Czy miód powoduje przyrost masy ciała?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Wiele osób lubi miód wytwarzany przez pszczoły z nektaru kwiatowego. Swój słodki smak zawdzięcza dużej zawartości węglowodanów (80%). Niektórzy zastanawiają się nad wpływem tej substancji na przyrost masy ciała. Czy miód powoduje przyrost masy ciała?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

O tym, czy miód rzeczywiście ma wpływ na wagę, przekonasz się analizując jego wartości odżywcze oraz warunki i sposób spożycia.

Miód

Dar natury

Jest to prawdziwy dar natury, gdyż stanowi niemal darmowe źródło pożywienia. Ponadto ma ciekawe właściwości lecznicze i przynosi korzyści organizmowi.

Czy miód powoduje przyrost masy ciała?
Miód składa się z fruktozy i glukozy

Wytwarzane przez pszczoły

Miód wytwarzany jest przez pszczoły, które jako pierwsze żywią się nektarem kwiatowym.

Są one szczególnie produktywne w gorącym i suchym lub wilgotnym klimacie. W takich warunkach przechowywanie części miodu w ulu jest łatwiejsze. Pszczoły wykorzystują go jako źródło pożywienia, gdy zaczyna brakować naturalnego pożywienia.

Kompozycja

Miód składa się głównie z fruktozy i glukozy, które są łatwo trawione i przyswajane przez organizm. Zawiera oczywiście inne rodzaje cukrów, ale w małych ilościach. Tym też różni się od zwykłego cukru, który zawiera wyłącznie sacharozę.

Jeśli chodzi o konsystencję, zmienia się ona w zależności od zawartości cukru prostego. Gdy zawiera znaczną większość glukozy, ulega krystalizacji. Zawierając dużą ilość fruktozy, zachowuje swoją pierwotną postać: płynną.

Jakie są wartości kaloryczne miodu?

Wartość odżywcza

Wartość kaloryczna miodu jest o około 20% niższa niż cukru. Ponadto 100 g tej substancji odpowiada w przybliżeniu 1340 kJ i 320 kcal. Ponadto w tej samej proporcji znajduje się 79,3 g fruktozy i sacharozy, 0,1 g lipidów, 0,7 g błonnika i 0,006 g sodu.

Szczegółowy skład

Oprócz fruktozy i glukozy zawiera inne odmiany cukru prostego ale o niskiej zawartości: maltozy i sacharozy.

Ponadto zawiera inne pierwiastki i składniki odżywcze takie jak:

 • Woda ;
 • Białka (kwas asparaginowy, alanina, asparagina, histydyna, leucyna, prolina, tyrozyna itp.);
 • Sole mineralne ;
 • Kwasy organiczne;
 • Witaminy (B1, B2, B3, A, D, K itp.);
 • Lipidy (trójglicerydy i kwasy tłuszczowe);
 • Mangan;
 • Potas;
 • Miedź ;
 • Cynk;
 • Złożone związki organiczne;
 • Enzymy;
 • Naturalne antybiotyki;
 • Substancje biologiczne (acetyloklonina, flawonoidy);
 • Pyłek kwiatowy.

Czy miód powoduje przyrost masy ciała?

Jest to żywność wysokokaloryczna

Smak miodu i cukier jest wyraźnie inny. W przypadku cukru rafinowanego jest mniej wyraźny. Ta obserwacja prowadzi z powrotem do teorii, która mówi, że miód jest bardziej kaloryczny niż cukier.

Tak naprawdę łyżka miodu dostarcza około 22 kalorii w porównaniu do 20 kalorii zawartych w łyżce cukru. Możliwe zatem, że regularne spożywanie dużych ilości miodu sprzyja przyrostowi masy ciała.

Jest to substancja niemal kompletna

Węglowodany (fruktoza, glukoza, sacharoza), które w połączeniu z witaminami, miedzią i cynkiem nadają mu a określenie „kompletna” żywność.

Sportowcom zaleca się spożywanie go w celu optymalizacji wyników i utrzymania sylwetki bez utraty wagi.

Z drugiej strony cukier jest klasyfikowany jako żywność „czysty”, ponieważ zawiera wyłącznie glukozę.

To jest zdrowe jedzenie

Chociaż spożywanie miodu w dużych ilościach może spowodować przyrost masy ciała ze względu na zawartość cukru, jest to ryzykowne zapewnia wiele korzyści.

Idealnie nadaje się do spożycia w postaci suplementu diety, który należy dodawać oszczędnie do diety. Rzeczywiście zawiera witaminy i minerały, które promują dobre zdrowie.

Dzięki swoim wielorakim właściwościom miód wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zwalczać różne choroby.

W jakich warunkach miód może powodować przyrost masy ciała?

Zrozumienie indeksu glikemicznego

Znajomość indeksu glikemicznego żywności jest niezbędna aby lepiej zarządzać spożywaną kalorycznością.

Czy miód powoduje przyrost masy ciała?
Miód ma wysoki indeks glikemiczny

Gdy indeks glikemiczny jest niski, żywność jest bardziej korzystna dla osób uprawiających sport.

Z drugiej strony, gdy jest wysoki, poziom cukru we krwi szybko wzrasta, by ponownie szybko spaść, a duża jego ilość zamienia się w tłuszcz. Dlatego też żywność z tej kategorii nie jest zalecana przy długotrwałym wysiłku.

Uwaga na płynny miód

Spożywanie płynnego miodu może spowodować przyrost masy ciała, ponieważ zawiera on znacznie więcej fruktozy niż sacharozy. Fruktoza ma jednak wysoki indeks glikemiczny i szybko przekształca się w tłuszcz.

Należy zauważyć, że wpływ na przyrost masy ciała jest szybszy w przypadku pokarmów bogatych w rafinowany cukier niż w przypadku fruktozy.

Jak ją spożywać, aby przybrać na wadze?

Weź pod uwagę kolor miodu

Ciemny miód ma zazwyczaj wysoką zawartość fruktozy. Jeśli więc chcesz przybrać na wadze, zachęcaj do jej spożywania.

I odwrotnie, jeśli nie chcesz szczególnie przybierać na wadze, ale chcesz skorzystać z jego dobroczynnego działania, wybierz miód o jasnej barwie.

Jak to spożywać?

Podobnie jak w przypadku każdego innego produktu, nadal zaleca się rozsądne spożywanie miodu. Tylko nie przesadzaj, żeby nie przytyć od miodu. Co więcej, naprawdę musiałbyś spożywać duże ilości i bardzo regularnie, aby przybrać na wadze dzięki temu produktowi.

Dietetycy zalecają przyjmowanie go rano na pusty żołądek, aby skorzystać ze wszystkich jego zalet. Następnie śniadanie zostanie zjedzone dopiero po około trzydziestu minutach.

Zamień cukier na miód

Do wzbogacania napojów lub jogurtów używaj miodu zamiast rafinowanego cukru. Nawet jeśli ten pierwszy jest bardziej kaloryczny, ma też tę zaletę, że zawiera wiele korzystnych dla organizmu składników odżywczych.

Należy pamiętać, że można go łączyć ze wszystkimi rodzajami żywności, zwłaszcza że sprzyja lepszemu trawieniu.

Wniosek

Czy miód powoduje przyrost masy ciała? Absolutnie, odpowiedź brzmi: nie. Jeśli włączysz tę słodką substancję do swojej diety, sama w sobie nie spowoduje przyrostu masy ciała. Różne czynniki sprzyjają nadwadze. Ryzyko obecności miodu jest dość minimalne. Cokolwiek się stanie, Twoje spożycie musi pozostać rozsądne.