Powiedziałeś smoothie?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Widzimy je wszędzie, są czerwone, zielone, żółte, a niektórzy piją je nawet przez cały dzień, ale czy są dobre dla zdrowia?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

„Smoothie” od angielskiego słowa „smooth” (co oznacza „gładki”) to mieszanka owoców i/lub warzyw zmieszanych głównie ze skórką, która dostarcza witamin, minerałów, błonnika, wody i węglowodany.
Do tych składników można dodać inne składniki, takie jak płyn: woda, świeży sok owocowy, mleko, a nawet sok sojowy… aby uzyskać pożądaną konsystencję. Aromatyczne zioła (pietruszka, bazylia, mięta, szczypiorek itp.) lub przyprawy (curry, szafran, cynamon itp.) również mogą dodać dodatkowego szczypty egzotyki.

Czyli mam 5 owoców i warzyw dziennie?

Więc mówisz sobie: idealnie! Moje 5 owoce i warzywa dziennie w smoothie, to wszystko! No nie do końca…

Koktajl pozwala od czasu do czasu urozmaicić sobie przyjemności, ale absolutnie nie powinien zastępować spożycia świeżego owocu lub warzywa!

Po co ?

Po pierwsze dlatego, że w smoothie następuje znaczna utrata witamin, jeśli smoothie nie zostanie wypite szybko po otwarciu, ponieważ witaminy są wrażliwe na działanie powietrza. A następnie pasteryzacja błyskawiczna przeprowadzona wcześniej, również niszczy niektóre witaminy z powodu ciepła.

Potem dlatego, że wypijamy smoothie i dlatego spożywamy go więcej, a co za tym idzie, wchłaniamy więcej cukru, a co za tym idzie, dodatkowego spożycia kalorii.

W 200 ml szklance koktajlu owocowego znajduje się równowartość około 5 kostek cukru, nawet jeśli jest to naturalny cukier owocowy. Nie należy przesadzać z ryzykiem potencjalnego przyrostu masy ciała, aby zrównoważyć cukrzycę, jeśli u pacjenta występuje jeden lub w celu zwiększenia poziomu trójglicerydów we krwi.

Pamiętaj, że WODA jest niezbędnym napojem dla naszego organizmu.

Napój

A domowe smoothie?

Powiedziałabym, że spożywanie smoothie jest możliwe, ale najlepiej „domowe”, wypijane szybko po przygotowaniu i nie zapominając o spożywaniu owoców i warzyw także w innej postaci.
Ważne jest, aby jeść pokarmy „stałe”, ponieważ żucie zapewnia uczucie sytości i „przyjemność”.

Dodaję jeszcze jeden powód, aby nie zadowalać się smoothie: owoce i warzywa są surowe. Wskazane jest jednak spożywanie owoców i warzyw na surowo, ale także gotowanych na potrzeby jelit.

A co z sokami owocowymi?

A w przypadku soków owocowych jest jeszcze mniej idealny niż smoothie, ponieważ ponieważ nie mieszamy całych owoców, prawie nie znajdziemy w nich błonnika. Jeśli chodzi o zawartość cukru w ​​sokach owocowych, to jest ona taka sama jak w smoothie, ale oczywiście pod warunkiem, że nie ma w niej dodatkowego cukru!

Podsumowując : Nie zapominaj, że dobry owoc do żucia, pełen witamin, który poświęcisz czas na przeżucie i delektowanie się, nigdy nie będzie wart smoothie wypitego w 2 minuty.

Podsumowując

  • Koktajle są bogate w witaminy, minerały, błonnik, wodę i węglowodany;
  • Koktajle nie powinny być jedynym źródłem owoców/warzyw;
  • Jeśli jest domowej roboty, wypij smoothie w ciągu 10 minut po wymieszaniu;
  • Nie pij więcej niż jednego smoothie dziennie.