Owoce i warzywa sposobem na walkę z otyłością u dzieci?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Tak ! Co jednak zrobić, gdy dziecko nie chce tego jeść… Oto kilka wskazówek…

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Otyłość, niezależnie od wieku, w którym się rozwija, jest chorobą złożoną i wieloczynnikową, której jednak można w dużym stopniu zapobiec. Zapobieganie otyłości u dzieci i młodzieży jest bardzo skuteczne, zwłaszcza u małych dzieci.

Na całym świecie częstość występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat gwałtownie wzrosła..

Wzrosła z 4% w 1975 r. do ponad 18% w 2016 r. Oznacza to, że w 2016 r. ponad 360 milionów dzieci i młodzieży miało nadwagę lub otyłość. Co gorsza… 60% dzieci, które miały nadwagę przed okresem dojrzewania, utrzyma tę chorobę nadwaga we wczesnej dorosłości.

Strona zdrowia

Musimy także pamiętać, że u tych otyłych dzieci po osiągnięciu dorosłości będzie większe ryzyko wystąpienia różnych patologii, a mianowicie chorób układu krążenia, schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, niektórych nowotworów, niepełnosprawności, insulinooporności, a wraz z rozwojem cukrzycy typu II…

Nie wspominając, że otyłość u dzieci jest również silnie powiązana z trudnościami psychologicznymi, słabymi wynikami w nauce i niską samooceną…

Jednak zdrowy tryb życia pomaga zapobiegać otyłości u dzieci

Profilaktyka ta polega na promowaniu określonych zachowań: utrzymania prawidłowej masy ciała matki, diety i zdrowego stylu życia w czasie ciąży; część kobiet nie waha się skorzystać z konsultacji z dietetykiem – dietetykiem, aby pomógł im wdrożyć dobre nawyki żywieniowe już od okresu prenatalnego. okres.

Sprawdź, czy przyrost masy ciała we wczesnym dzieciństwie jest odpowiedni, monitorując krzywą masy ciała przez pediatrę lub lekarza pierwszego kontaktu. Dokonaj dobrego przejścia na zdrową żywność podczas urozmaicania swojej diety, stań się wzorem do naśladowania w zakresie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, gdy jesteś rodzicem… Tyle zachowań, które będą działać na rzecz zdrowego bilansu żywieniowego.

Karmienie piersią jest także istotnym elementem profilaktyki otyłości u dzieci. W rzeczywistości wiąże się to z 13% redukcją ryzyka nadwagi i otyłości. Dodatkowo każdy dodatkowy miesiąc karmienia piersią wiąże się z 4% redukcją częstości występowania nadwagi.

jedzenie dziecka

W profilaktyce otyłości u dzieci zdecydowanie zaleca się spożywanie owoców i warzyw

Ze względu na niską gęstość energetyczną i niski ładunek glikemiczny, a także wysoką zawartość błonnika i polifenoli.

Zachęcanie dzieci do jej spożywania jest jedną z dźwigni zapobiegania otyłości u dzieci, choć nie zawsze jest to łatwe. Oto kilka wskazówek i wskazówek, które Ci w tym pomogą.

  1. Próbowałeś już kilka razy ogórka, ale Twoje dziecko nie chce??? Nie wahaj się i nadal podawaj pokarmy odrzucone przez dziecko: wykazano, że dany pokarm może zostać zaakceptowany średnio po 10–15 kontaktach…
  2. Nie wahaj się podawać owoców i warzyw jako przekąsek, przechowuj je umyte, pokrojone i dobrze widoczne w lodówce (maksymalnie 24 do 48 godzin). Możesz także umieścić kosz owoców w widocznym miejscu, na przykład na stole w kuchni. Zatem wpływając na środowisko żywieniowe dziecka, możemy pomóc mu w dokonywaniu zdrowszych wyborów: im bardziej widoczna i dostępna jest żywność, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie wybrana.
  3. Zwiększaj wielkość naczyń, łyżek, talerzy, misek itp. do serwowania owoców i warzyw, a zmniejsz je w przypadku potraw o dużej gęstości energetycznej i niskiej wartości odżywczej (np. napoje słodkie lub energetyczne, soki).owoce w małych ilościach w małych szklanki, niektóre produkty typu fast food, niektóre przekąski itp. Produkty te powinny być ograniczone i zarezerwowane na okazjonalne imprezy).
  4. Możemy także zalecić częstsze podawanie warzyw. Aby zaoszczędzić czas, można je kupić wstępnie umyte, w workach, na tacach, ale także w puszkach lub zamrożone w supermarkecie.
  5. Przydatne może być wypróbowanie nowych przepisów, spaghetti, lasagne, chili itp. Dodając więcej warzyw.
  6. Do każdego posiłku lub przekąski należy podawać owoc lub warzywo. Na przykład zdecydowanie możesz dodać owoce do płatków śniadaniowych, dodać kawałek owocu lub małą sałatkę do obiadu dziecka, zaoferować paluszki surowych warzyw do maczania na przekąskę itp.
  7. Możesz także dodać atrakcyjności wizualnej, na przykład krojąc owoce i warzywa w oryginalny lub zabawny sposób, na przykład za pomocą foremek do ciastek.
  8. Zaangażowanie dzieci w gotowanie i zakupy może zachęcić je do próbowania nowych potraw i kierowania swoich wyborów w kierunku produktów owocowych i warzywnych. W przypadku dzieci, które najbardziej niechętnie próbują nowych potraw, uczestnictwo w przygotowywaniu posiłków może pomóc im w oswojeniu się z produktami za pomocą zmysłów innych niż smak.
  9. Zasada, którą warto polecić, jest następująca: „Jedz, kiedy jesteś głodny. Zatrzymaj się, gdy nie będziesz już głodny. Niemowlęta robią to naturalnie podczas karmienia piersią i na początku różnicowania diety, dlatego ważne jest, aby utrzymać ten naturalny nawyk od niemowlęctwa do okresu dojrzewania i pozwolić dzieciom uczyć się w naturalny sposób wyczuwać swoje potrzeby. Ta zdolność reagowania na naturalne odczucia głodu i sytości będzie ważna przez całe ich życie.
  10. I pamiętajmy, że my, rodzice, jesteśmy najlepszym przykładem, aby im to pokazać, jedząc więcej owoców i warzyw! Idealnie zaleca się spożywanie co najmniej jednego rodzinnego posiłku dziennie lub 3 do 4 razy w tygodniu.

Podsumowując

Owoce i warzywa są częścią zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia. Pracownicy służby zdrowia, w szczególności lekarze pierwszego kontaktu, pediatrzy i dietetycy-żywieniowcy, odgrywają ważną rolę w zapobieganiu otyłości u dzieci, ponieważ są najlepiej przygotowani do pracy ramię w ramię z rodzinami i dziećmi. Nie wahaj się zapytać ich o poradę dotyczącą diety Twojego dziecka!