostosować ją do pragnień i gustów każdego.

Jak działa dieta Scarsdale?

Dieta Scarsdale opiera się na trzech codziennych posiłkach (śniadanie, obiad i kolacja) składających się ze znacznej proporcji białek oraz zmniejszonej zawartości tłuszczów i węglowodanów, co teoretycznie ma na celu zmniejszenie kalorii w diecie. Należy go przestrzegać przez dwie fazy po czternaście dni każda, obejmując żywność dozwoloną i żywność zabronioną. Przekąski nie są dozwolone.

Jakie są dwie fazy diety?

Pierwsza faza

Pierwsza faza (Two-On w języku angielskim) trwa dwa tygodnie. Szczególnie rygorystyczny, charakteryzuje się ograniczonym wyborem potraw i menu, którego należy przestrzegać co do joty. Istnieją przepisane produkty spożywcze, których nie należy zastępować innymi. Przez dwa tygodnie menu śniadaniowe jest zawsze takie samo. Składa się z połowy grejpfruta, kromki chleba razowego lub wzbogaconego w białko, kawy lub herbaty.

Jeśli chodzi o obiady i kolacje, niezmiennie składają się one z chudego mięsa, drobiu lub ryb. Posiłkom tym towarzyszą warzywa (zimne lub gorące) bez tłuszczu. Jako przyprawa do sałatek dozwolona jest wyłącznie cytryna lub ocet. Alkohol jest zabroniony. Ale woda, kawa (bezkofeinowa), herbata i napoje dietetyczne są dozwolone jako napoje.

Pomiędzy posiłkami, gdy dominuje głód, podmiot może jeść marchewkę lub seler.

Druga faza

Mniej restrykcyjna w porównaniu do fazy pierwszej, faza 2 czyli faza stabilizacji (Two-Off w języku angielskim) również trwa 14 dni. Wybór żywności do spożycia jest bardziej zróżnicowany. Jednak w tej fazie, której celem jest stabilizacja utraty wagi, węglowodany i lipidy są zawsze mocno ograniczone. Produkty bogate w skrobię są niedozwolone. Inne zalecenia, których należy przestrzegać na tym etapie, to:

 • maksymalnie dwie kromki chleba dziennie;
 • jaja są dozwolone w ilości 3 tygodniowo;
 • zabrania się spożywania słodkiej żywności przemysłowej, tłustych mięs, tłuszczów i wędlin.

Po drugiej fazie trwającej 14 dni pacjent może przerwać dietę lub wznowić pierwszą fazę.

Żywność dozwolona/zabroniona

Dozwolone jedzenie

Na diecie Scarsdale można jeść określone pokarmy. Są to między innymi:

 • owoce (grejpfrut, mango, papaja, brzoskwinie itp.);
 • warzywa (szpinak, marchew, seler, rzodkiewka itp.);
 • źródła chudego białka (chude mięso, w szczególności kurczak, chuda wołowina, indyk bez skóry i tłuszczu);
 • produkty mleczne o zawartości tłuszczu 0%;
 • słodziki (zamienniki cukrów);
 • Jako przyprawę można zastosować ocet, cytrynę, czosnek, cebulę, sól i musztardę.

Zakazane produkty spożywcze

Aby pomóc Ci schudnąć, w ramach diety Scarsdale nie należy spożywać niektórych pokarmów. Wśród produktów spożywczych, które należy zakazać, mogę wymienić:

 • żywność skrobiowa (ryż, makaron itp.);
 • tłuszcze (olej, masło itp.);
 • tłuste produkty mleczne;
 • zimne mięso;
 • cukry i produkty słodkie;
 • tłuste mięsa (kiełbasa, kotlet schabowy itp.);
 • dżemy i desery.

Jak wygląda typowy dzień na diecie Scarsdale?

Typowy dzień na diecie Scarsdale wygląda następująco.

Śniadanie

 • owoce sezonowe lub 1/2 grejpfruta,
 • kromka chleba tostowego lub białkowego,
 • kawa lub herbata bez mleka, bez cukru, bez śmietanki.

Obiad

 • chude mięso (kurczak, indyk itp.)
 • pomidory (grillowane lub pieczone)
 • kawa czy herbata.

Kolacja

 • chuda ryba
 • zielone warzywa (szpinak, brokuły itp.)
 • kawa czy herbata.
Podczas diety Scarsdale zaleca się picie kawy lub herbaty po obiedzie.

