Odpowiedzialna dietetyka: Ogranicz ilość odpadów kuchennych

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Czym jest „Odpowiedzialna Dietetyka”?

MA Moim zdaniem jest to realna koncepcja. Nie uciekł osobę, w obronie której należy działać środowisko bez dalszej zwłoki. Tak, ale mimo wszystko wolę, jaką możesz mieć, nie koniecznie wiesz przez co zacząć i jak zmienić swoje nawyki i Twoje codzienne życie.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Jest ma dwa pokoje w domu, które generują dużo odpadów : łazienka i kuchnia! Tutaj życzę Ci podaj pierwsze klucze do ograniczenia ilości odpadów w swoim kuchni i pozwalają zoptymalizować przechowywanie szafki.

Przede wszystkim istotna jest zmiana nawyków we własnym tempie: oczywiście idealnie byłoby, gdyby udało się wszystko uporządkować z dnia na dzień… Jednak w mgnieniu oka porzucisz wszystkie zakorzenione od lat nawyki palcami, to nie jest takie proste. Dlatego będziemy działać etapami.

makaron

1czas krok: Zrób inwentaryzację wytwarzanych przez siebie odpadów.

Jest W kuchni występuje kilka rodzajów odpadów:

  • Pakowanie i nadmierne pakowanie: czy naprawdę trzeba mieć ser w pojedynczych porcjach, zawinięty w wosk, potem w folię, a potem w plastikową siatkę? Czy cały, „nagi” ser jest mniej dobry? Wszystko, co kupujesz w supermarkecie, jest niestety zapakowane i przepakowane, gdy rzadko jest to konieczne. Może w weekend też wybierasz się na targ: nie zawsze jest lepiej, bo papiery owijają wszystkie produkty, które kupujesz…
  • „Zielone odpady: Są to odpady powstające podczas przygotowywania posiłków, obierek, wierzchołków marchwi, rdzeni brokułów itp. Wszystkie te odpady można znacznie zmniejszyć, porozmawiamy o tym nieco później.
  • Odpady związane z przeterminowaną żywnością: supermarkety zachęcają nas do zakupów w dużych ilościach, promocjami i opakowaniami po 24 jogurty, ale generalnie nie potrzebujemy aż tak dużej ilości zapasów na tydzień, a żywność gubi się na dnie naszych szafek i naszej lodówki. W końcu gniją i są wyrzucane. To naprawdę wstyd marnować tyle jedzenia i produkować tyle odpadów, nie sądzisz?

Zapraszam Cię do własnej oceny przez tydzień: co wyrzuciłeś? Czy można było tego uniknąć?

Kawa

2t krok: Przygotuj się na zmiany.

Musisz zacząć od zadania sobie pytania, dlaczego chcesz zmień swoją organizację: czy to dla planety wyjątkowo? Czy chodzi o to, żeby zyskać widoczność w swoim kuchnia? Czy po to, żeby osiągnąć coś lepszego organizacja/zarządzanie zapasami? Czy to zrobić oszczędności?… Wiedz, dlaczego się na to decydujesz podejście jest niezbędne: to ono poprowadzi Cię w Twoim życiu wyboru i co pomoże Ci utrzymać motywację… bo tak, to Nie zawsze łatwo jest utrzymać motywację, jeśli nie ma nikogo w pobliżu. nie masz takiego podejścia.

Aby ograniczyć ilość odpadów, trzeba będzie zmienić swoje przyzwyczajenia i ograniczyć zakupy produktów pakowanych. Będziesz zatem potrzebować opakowań wielokrotnego użytku na zakupy i do przechowywania produktów w domu: stare słoiki po dżemach lub marynatach na początku poradzą sobie świetnie! Rozważ wyposażenie się w torby materiałowe na zakupy, które zastąpią torby papierowe/plastikowe, torbę na zakupy i szklane pudełka na świeże produkty (sery i mięso). Jeśli jesteś konsumentem jogurtu (jogurt z mleka zwierzęcego lub jogurt sojowy), radzę wyposażyć się również w maszynę do jogurtowania, w dłuższej perspektywie uzyskasz duże oszczędności!

