Nie myl głodu z chęcią jedzenia

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Skąd mamy wiedzieć, czy kiedy zaczynamy jeść, kieruje nami prawdziwe uczucie głodu, czy też chęć jedzenia? Czy jest różnica między nimi? Czy możesz czuć, że jesteś cały czas głodny? I czy to jest „normalne”?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Nie jest łatwo zrozumieć swój organizm i wsłuchać się w niego, gdy panuje moda na kontrolę i restrykcje dietetyczne.

Jako dietetyk-żywieniowiec odpowiem na Twoje pytania.

Na początek musisz wiedzieć, że jedno z tych dwóch odczuć pozwala dostarczyć organizmowi tyle energii, ile potrzebuje, zgodnie z jego wydatkowaniem kalorycznym, podczas gdy drugie popycha cię do jedzenia z chciwości, z przymusu, co spowoduje uzyskanie nadwagi.

Ale więc kto jest kim?

„Zawsze jestem głodny” VS „Nigdy nie jestem głodny”

Bycie głodnym przez cały czas tak naprawdę nie jest uczuciem głodu, jest to wrażenie, słabo rozumiane odczucie w twoim ciele. Głód jest uczuciem związanym z jedzeniem, powoduje uczucie ucisku w żołądku, bulgotanie lub nawet lekko ściśnięte gardło.

Nigdy nie odczuwanie głodu ma miejsce wtedy, gdy nie zwracamy wystarczającej uwagi na doznania w naszym ciele i nie jest to zachowanie, do którego przestrzegania Cię namawiam, wręcz przeciwnie.

Wszystko dzieje się w ciele, a dokładniej w żołądku, a nie w głowie. Głodu nie da się kontrolować, objawia się samoistnie, jest takie „proste”… To niezbędny punkt odniesienia, którego należy słuchać i szanować, aby móc jeść wtedy, kiedy organizm tego potrzebuje.

Pozwala regulować przejadanie się (czasy, w których przekroczyłeś uczucie sytości lub jadłeś bez głodu). Jak ? Czekanie, aż głód powróci, aby przygotować kolejny posiłek, nawet jeśli czasami oznacza to przesunięcie godziny posiłku. Tak, to trudne ćwiczenie, które jednak wykonane da Ci poczucie wyzwolenia, jeśli chodzi o talerz.

Głód pozwala także cieszyć się jedzeniem, ponieważ Twoje zmysły są głodne i jesteś gotowy, aby cieszyć się posiłkiem, ponieważ naprawdę tego potrzebujesz.

Więc nie, nie jesteśmy głodni przez cały dzień, to fałszywa interpretacja Twoich odczuć, a jeśli nigdy nie jesteś głodny, to dlatego, że nie odczekujesz wystarczająco długo między posiłkami.

prażona kukurydza

Pragnienie jedzenia

Chęć jedzenia natomiast skutkuje przyjmowaniem pokarmu, którego motywem nie jest uczucie głodu. Jedzenie staje się wówczas nagrodą: po ciężkim dniu, aby uczcić sukces, z nudów, z przyzwyczajenia… Tyle powodów, które skłaniają Cię do jedzenia bez głodu. Znasz to?

Ale co się stanie, jeśli jemy, gdy nasz organizm nie potrzebuje energii? Gromadzimy zbędne (emocjonalne) kilogramy, nie rozumiejąc, skąd się biorą, które nas obciążają i które trudno wyeliminować…

Nie należy zakazywać jedzenia bez głodu, może się to od czasu do czasu zdarzyć, wszyscy mamy obowiązki społeczne lub rodzinne, a czasem po prostu potrzebujemy odrobiny pocieszenia, nie ma w tym nic złego, ale rozwiązaniem jest poczekać, aż głód wróci zanim przygotowanie kolejnego posiłku (znowu, zauważyłeś?)… W końcu to jest sekret regulowania podaży kalorii dostarczanej naszemu organizmowi!

Dlaczego te emocje sprawiają, że jemy bez głodu?

Jedzenie, aby się najeść, pocieszyć i uspokoić, to zjawisko, które dotyka wielu z nas, jest to mechanizm zakorzeniony być może od wczesnego dzieciństwa. Bardzo często, gdy dziecko upada i robi sobie krzywdę, na pocieszenie daje mu cukierka, po czym dziecko zapisuje informację, że ból uśmierza się czymś słodkim! A ilu zostało pozbawionych deseru z powodu złego zachowania? Nie chodzi tu o wytykanie palcami tych, którzy was edukowali, o nie, każdy robi, co może, swoimi narzędziami, ale raczej o zrozumienie naszej historii, aby móc na niej działać w teraźniejszości.

Widzisz, te emocje, które sprawiają, że jesz, uniemożliwiają Ci na co dzień słuchanie odczuć pokarmowych swojego ciała, co za szkoda, zapraszam Cię do przejęcia przywództwa nad swoim ciałem i doznaniami kulinarnymi!

zjeść jabłko

Co mamy robić ?

Na szczęście w doznaniach związanych z jedzeniem nie ma nic nieodwracalnego. Zacznij od pozwolenia sobie na zjedzenie wszystkiego, w urozmaicony i zbilansowany sposób, gdy tylko poczujesz dobre uczucie głodu! Zdasz sobie sprawę, że ta potrzeba sięgania po jedzenie z chęci, impulsu czy nudy bardzo znacząco zmaleje, aż w końcu zaniknie, gdy praca nad sobą będzie prowadzona równolegle z pracownikiem służby zdrowia.

Więc tak ! Kiedy usiądziesz głodny, masz prawo zjeść wieczorem frytki, makaron w sosie z tartym serem, hamburgera lub ciastka.

Ten To, co sprawia, że ​​przybieramy na wadze, to nie to, co jemy, ale jak jemy to.

Mój mała tajemnica? Poczekaj, aż poczujesz Naprawdę uczucie głodu i… Zrozum, że nic nie powoduje przyrostu masy ciała poza: Frustracja – Załamanie – Poczucie winy => 3 zabawnych ludzi drogie panie z błędnego koła zaburzeń odżywiania!

Łatwiej powiedzieć niż zrobić ?

Zadanie polega na słuchaniu tego, co ma Ci do powiedzenia Twoje ciało… Pomóż mu się w końcu uspokoić! Zaczyna się od świadomości: „Czy jestem głodny, czy nie” przed zjedzeniem czegokolwiek. Wsłuchiwanie się w swoje doznania kulinarne pozwoli Ci odzyskać zdrową relację z jedzeniem i swoim ciałem.

Nie wahaj się Nie proś o pomoc, jeśli czujesz taką potrzebę! My, Dietetycy, od tego tu jesteśmy.