Czy makaron powoduje przyrost masy ciała?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Makaron jest bardzo popularnym składnikiem wśród większości gości. Dzięki swojej wszechstronności i łatwości gotowania to typowo włoskie danie stało się jedną z najbardziej uwielbianych opcji na świecie. Ponieważ składa się głównie z węglowodanów, wiele osób zadaje sobie pytanie: czy makaron powoduje przyrost masy ciała? Aby odpowiedzieć na to pytanie, postaram się dowiedzieć więcej o tych produktach spożywczych.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Kilka słów o makaronie

Ikona włoskiej gastronomii. Makaron to rodzaj dania przyrządzanego zazwyczaj z mąki z pszenicy durum zmieszanej z wodą lub jajkami. Czasami używa się mąki ryżowej lub roślin strączkowych, takich jak fasola lub soczewica. Makaron dzieli się na dwie szerokie kategorie, a mianowicie makaron suszony i makaron świeży. Suszony i świeży makaron występuje w szerokiej gamie postaci.

Inny makaron
Istnieje około 310 specyficznych form makaronu, które są znane pod ponad 1300 nazwami.

Pochodzenie makaronu jest przedmiotem kontrowersji. Historycy nadal spierają się na ten temat. Choć najbardziej powszechnie akceptowane jest chińskie pochodzenie, trzeba przyznać, że makaron mógł powstać spontanicznie w różnych częściach świata. Arabowie twierdzą, że to oni odkryli je na Wschodzie i rozsławili je w całym basenie Morza Śródziemnego. Tradycyjnie wprowadzenie makaronu do Włoch przypisuje się Marco Polo. Międzynarodowy rozgłos zapewnili mu Włosi.

Jaki jest skład makaronu?

Makaron zawiera 75% węglowodanów. Zawierają także niewielki procent białek (10 do 15%), w tym słynny gluten, który u wrażliwych osób może powodować problemy z nietolerancją lub celiakię. Porozmawiam również z Tobą bardziej szczegółowo na temat gluten w moim dedykowanym artykule. Makaron prawie nie zawiera tłuszczu.

Liczne badania wykazały, że wśród znakomitych sportowców makaron jest najlepszym źródłem węglowodanów. Stanowią substrat pozwalający na najlepszą asymilację glukozy. Z tego powodu makaron jest powszechnie uwielbiany w sporcie. Wielu dietetyków poleca je zawodowym sportowcom.

100 gramów makaronu zawiera maksymalnie 75 gramów węglowodanów. Węglowodany te dostarczają około 300 kalorii, co jest ilością ważną, ale nie nadmierną, ponieważ stanowią około 15% zapotrzebowania osoby rozwijającej normalną aktywność. Możesz jeść nawet 100 gramów makaronu dziennie, bez obawy, że przytyjesz.

Rzeczywistość jest taka, że ​​większość makaronów wytwarzana jest z semoliny z pszenicy durum (najbogatszej ze wszystkich zbóż). Dlatego spożycie witamin i minerałów jest bardzo interesujące. Wiele makaronów zawiera również jajka, mleko, warzywa, odżywki białkowe oraz suplementy witaminowe i mineralne (makarony wzbogacone).

Czy makaron powoduje przyrost masy ciała?

Na pytanie „Czy makaron powoduje przyrost masy ciała?” „, Odpowiedź brzmi nie. Badanie opublikowane w 2018 roku w słynnym brytyjskim magazynie „Odżywianie i cukrzyca” wykazało, że spożycie makaronu nie ma związku z nadwagą. Wręcz przeciwnie, spożycie makaronu zmniejsza wagę. Zatem wbrew temu, co myśli wiele osób, spożycie makaronu nie wiąże się z przyrostem masy ciała. Pozwala uzyskać normalne BMI, węższą talię i większą równowagę pomiędzy talią a biodrami.

To, że makaron nie powoduje przyrostu masy ciała, wykazali kanadyjscy badacze z Wydziału Nauk o Żywieniu Uniwersytetu w Toronto i Szpitala Św. Michała. W tym badaniu naukowcy przeprowadzili dogłębny przegląd i metaanalizę danych z 30 wyszukiwań ad hoc. W analizowanych badaniach wzięło udział ponad 2500 osób. Osoby te spożywały średnio 3,3 porcji makaronu tygodniowo w ramach zdrowej, zbilansowanej diety o niskim indeksie glikemicznym.

W innym badaniu uzyskano wyniki podobne do wyników uzyskanych przez badaczy kanadyjskich. Badanie, opublikowane w magazynie BMJ Open, przeprowadzili naukowcy z IRCCS Neuromed w Pozzuoli. Z jego wyników wynika, że ​​u niektórych osób makaron nie jest przyczyną otyłości. Dodatkowo są w stanie obniżyć wskaźnik masy ciała. Endokrynolodzy ostatnio pochwalili makaron, zauważając, że ten pokarm pomaga nam się zrelaksować i zasnąć. Wspomaga odchudzanie i jest doskonałym sprzymierzeńcem dobrego humoru.

żywność
Jedzenie makaronu nie powoduje przyrostu wagi.

Jak nie przytyć jedząc makaron?

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie odpowiadają one za dodatkowe kilogramy. Jednakże sery, majonez, większość sosów (zwłaszcza tych przygotowywanych na skalę przemysłową) oraz wiele przypraw i dodatków, z którymi są podawane, mogą powodować przyrost masy ciała.

Dla wielu osób dodanie dużej ilości sera i masła jest niezbędne. Nie chodzi o trwałe zakazanie tych suplementów. Lepiej jednak spożywać je z umiarem.

Na liście generatorów dodatkowych kilogramów powinny znaleźć się także desery i napoje. Zwykła szklanka napoju gazowanego dostarcza tyle samo kalorii, co talerz spaghetti, nie wnosząc przy tym nic pozytywnego do organizmu. Zatem to nie makaron tuczy, ale dodatki, które sprawiają, że jest smaczniejszy i bardziej soczysty.

Istnieją inne sposoby jedzenia makaronu, inne niż słynne neapolitańskie grille i sosy carbonara itp. To są przepisy również z Włoch. Ale przygotowuje się je na wiele innych sposobów. Makaron, zwłaszcza latem, można jeść w sałatce. Wystarczy dobry winegret z czosnkiem, cytryną i kilkoma przyprawami, aby nasze danie było bardzo apetyczne.

Czy jedzenie makaronu wieczorem powoduje przyrost masy ciała?

Najlepiej jeść makaron w porze lunchu, aby dać organizmowi czas na jego strawienie. Nie jest to jednak sztywna i szybka zasada. Na obiad możemy zjeść makaron. Tak naprawdę nie tylko nie jest to grzech kardynalny, ale w niektórych przypadkach może się też okazać przydatny.

Dzieje się tak na przykład w przypadku osób cierpiących na zaburzenia snu. Mogą obejmować makaron, a także chleb, kaszę jęczmienną i Ryż brązowy w swojej wieczornej diecie, co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Te produkty są szczególnie bogate w tryptofan, substancję stymulującą produkcję serotoniny. Serotonina to hormon, który sprzyja relaksacji i poprawia jakość snu.