Zacznij porządkować swoją szafkę: zacznij przekładać opakowania makaronu do pojemników wielokrotnego użytku, to samo zrób z mąką, cukrem, soczewicą… Krótko mówiąc, pozbądź się zagracających Ci opakowań. Możesz być zaskoczony miejscem, które zyskasz!

kompost

3t krok: Zmień!

Dla zmniejsz produkcję odpadów, będziesz musiał zmienić swoje sposób kupowania, spożywania, gotowania. Może się to wydawać na początku skomplikowane, ale pamiętaj: weź czasu zajmie Ci wykonanie tego wszystkiego zmienia się stopniowo.

  • Zabierz ze sobą torby materiałowe i torbę na zakupy w małym sklepie sprzedającym produkty luzem i/lub produkty organiczne lub na targu. Wykorzystaj materiałowe torby do przechowywania owoców i warzyw, a produkty, które nie wymagają pakowania (kapusta, pęczek marchwi, sałatka itp.) włóż bezpośrednio do torby na zakupy. Dokończ zakupy, kupując produkty luzem, korzystając z papierowych toreb, które masz do dyspozycji, pamiętając jednocześnie o tym, aby kupować w suchych produktach tylko to, czego potrzebujesz na maksymalnie jeden do dwóch tygodni. Czy widziałeś wszystko, co można znaleźć w produktach luzem: makarony, ryż, cukier, mąkę, migdały, ciastka, aperitify do ciast… Czy zauważyłeś kiedyś te wszystkie niepotrzebne opakowania w życiu codziennym? Jeśli pójdziesz do piekarni, pamiętaj o zabraniu płóciennej torby, do której będziesz mógł włożyć chleb, unikniesz jednorazowej papierowej torby lub prześcieradła! Idź do domu, odłóż zakupy i sprawdź opakowanie: nieźle, prawda?!
  • No cóż, po tym pierwszym doświadczeniu spróbujmy pójść dalej: oprócz toreb materiałowych i toreb na zakupy, weź szklane pudełka hermetyczny, aby kupić swój mięso I twój ser (na rynku, u ulubionego rzeźnika lub zawsze w sklepie z produktami organicznymi/masami): nie wahaj się poprosić sprzedawców, aby skorzystali z Twoich pudełek, często będą z tego zadowoleni. Pamiętaj, że jeśli o to nie poprosisz, nigdy tego nie dostaniesz! Uzupełnij swoją kolekcję toreb materiałowych, aby móc pakować produkty suche luzem: nie będziesz już potrzebować jednorazowych toreb papierowych! Naprawdę nie jest nam źle, gdy po zakupach inwentaryzujemy odpady, prawda?
  • Aby zmniejszyć ilość odpadów zielonychistnieje wiele przepisów, które pozwalają na wykorzystanie obierek z owoców i warzyw. Pamiętajcie, że kupując produkty organiczne, obierki możecie zjeść: nie trzeba obierać marchewki czy ziemniaków, żeby włożyć je do zupy, możecie wykorzystać wierzchołki wielu warzyw… Można też zaopatrzyć się w kompostownik, aby uniknąć wyrzucania odpadów zielonych do domowych śmieci: istnieją wszystkie rodzaje kompostowników, nawet do mieszkań (bezzapachowe, takie jak kompostowniki robakowe)! Możesz także wrzucić skorupki jaj, pudełka kartonowe (w małych kawałkach i niezadrukowane), ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne (niezadrukowane), chociaż istnieją wersje z tkaniny nadającej się do prania…

Mam nadzieję że moja pierwsza rada pomoże Ci zobaczyć wszystko wyraźniej! Pojawią się kolejne artykuły na ten temat! Zależy od Ciebie TERAZ !