Czy soja powoduje przyrost masy ciała?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Soja to roślina strączkowa bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i jest doskonałym źródłem białka. Ta roślina z rodziny strączkowych jest tradycyjnie używana w Azji do produkcji oleju lub produktów spożywczych, takich jak mleko, tofu czy mięso sojowe. W ciągu ostatnich 20 lat jego spożycie stało się popularne w krajach zachodnich, a eksperci uznali go za jeden z najbardziej kompletnych dostępnych produktów spożywczych. Pozostaje jednak jedno pytanie: czy soja powoduje przyrost masy ciała?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czy soja powoduje przyrost masy ciała?

Nie, soja nie powoduje przyrostu masy ciała. Wręcz przeciwnie, niektórzy dietetycy uważają soję za „środek odchudzający XXI wieku”. Wysoka zawartość białka zapewnia mu silną moc sytości. Drugi ważny czynnik, który sprawia, że soja pomaga nam schudnąć jest zawartość izoflawonów.

Soja
Soja nie sprzyja przyrostowi masy ciała.

Izoflawony to rodzaj fitoestrogenów, czyli niesteroidowych związków roślinnych podobnych do estrogenów. Aktywują metabolizm, dzięki czemu nasz organizm zużywa więcej energii. Izoflawony aktywują receptory bezpośrednio zaangażowane w metabolizm węglowodanów i tłuszczów. Aktywowane przez obecność izoflawonów, adipocyty spalają obecne w nich kwasy tłuszczowe.

Jedną z obaw związanych ze spożywaniem produktów sojowych jest to, że mogą one powodować niezamierzony przyrost masy ciała poprzez wpływ na czynność tarczycy. Tarczyca kontroluje metabolizm, a wszystko, co powoduje, że tarczyca jest mniej aktywna, może spowolnić metabolizm, prowadząc do przyrostu masy ciała.

Analiza z 2006 roku opublikowana w czasopiśmie Thyroid obejmowała kilka badań oceniających wpływ soi na czynność tarczycy. Badanie to wykazało, że soja nie ma znaczącego wpływu na czynność tarczycy. Sugeruje to, że soja nie różni się od innych produktów spożywczych pod względem przyrostu masy ciała.

Spożywanie soi okazjonalnie nie przynosi jednak żadnych korzyści odchudzających. Jego zalety ujawniają się przy regularnym spożywaniu. Soja jest rośliną strączkową, podobnie jak soczewica, groszek czy ciecierzyca. Dzięki temu jest to bardzo uniwersalna potrawa, którą można przygotować na wiele sposobów.

Czy sos sojowy tuczy?

Sos sojowy to jedna z najpopularniejszych przypraw. Pochodzący z kuchni orientalnej, nadaje potrawom bardzo charakterystyczny smak i doskonale komponuje się z niemal wszystkimi potrawami. Jest to sos, który w 100 gramach dostarcza 65 kcal, czyli dostarcza nam jedynie 2% zalecanej dziennej ilości kalorii dla osoby dorosłej.

Sos sojowy ma niską zawartość kalorii, szczególnie w porównaniu z innymi przyprawami, które często są częścią naszej diety. Na 100 gramów ketchupu spożywamy 112 kcal, na 100 gramów różowego sosu 125 kcal, a na jedną łyżkę majonezu 110 kcal. Sos sojowy nie tylko nie powoduje tycia, ale może pomóc schudnąć.

A co z mięsem sojowym?

Mięso sojowe jest podobne do zwykłego mięsa. Zawiera białko i jest spożywany przez wegan i wegetarian na całym świecie. Mięso sojowe wytwarza się z mąki sojowej i/lub oleju sojowego.

Mięsa sojowego można używać do robienia burgerów, tacos, burrito i innych dań, które zazwyczaj wykorzystują mięso. Nie ma jednak dowodów na to, że mięso sojowe tuczy. Mięso sojowe zawiera taką samą ilość białka jak normalne mięso, ale nie zawiera tłuszczu.

Dlatego soja jest świetną alternatywą dla osób chcących schudnąć, szczególnie dla osób stosujących dietę bardzo niskotłuszczową lub starających się ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów.

Czy mleko sojowe powoduje przyrost masy ciała?

Mleko sojowe otrzymywane jest z nasion soi, mielonych w wodzie i podgrzewanych parą przez okres od 15 do 20 minut. Jest to jeden z najzdrowszych i najbardziej odżywczych napojów dostępnych w sprzedaży.

Mleko sojowe jest również doskonałym sprzymierzeńcem w odchudzaniu, ponieważ mleko sojowe zawiera tylko około 40 kalorii na 100 mililitrów. Zawiera również tylko 2% tłuszczu, z czego tylko 0,2 grama to tłuszcze nasycone. Jest bogata w błonnik, dzięki któremu czujemy się syci i mniej głodni. To sprawia, że ​​mleko sojowe jest bardzo dobre dla utraty wagi. Możesz zatem pić mleko sojowe ze spokojem, gdyż nie spowoduje to przyrostu masy ciała.

żywność
Nie, mleko sojowe nie powoduje tycia u osób, które je pije.

A co z tofu?

Czy tofu wpływa na odchudzanie? Tofu produkowane jest z soi, wody i koagulanta. Koagulantem jest zwykle siarczan wapnia, chlorek magnezu lub chlorek wapnia. To właśnie te koagulanty nadają każdemu rodzajowi tofu inną konsystencję i jędrność. Ten pokarm roślinny zawiera tylko 4% tłuszczu i 70 kalorii na 100 gramów.

Dzięki tym wartościom odżywczym tofu idealnie sprawdza się w każdej diecie odchudzającej lub w utrzymaniu odpowiedniej wagi. Musimy jednak unikać jedzenia go smażonego, gdyż zwielokrotniłoby to jego kaloryczność. Grillowane tofu to porcja białka roślinnego, którą możemy dodać do dowolnego talerza sałatek, warzyw czy produktów pełnoziarnistych. Uzyskamy w ten sposób zbilansowany i zdrowy jadłospis.

Na koniec mojej analizy możemy stwierdzić, że ani soja, ani jej pochodne nie powodują tycia. Stosowana jako część bogatej i zbilansowanej diety, soja i jej pochodne mogą pomóc nam pozbyć się zbędnych kilogramów. Należy jednak pamiętać, że należy unikać przesady. Soja jest dobra dla zdrowia i nie powoduje tycia. Jednak jego nadużywanie może mieć skutek odwrotny od oczekiwanego.

Odpowiedź znajdziesz także w filmie: