Odpowiedzialna dietetyka: Jak organizować się w domu?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

W w moim poprzednim artykule na ten temat przedstawiłem Państwu bardzo koncepcja Odpowiedzialnej Dietetyki, jak I Rozważałem to. Dałem ci pierwsze klucze do zacznij ograniczać ilość odpadów związanych ze swoim sposobem konsumować.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

W tym celu zaprosiłem Cię do podsumowania odpadów, które produkujesz, w celu zidentyfikowania zmian, które należy wprowadzić w swoim codziennym życiu. Następnie mogliście przygotować się na zmianę, wyposażając się w hermetyczne szklane pudełka, torby na zakupy, torby wielokrotnego użytku, maszynę do jogurtowania, czemu nie, i porządkując szafki kuchenne! Wreszcie nadszedł czas, aby podjąć działania, wybierając zakupy lokalnie, kupując produkty wysokiej jakości i odważając się korzystać z pojemników wielokrotnego użytku i toreb materiałowych (co nie zawsze jest łatwe!).

Dzisiaj, Chcę pomóc Ci dojść jeszcze dalej w Twoim Kroki.

W W istocie ograniczenie ilości odpadów związanych z opakowaniami na to nie pozwala koniecznie ogranicz wszystkie odpady w kuchni. Marnować zieleń i marnowanie żywności są równie istotne! Oto moje pomysły na dalsze działania.

Ścieżka #1: Wybierz jakość zamiast ilości

Tam obowiązki związane z zakupami, wszyscy to wiemy… Ale jeśli od teraz, zrobimy to Twoje zakupy stały się okazją do rozpoczęcia zanurzenia się dobre dania i innowacje (nie wspominając o świetnej kuchni Jednakże!)? Niech przemówi Twoja wyobraźnia, kiedy widzisz sezonowe owoce i warzywa, daj się ponieść po ich zapachach i kolorach, i odważą się przetestować żywność, która to umożliwi nie wiesz ! Aby uniknąć marnowania, po prostu wybieraj produkty wysokiej jakości i sezonowe: koniec z pomidorami bardzo okrągłe, bardzo gładkie i pozbawione smaku w środku zimy! Jeśli ty nie jesteś pewien, czy podoba Ci się nowy produkt, nie kupuj go tylko bardzo mała ilość, aby się dowiedzieć. Wybierając zwarcia, drobni handlowcy i przechodząc do rynkach, możesz także uzyskać poradę jak gotować potrawy, których nie znasz.

Porozmawiajmy o owoce i warzywa. Kwestia ich ochrony jest prawdziwym problemem w zależności od siedliska. Jeśli masz szczęście i masz fajny pokój, taki jak piwnica, możesz łatwo kupić wszystkie produkty na tydzień, ale jeśli mieszkasz w mieszkaniu, jest to trochę bardziej skomplikowane! Choć zajmuje to trochę czasu i wymaga pewnej organizacji, lepiej zrobić zakupy w środku tygodnia, niż wyrzucać produkty, których nie dało się zatrzymać!

Ścieżka #2: Nie przeciążaj swoich szafek

Tam strach przed pustką i brakiem to prawdziwa plaga pochodzi od poprzednich pokoleń, które doświadczyły prawdziwego trudności w zaopatrzeniu, zwłaszcza w czasie wojny. Dziś mamy wszystko w pobliżu (mniej więcej) i chyba że Twój samochód nie chce odpalić, nie ryzykujesz nie możesz iść na zakupy ostatnia chwila, żeby móc zjeść!

Przez gdzie indziej duże promocje widoczne w supermarketach zachęcać ludzi do zakupów coraz większych, pod przykrywką dużych oszczędności… Po pierwsze, jeśli przyjrzysz się im bliżej promocje, ekonomia rzadko jest tak interesująca jak ona nie wydaje się, żeby tak było… I generalnie nie masz na to czasu zjedz to wszystko, a Twój produkt wygaśnie, a szkoda!

WIĘC czy naprawdę musisz kupić 3 kg makaronu, 2 kg ryżu, 1 kg kaszy manny, 5 kg mąki, 500 g zielonej herbaty i 500 g kawy na wspólny tydzień? Chyba, że ​​masz rodzinę liczne, nie ma prawdziwego powodu!

Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz, aby przetrwać do kolejnych wyścigów, dzięki temu będziesz mógł bardziej urozmaicić swoją dietę i uwzględnić swoje aktualne pragnienia.

Dynia

Ścieżka #3: Uporządkuj swoją lodówkę i szafki

Do zakupy mogą czasami zająć dużo czasu, a kiedy wrócisz do domu, czasami odruchem jest wkładanie wszystkiego do lodówki i szafki, niekoniecznie jakiejś szczególnej logiki: kładziemy jedzenie tam, gdzie jest miejsce!

To błąd, jeśli chcesz ograniczyć marnowanie żywności! Zacznij od zidentyfikowania najzimniejszych obszarów najmniej zimnych obszarów lodówki, aby umieścić produkty we właściwym miejscu: owoce i warzywa w najcieplejszej części, produkty mleczne w środkowej strefie i mięsa i przetwory na bazie jaj (np. ciasta z kremem) w najzimniejszej strefie. Do swoich szafek wybierz przezroczyste pojemniki, dzięki temu od razu zobaczysz wszystko, co masz w magazynie, będziesz mógł bardziej różnicować swoje naczynia i zobaczyć, gdzie są twoje zapasy. Uporządkuj swoje szafki według rodzaju żywności i jej przeznaczenia:

 • Słone artykuły spożywcze: makaron, Ryż, soczewica, groszek łuskany, trochę konserw, które pomagają…
 • Słodkie artykuły spożywcze: cukier, mąka, soda oczyszczona, kakao, suszone owoce, migdały…
 • Śniadanie : herbata, napar, Kawa, płatki musli, Miód
 • Itp.

Ścieżka nr 4: Przewiduj posiłki i menu

Jeśli masz trudności ze znalezieniem pomysłów przed straganami lub nie wiesz, jak wyobrazić sobie ilości do kupienia, gdy tam będziesz, radzę zaplanować zakupy, myśląc o menu na tydzień, a następnie sporządzić listę wyścigów .

 • Ile posiłków przygotujesz w domu?
 • Ile osób będzie przy stole?
 • Czy masz zaplanowany posiłek dla rodziny/znajomych?
 • Czy w pracy musisz przygotowywać posiłki na lunch?
 • Czy masz specjalne harmonogramy na dany dzień tygodnia?
 • Czy zamierzasz uprawiać sport?
 • Czy masz jakieś szczególne pragnienia?

Tyle pytań, które pozwolą Ci lepiej zaplanować menu i zaplanować ilości potrzebne na Twój tydzień.

Pomysły na menu zup

Wskazówka nr 5: Naucz się gotować zielone odpady

Jeśli kupujesz organiczne owoce i warzywa, możesz to zrobić bardzo często spożywać peelingi.

Proste przykłady:

 • Ziemniaki i marchewka: jeśli skórka jest cienka i niezbyt zniszczona, po dokładnym oczyszczeniu można ją spokojnie zjeść. W zupie zobaczysz tylko ogień! W kuchni możesz także wykorzystać wiele warzywnych blatów (rzodkiewki, buraki, marchewka itp.).
 • Pory: Zauważyłem, że wiele osób je tylko białą część. Zielony jest tak samo smaczny, nie ma powodu go wyrzucać!
 • Squash: Skórka większości dyni jest jadalna. Co więcej, bardzo trudno je obrać, więc między nami pasuje to dobrze! Pestki dyni można też jeść: zamarynuj je np. w oleju, soli i papryce i piecz przez 10 minut w piekarniku, doskonale zastąpią orzeszki ziemne jako aperitif!

Dostępnych jest wiele książek, w których można znaleźć pomysły na przepisy z wykorzystaniem peelingów: wypróbuj, a na pewno zastosujesz tę metodę gotowania!

Ścieżka nr 6: Wyposaż się w kompostownik/kompostownik robakowy

Jak Mówiłem już o tym w moim poprzednim artykule, możesz wyposaż się także w kompostownik, aby uniknąć wyrzucania śmieci odpady zielone w śmietniku domowym: to wszystko istnieje rodzaje kompostowników, nawet do mieszkań (bezzapachowe, takie jak kompostowniki robakowe)! Możesz także rzucić swoje skorupki jaj, karton (w małych kawałkach i niezadrukowany), Twoje ręczniki papierowe i chusteczki (niezadrukowane), chociaż to Dostępne są wersje z tkaniny nadającej się do prania…

Nie wahaj się nie dokumentować i wyposażać się!