Korzyści z diety Scarsdale

 • Jest to krótka dieta, która pozwala szybko schudnąć. Taki wynik (przy utracie wagi do 500 g dziennie) i tak krótki czas trwania stanowią źródło motywacji, która pozwala uniknąć jakichkolwiek zaniechań w trakcie realizacji diety.
 • Dieta Scarsdale jest łatwa do przestrzegania. Menu jest już opracowane w ustalonych wcześniej proporcjach i dostępne w dedykowanych książkach. Nie musisz projektować jadłospisu, wystarczy kupić jedzenie i skomponować dania według szerokiej gamy przepisów zapisanych w książce napisanej przez doktora Tarnowera („”Dieta medyczna Scarsdale”).
 • W krótkotrwałym stosowaniu dieta Scarsdale jest korzystna dla zdrowia, zapewniając ogólnie wystarczające spożycie białek, soli mineralnych i witamin.
 • Ogólnie rzecz biorąc, nie ma ograniczeń co do ilości dozwolonej żywności, liczenia kalorii i ważenia racji żywnościowych. Więc nie potrzebujesz już a skuteczny środek tłumiący apetyt.
 • Ponieważ utrata masy ciała jest szczególnie szybka, ta dieta odchudzająca może być przydatna dla przyszłych nowożeńców, którzy chcą szybko schudnąć lub dla osób, które chcą szybko schudnąć ze względu na specjalne wydarzenie w najbliższej przyszłości.

Mniejsi

 • Wznawianie tej diety lub jej częste powtarzanie, jak sugeruje autorka, może mieć szkodliwe skutki wynikające z braku równowagi żywieniowej. Rzeczywiście, zakaz stosowania olejów może powodować niedobór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niewystarczające proporcje nabiału mogą powodować niedobór wapnia. Te niedobory żywieniowe mogą powodować dysfunkcję mózgu.
 • Jest to rygorystyczna dieta, czasami nie do pogodzenia z życiem towarzyskim, gdyż nie pozwala na żadne odchylenia i adaptacje posiłków. Trudno zatem stosować go skrupulatnie, zapraszając znajomych czy wychodząc do restauracji.
 • Dieta nie pozwala na stosunkowo urozmaiconą dietę. To jest dieta wysokobiałkowa ale także niskokaloryczne i niskowęglowodanowe. Jest to dieta szczególnie niezbilansowana, która może powodować skutki uboczne wynikające ze spożywania dużej ilości białka lub słabo zróżnicowanej diety.
 • Dieta ta naraża osobę na odzyskanie utraconych kilogramów po powrocie do normalnej diety. Może powodować efekt jojo ze względu na bardzo szybką utratę wagi w ciągu pierwszych dwóch tygodni.

Skuteczność diety Scarsdale

Dieta Scarsdale charakteryzuje się dietą bogatą w białko. Wiąże się to również z ograniczeniem ilości kalorii i proporcji spożycia węglowodanów. Ta niska proporcja węglowodanów i kalorii sprzyja zmniejszeniu głodu, jednocześnie pozwalając organizmowi tolerować ograniczenia. W ten sposób, aby zaspokoić swoje potrzeby, organizm będzie czerpał z rezerw tłuszczu, a nie cukrów.

Tym samym dieta Scarsdale sprzyja już po kilku dniach zmniejszeniu uczucia głodu i szybkiej utracie wagi, średnio o pół kilograma dziennie (według autora), czyli od 7 do 9 kilogramów w ciągu 2 tygodni. Podobnie ma korzystny wpływ na utratę wagi najlepsze spalacze tłuszczu. Skuteczność ta jest jednak krótkotrwała i przeważa przy skrupulatnym przestrzeganiu instrukcji i zaleceń. Po powrocie do zbilansowanej diety przyrost masy ciała jest prawie nieunikniony.

Czas trwania

Dieta Scarsdale składa się z pierwszej fazy trwającej dwa tygodnie i drugiej fazy trwającej dwa tygodnie, co daje w sumie cztery tygodnie dla obu faz. Autor zaleca regularną naprzemienność fazy 1 i fazy 2, czyli utrzymywanie naprzemienności różnych faz przez całe życie.

