Słodziki: zagrożenie czy korzyść zdrowotna?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

„fałszywe cukry”, takie jak aspartam, są obecnie szeroko stosowane w przemyśle spożywczym. Niektórzy ludzie używają go jako sprzymierzeńca w odchudzaniu, w taki sam sposób jak niektórzy suplementy diety Lub spalacz tłuszczu. Inni oskarżają je o powodowanie wszelkiego rodzaju problemów zdrowotnych, od raka po otyłość.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co mówią znajomi obecni naukowcy zajmujący się tą tematyką?

Dowiedz się prawdy o słodziki.

Sztuczne słodziki

Słodziki to substancje mający bardzo silną moc słodzącą, ale niezawierający kalorie. Używa się ich w bardzo małych ilościach do zastępować słodki smak znacznie większą ilość cukru.

Wśród najbardziej znanych być może widziałeś już następujące nazwy:

  • Aspartam
  • Acesulfam-k (Acesulfam-potas)
  • Neotam
  • Sacharyna
  • Sukraloza
  • Alitam

Ale czy te słodziki są bezpieczne w użyciu?

tabletka słodząca

Korzyści ze słodzików

Zainteresowanie przede wszystkim słodzikami jest spożywanie lub picie mniejszej ilości cukru mimo że wszystko ma słodki smak. Zastąp rafinowany cukier ze słodzikami to skuteczny sposób zredukować kalorie.

Ale czy są bezpieczne? Oto, co władze i badania mówią na temat ich bezpieczeństwa zdrowotnego.

Słodziki powodują raka

Nie, słodziki nie rakotwórczy w normalnych dawkach.

W 1977 Kanada zakazała sacharyna (E954), a w tym samym roku FDA (amerykańska agencja odpowiedzialny za autoryzację żywności) chciał zakazać sacharynę, po serii badań na zwierzętach mających odkryli ścisły związek pomiędzy spożyciem sacharyny a rozwój nowotworów.

Od tego czasu zakaz ten został uchylony w Stanach Zjednoczonych, a Kanada planuje ponowne zezwolenie na stosowanie sacharyny. Europa dopuściła aspartam od 1994 roku. Dopiero po licznych badaniach naukowych, które wykazały jego bezpieczeństwo w spożyciu przez ludzi.

Skąd więc dzisiaj takie obawy? Niektóre badania wykazały korelację między spożyciem sacharyny lub aspartamu a występowaniem nowotworów u gryzoni. Wydaje się jednak, że mechanizmy te nie mają zastosowania do ludzi.

Obecnie żadne badania na ludziach nie wykazały związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy syntetycznymi słodzikami a problemami zdrowotnymi przy normalnych dawkach.

ANSES określił dzienną dawkę dopuszczalna w dawce 40 mg/kg masy ciała, odpowiednik więcej 37 puszek napoju gazowanego dziennie dla mężczyzny ważącego 75 kg.

Ogólnie rzecz biorąc, studia posiadające stwierdzono zwiększone ryzyko raka, chłoniaka lub nowotworów związanych ze spożyciem substancji słodzących przeprowadzane na szczurach lub myszach.

Jednakże mężczyźni i gryzonie tak mają pewne różnice metaboliczne. W szczególności sposób nasz organizm wykorzystuje metanol, substancję pochodzącą z metabolizm aspartamu. Dlatego tak nie jest pewne, że badania aspartamu na gryzoniach tak istotne dla ludzi.

Słodziki powodują migrenę

Tak. U niektórych ludzi. Kilka studia wykazali możliwy związek pomiędzy spożyciem aspartamu lub sukralozy i migreną.

Słodziki zakłócają mikroflorę jelitową

Może. Nie wszystko. W 2019 roku A przegląd badań naukowych Ustalili to, badając wpływ syntetycznych i naturalnych słodzików na ludzką mikroflorę tylko kilka substancji słodzących modyfikuje florę jelitową.

Według badań aspartam i acesulfam-K są oskarżane o toksyczne działanie na mikroflorę in vitro, ale obecnie nie stwierdzono tych efektów studia humanistyczne.

