Uważne jedzenie lub jedzenie uważne…

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

A co jeśli jedząc będąc blisko siebie, oprócz dbania o siebie, możesz schudnąć?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Uważność, co kryje się poza tymi kilkoma modnymi hasłami? Mamy do czynienia z codziennością, stresem, brakiem czasu, coraz intensywniejszym tempem życia i trzeba zdać sobie sprawę, że cierpi na tym nasza dieta. Często mamy wtedy tendencję do korzystania z pewnych pragmatycznych skrótów, klasyfikacji dobrej i złej żywności, fizycznego ideału do osiągnięcia, coraz bardziej oryginalnych i bardziej restrykcyjnych diet…

To ostatecznie bez naprawdę brać pod uwagę nasze rzeczywiste potrzeby, naszą fizjologię, nasze pragnienia.

A co by było, gdyby nie było idealnej diety? A może nie jest tyle doskonałych diet, ile jest jednostek? Co by było, gdyby każdy miał możliwość (ponownie) znalezienia diety, która mu odpowiada, jednocześnie mając swobodę robienia rzeczy inaczej każdego dnia?

Czym jest świadome jedzenie?

Koniec z „niewidzianymi, nie zabranymi” dzięki czekolada wieczorem wracając z pracy przełykałem poczucie winy!

(Ponowne) jedzenie zmysłami (ponownie) stanie się rzeczywistością. W tym celu należy (na nowo) nauczyć się słuchać swojego ciała, bez obsesji związanej z wagą.

Życzliwość, słuchanie i szacunek do samego siebie będą osiami postępu.

Jedz ryż uważnie

Świadome jedzenie w praktyce?

Punktów odniesienia szukaj w sobie (sytości, pragnieniu, potrzebie…), bardziej niż w magazynach, aby okiełznać swoją istotę i być bliżej niej.

Dieta w zgodzie z naszymi uczuciami, bez instrukcji.

O co zadajesz sobie pytanie, kiedy jesteś głodny lub musisz coś zjeść?

Karmimy nie tylko żołądek, dlatego należy słuchać i zaspokajać także nasz wzrok, węch, kubki smakowe, komórki, umysł i serce.

Proponuję Ci praktyczne ćwiczenie polegające po prostu na uważnym przeżywaniu pierwszego kęsa posiłku.

„Udawaj” to pierwszy raz, kiedy smakujesz jedzenie, które zamierzasz włożyć do ust. Wtedy niemal naturalne jest, że zaangażowane są wszystkie zmysły.

Doceń kształt, kolor ziarenka ryżu, ale także jego twardość, teksturę, smak, a może nawet puść wodze fantazji i wizualizuj pole ryżowe, krajobraz i związaną z nim animację.

Nie ma nic o sukcesie lub porażce, po prostu nieoceniająca obserwacja, która po cichu przybliży Cię do Twoich potrzeb.

Świadome jedzenie, korzyści?

Cała nasza uwaga skierowana na to, co robimy, jakiekolwiek by to było „robienie”, czyż nie jest to sekretem spełnienia?

Uważne odżywianie pozwala nam jak najlepiej zaspokoić nasze potrzeby. Jedzenie, gdy pojawia się delikatne uczucie głodu, degustowanie, delektowanie się bez zakazanych pokarmów i po prostu przestawanie, gdy ciało nam to każe.

Zatem biorąc pod uwagę każdą potrzebę, nadmiar staje się niczym więcej niż odległym wspomnieniem. A waga znów staje się pełna szacunku i idealna dla wszystkich.