Specjalne menu i przepisy na dietę Scarsdale

PoranekPołudnieWieczór
Dzień 1
Pół grejpfruta
kromki chleba razowego lub kromki chleba wzbogaconego w białko,
herbata lub kawa bez cukru, mleka i śmietanki
Różnorodne wędliny do wyboru (chude mięsa: kurczak, indyk, ozorek, chuda wołowina itp.)
Pomidor pokrojony w plastry, grillowany lub smażony na patelni
kawa czy herbata
Ryby lub owoce morza (krewetki, kraby)
Sałatka warzywna
kromka tostowego chleba razowego lub białkowego
Grejpfrut lub owoc sezonowy
Kawa czy herbata
Dzień 2Pół grejpfruta
kromki chleba razowego lub kromki chleba wzbogaconego w białko,
herbata lub kawa bez cukru, mleka i śmietanki

Sałatka owocowa (można łączyć dowolne owoce) Kawa lub herbata bez cukru
siekana i grillowana sałatka stekowa z pomidorów, sałaty, ogórków kawa lub herbata bez cukru
Dzień 3Pół grejpfruta,
kromka chleba razowego lub kromka chleba wzbogaconego w białko,
herbata lub kawa bez cukru, mleka i śmietanki
Sałatka z tuńczykiem (ocet lub sok z cytryny jako przyprawa) grejpfrut, melon lub owoce sezonowe kawa lub herbata bez cukru Pieczona jagnięcina (po odtłuszczeniu) Sałatka z sałaty, pomidorów, ogórków, selera, kawa lub herbata bez cukru
Dzień 4Pół grejpfruta, kromki chleba razowego lub kromki chleba wzbogaconego w białko,
herbata lub kawa bez cukru, mleka i śmietanki
2 jajka przygotowane bez tłuszczu, ser o niskiej zawartości tłuszczu lub o niskiej zawartości tłuszczu, fasolka szparagowa lub tost z chleba pełnoziarnistego lub białka, czysta kawa lub herbata.Grillowany kurczak (bez skóry i bez tłuszczu)
szpinak, zielona papryka lub fasolka szparagowa
kawa czy herbata.
Spożywanie pieczywa pełnoziarnistego lub wzbogaconego w białko oraz picie niesłodzonej herbaty lub kawy zalecanej rano w ramach diety Scarsdale

Opinie pracowników służby zdrowia

Dla pracowników służby zdrowia dieta Scarsdale może być ciekawą wskazówką lub rozwiązaniem, które może przyczynić się do szybkiej utraty wagi, pod warunkiem, że będzie stosowana przez krótki okres czasu, nieprzekraczający 14 dni. Ponieważ jest to dieta niskokaloryczna, może powodować utratę wagi w ciągu pierwszych kilku tygodni. Żadna nowa ocena naukowa nie pozwala jednak na ustalenie pewnego związku pomiędzy tą utratą wagi a skrupulatnym przestrzeganiem zasad diety Scarsdale.

Po upływie dwóch tygodni taki plan odchudzania nie zaspokaja potrzeb żywieniowych organizmu i może powodować znaczne niedobory niezbędnych kwasów tłuszczowych i minerałów (wapnia). Szczególnie restrykcyjna, może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Aby uniknąć narażenia na konsekwencje braku równowagi dietetycznej, niektórzy specjaliści zalecają zasięgnięcie porady lekarza lub dietetyka przed zastosowaniem diety Scarsdale. Dla nich ten plan odchudzający nie powinien być stosowany przez dłuższy okres czasu.

Również dla części ekspertów dieta ta opracowana w latach 70. XX w. na podstawie wiedzy z ubiegłego stulecia może odbiegać od aktualnej wiedzy (z XXI w.t wieku) pod względem żywienia.

Recenzje konsumentów

Konsumenci ceniący dietę Scarsdale podkreślają fakt, że nie muszą męczyć się, aby projektować menu i przepisy. Są na ogół zadowoleni z tej diety, która pozwoliła im szybko schudnąć w pierwszych tygodniach. Jednak, jak zauważają krytycy tego reżimu, jego wdrażanie jest dla nich nieco obciążające i nie są gotowi przestrzegać zasad tego reżimu przez całe życie. Jest nawet nudny lub nijaki dla innych konsumentów, którzy krytykują go za brak różnorodności w menu.

Konsumenci ci, rozczarowani tym planem odchudzania, wyrażają swoje niezadowolenie, ujawniając, że stracili jedynie niewielką wagę. Nie zapominają ujawnić odczuwanego przez wiele dni głodu i niepraktycznego charakteru tej diety, która nie pozwala im na zjedzenie posiłku w restauracji, w gronie przyjaciół czy rodziny w okresach świątecznych. Dla nich jest to dieta zbyt restrykcyjna, frustrująca i nieodpowiednia do życia, wręcz nieskuteczna.