Do tej pory jedynie sacharyna, sukraloza i stewia zmieniły skład mikroflory. Co może mieć wpływ na tolerancję glukozy, nastrój, apetyt i trawienie.

cukier

Słodziki zakłócają apetyt

z studia na muchach i gryzoniach stwierdzono, że słodziki mogą powodować rozbieżność pomiędzy odczuwanym słodkim smakiem a rzeczywistą zawartością kalorii w żywności, co z kolei może wywołać głód.

Organizm może źle zrozumieć z powodu tych sprzecznych sygnałów. Słodki smak jest normalny związane ze słodką żywnością zawierającą kalorie.

Gdy istnieje rozbieżność w smaku i rzeczywiste spożycie kalorii, może to wywołać A podobna reakcja na post, która zwiększa apetyt i spożycie jedzenie.

Możliwe jest również, że związek między słodkim smakiem a spożyciem kalorii słabnie. Oznacza to, że przewlekłe spożywanie słodzika może stworzyć sytuację, w której mózg już nie „wierzy” w cukier zawiera kalorie.

Jeśli tak się dzieje u ludzi, wówczas osoby spożywające słodziki mogą być zagrożone ryzyko nieświadomego przybrania na wadze.

Aspartam powoduje skok insuliny

NIE. Niektóre białka mogą powodować wzrost poziomu insuliny, ale nie aspartamu.

Diabetycy również nie mają szczyt insuliny po spożyciu słodzika. I to przepłucz usta roztworem o słodkim smaku Słodziki również nie miały wpływu na ten hormon.

Z pewnością badania na komórkach trzustkę szczura i którego słodziki były przetaczane bezpośrednio — zamiast przyjmować doustnie — mają wykazało wydzielanie insuliny.

Jednakże przeprowadzone badania W życie u ludzi wykazują, że słodziki nie powodują szczyt insuliny.

Napoje słodzone słodzikami sprzyjają próchnicy

Tak. Słodkie napoje i napoje gazowane powiązane ze złym stanem zębów, szczególnie u dzieci. Chociaż cukier (sacharoza) odgrywa główną rolę, ogólna kwasowość oraz napoje gazowane i kwas fosforowy, które często zawierają, przyczyniają się do problemów z zębami i demineralizacji.

Nadmierne spożycie słodkich napojów może powodować próchnicę i żółknięcie zębów, czy napoje słodzone normalne lub niskotłuszczowe, choćby cukier pozostaje gorszy.

Przyrost masy ciała czy utrata masy ciała?

Wbrew pewnym przekonaniom popularny, napoje słodzone słodzikami nie zapobiegają nie schudnąć.

Kiedy badania interwencyjne porównaj napój dietetyczny z innymi napojami bez kalorii kontrolując resztę jedzenia, bez różnicyvsmi nie obserwuje się utraty wagi.

Problem jest bardziej prawdopodobny nawyków żywieniowych osób spożywających napoje dietetyczne zamiast samej sody dietetycznej.

Wiele osób z złe nawyki żywieniowe spożywają napoje dietetyczne spróbuj „robić mniej gorzej”. A ci ludzie są zagrożeni mieć nadwagę. Co jednak nie oznacza, że ​​takie są dodatki do żywności lub produkty o niskiej zawartości tłuszczu, które je wytwarzają rosnąć.

Czy zatem można bezpiecznie spożywać słodziki?

Jeśli jesteś dzieckiem, kobietą w ciąży lub karmiące piersią lub ze skłonnością do migreny i drgawek epilepsja, prawdopodobnie powinieneś zachować czujność.

Obecnie tak nie jest nadal pewien, że regularne spożycie i w dużych ilość napojów lub pokarmów zawierających słodziki nie przyczynia się pośrednio do przyrostu masy ciała poprzez zaburzanie apetytu i zachęcanie do jedzenia więcej wbrew sobie.

Jeśli masz tendencję do spożywania produkty o niskiej zawartości cukru codziennie lub kilka razy dziennie tygodniu, może lepiej samemu spróbować „detoksu”. z słodki smak ogólnie.

Jeśli tak nie jest w Twoim przypadku Prawdopodobnie nie ma sensu się martwić, jeśli chcesz się napić od czasu do czasu napój dietetyczny lub zamiast zwykłego napoju gazowanego.