Jak przybrać na wadze?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Niezależnie od tego, czy chodzi o leczenie jadłowstrętu psychicznego, w przypadku niedożywienia związanego z patologią, czy nawet zbyt szybkiej utraty wagi, konieczne będzie zwiększenie masy ciała. Często jednak trudno jest zwiększyć spożycie energii, gdy nie jesteśmy szczególnie głodni. Co jest całkiem normalne, jedząc mało, nasz żołądek przyzwyczaja się do małych ilości i w związku z tym spożywanie większej ilości powoduje, że żołądek ulega bardzo nieprzyjemnym zaburzeniom.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Aby to zoptymalizować, należy zarządzać różnymi aspektami przybranie na wadze. Tutaj podam Ci 7 modyfikacji, które możesz wprowadzić, aby zoptymalizować przyrost masy ciała bez problemów trawiennych i braku równowagi dietetycznej.

Przede wszystkim zwiększ spożycie kalorii w każdym posiłku

Wybieraj produkty o wyższej zawartości kalorii, takie jak produkty mleczne (ser lub jogurt), lub nawet produkty bardziej tłuste, takie jak nasiona oleiste (przecier z orzeszków ziemnych, przecier migdałowy itp.). Ogranicz spożycie błonnika, nie eliminując go całkowicie, ale utrzymując odpowiednią dawkę, zwiększy to wchłanianie składników odżywczych. Zniszczenie części błonnika poprzez gotowanie lub mieszanie również pomaga poprawić wchłanianie: zmiażdżony banan, kompot, puree z marchwi itp.

Zoptymalizuj spożycie białka

Rzeczywiście, białka będą odgrywać zasadniczą rolę w zdobywaniu masy mięśniowej, co zwiększy ogólną odporność i zwalczy niedożywienie. Wzbogacaj potrawy białkiem np. dodając do preparatu odrobinę szynki lub seitanu, śmietankę sojową do puree, dodając tarty ser do quiche itp.

Przygotuj kilka małych posiłków

5-6 posiłków dziennie w formie słodkich lub słonych przekąsek zapobiega zbyt szybkiemu zapełnianiu żołądka. Pozwala to również organizmowi poprawić trawienie, oddzielając posiłki o 3 godziny. Unikając zbyt długich okresów postu, unikamy utraty masy mięśniowej, a co za tym idzie pogłębienia się niedożywienia i utraty wagi. Zjedzenie niewielkiej ilości jedzenia przed pójściem spać pozwala również organizmowi na rozpoczęcie nocnego postu przy wystarczającej podaży kalorii. Najlepiej jest przygotować małą, lekkostrawną przekąskę, ograniczając białka i tłuszcze, ale o indeksie glikemicznym. Oznacza to uniknięcie reaktywnej hipoglikemii w czasie noc (pasta owocowa, kompot bez cukru, puree bananowe z jogurtem, tost miodowy itp.)

zjedz kompot przed snem

Ogranicz płyny podczas posiłków

Unikanie picia wody w czasie posiłku zapobiega zaburzeniom żołądka, a tym samym pozwala uniknąć uczucia sytości już po kilku łykach. Dodatkowo uniemożliwia prawidłowe wchłanianie poprzez rozcieńczenie kwasu solnego znajdującego się w żołądku (sok trawienny). Unikaj posiłków zbyt płynnych, w proszku lub rozcieńczonych, wiedząc, że płyn zmniejsza kaloryczność samego posiłku. O ile nie występują problemy z połykaniem lub ryzyko pooperacyjne, istotne będzie sporządzenie płynnego posiłku, zachowując minimalną ilość materiału i unikając nadmiernego rozcieńczania posiłku.

Podobnie, unikanie zbyt suchego posiłku będzie niezbędne, aby uniknąć problemów z połykaniem; trudno jest połknąć danie, które jest zbyt suche lub trudne do przeżucia. Dobre żucie podczas posiłków jest istotne, jednak zbyt częste żucie nie jest dobrym znakiem, może świadczyć o tym, że potrawa nie ma odpowiedniej konsystencji lub jest zbyt trudna do przełknięcia.

I oczywiście unikaj potraw zbyt słonych lub zbyt słodkich, gdyż jeśli posiłek zawiera zbyt dużo cukru lub soli, powoduje to potrzebę wypicia wody w postaci intensywnego pragnienia, w celu rozcieńczenia zawartości. Jak wyjaśniono powyżej, rozcieńczanie wody zwiększa rozregulowanie żołądka i dlatego zmniejsza spożycie kalorii w posiłku poprzez zwiększenie uczucia sytości.

Postaw na różnorodność i apetyczne smaki

Ważna jest dobra zabawa w kuchni, zabawa kolorami, zapachami, ale też fakturą i smakiem pomaga zwiększyć ochotę na jedzenie, a co za tym idzie, zwiększyć spożycie kalorii. Jeśli istnieją zapachy lub smaki, które kojarzą Ci się z dzieciństwem, pięknymi wspomnieniami lub czymś innym, optymalizacja jedzenia pomoże uczynić posiłek przyjemnym i pełnym słodyczy. Jest to ważne w leczeniu łagodnego niedożywienia, ponieważ często przy zmniejszonym apetycie posiłki mogą wydawać się dla wielu trudne i nieprzyjemne.

Słabość do czekolady? Dodaj to wszędzie. Przyprawy, kwiaty, aromaty lub uspokajające smaki (wanilia, kwiat pomarańczy, cynamon). Style gotowania, osoba starsza o włoskim pochodzeniu może czerpać przyjemność z zapachu prowansalskich ziół, dobrze doprawionego sosu pomidorowego, zapachu podgrzewanej oliwy z oliwek, gotowania czosnku itp. Baw się także oryginalnymi warzywami i odmianami, owocami w sałatkach, świeżych ziołach lub przyprawach (musztarda, balsamiczny itp.). Testowanie nowych smaków może także zwiększyć apetyt, odkryć azjatyckie smaki, spróbować dobrego dania meksykańskiego itp.

Zoptymalizuj trawienie

Spacer po posiłku i unikanie leżenia pomaga poprawić trawienie. Spokojne jedzenie, pozostając zrelaksowanym i rozluźniając żołądek, pomaga również poprawić pracę układu trawiennego. Wybór żywności fermentowanej pomaga poprawić jakość mikroflory, a tym samym zoptymalizować trawienie. Ponadto jej pokarmy umożliwiają również poprawę spożycia niezbędnych mikroelementów (warzywa fermentowane w mleku, jogurt, ser itp.) poprzez neutralizację garbników lub innych pierwiastków blokujących wchłanianie minerałów.

Mimo wszystko słuchaj swojego głodu i sytości

I wreszcie, gdy waga wróci do normy, istotne będzie dalsze słuchanie sygnałów organizmu. Napychanie się czy zmuszanie nie dla każdego jest przyjemnym przeżyciem, dlatego świadomość sytości pod koniec posiłku pozwala także uświadomić sobie, czego domaga się od nas organizm. Głód jest również bardzo ważny, szczególnie jeśli pojawia się zawsze podczas niektórych posiłków lub pojawia się w nieoczekiwanym momencie. Jeśli tak się stanie, pozwoli to ograniczyć zbyt długie noszenie młodych ludzi. Często, gdy waga odzyskuje, pojawia się fizjologiczny, nienasycony głód, który dla niektórych może być przerażający. Rzeczywiście jest to zjawisko całkowicie normalne i konieczne, spożycie kalorii będzie wzrastać do czasu, aż organizm odzyska normalną równowagę, a głód ustabilizuje się lub zmniejszy.