Środek przeczyszczający na odchudzanie: zły pomysł

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Środki przeczyszczające to leki przyspieszające pasaż jelitowy i zmiękczające stolce, aby ułatwić ich ewakuację. Dostępne także w postaci suplementu diety lub pożywienia, polecane są przy łagodzeniu zaparć. Dlatego są używane w kontekście medycznym. Jednak niektórzy ludzie uważają środki przeczyszczające za odpowiedni sposób na utratę wagi. To niewłaściwe użycie środka przeczyszczającego w celu utraty wagi okazuje się niezdrową metodą związaną z licznymi skutkami ubocznymi. Nie jest rozsądne stosowanie środków przeczyszczających w celu utraty wagi, ponieważ może to mieć szkodliwe konsekwencje lub mniej lub bardziej poważne szkody dla zdrowia.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Środki przeczyszczające, do czego służą?

Środki przeczyszczające, farmaceutyczne lub nie, są przeznaczone do leczenia zaparć. Jest to rodzaj leku lub herbaty ziołowej stosowanej w przypadku trudności w oddawaniu stolca. Zatem środek przeczyszczający pomaga przezwyciężyć objawy związane z zaburzeniami trawienia, które charakteryzują się twardymi, suchymi stolcami i trudnościami w wydalaniu. Częstotliwość stolców jest zaburzona przy mniej niż 3 stolcach w tygodniu, przez kilka tygodni Zaparciom może towarzyszyć także ból brzucha, wzdęcia, uczucie ciężkości w podbrzuszu, ból podczas defekacji, wzdęcia i skurcze brzucha. Środki przeczyszczające pomagają złagodzić lub nawet wyeliminować dyskomfort i nieprzyjemne objawy spowodowane zaparciami, jednocześnie pozwalając pozbyć się tego zaburzenia trawienia.

W ten sposób skuteczność środków przeczyszczających łagodzi i powoduje oddawanie stolca. Z tego powodu w placówkach medycznych przepisuje się roślinny środek przeczyszczający lub nie, gdy występuje niedobór stolca, obecność twardych stolców, niepełne wydalanie stolca i/lub utrudniona defekacja. Dlatego środki przeczyszczające są stosowane w leczeniu zaparć i są zalecane w przypadku:

 • przyspieszyć ruch jelit,
 • pomóc opróżnić (oczyścić) jelita,
 • wspomagają trawienie w przypadku zaparć,
 • ułatwiają odprowadzanie stolca.
Środki przeczyszczające ułatwiają oddawanie stolca
Środki przeczyszczające ułatwiają oddawanie stolca

Jak działają środki przeczyszczające?

Zasada działania różni się w zależności od składnika aktywnego, który je charakteryzuje i jest bardzo specyficzna dla każdego rodzaju środka przeczyszczającego. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka rodzajów środków przeczyszczających:

 • Środki przeczyszczające osmotyczne: przyciągają wodę do stolca, zwiększając jego objętość, zmiękczając go i ułatwiając jego naturalne wydalanie.
 • Środki przeczyszczające pobudzające: pobudzają perystaltykę jelit, zwiększają motorykę jelit i pasaż jelitowy, podrażniając błonę śluzową, ułatwiając w ten sposób wydalanie stolca.
 • Natłuszczające środki przeczyszczające: natłuszczają stolce, zmiękczają je i ułatwiają ich wydalanie.
 • Środki przeczyszczające masowe: zwiększają objętość masy kałowej i powodują, że stolce stają się miękkie, co pobudzi perystaltykę jelit i ułatwi wydalanie kału.
 • Środki przeczyszczające doodbytnicze: działają poprzez wspomaganie wydalania stolca poprzez skurcz odbytnicy. W ten sposób wspomagają ewakuację stolca.

Te różne mechanizmy działania mają ten sam cel: ułatwienie i przyspieszenie defekacji. Zatem środki przeczyszczające umożliwiają usunięcie stolca, który zalega w okrężnicy (zaparcie przejściowe) lub w odbytnicy (zaparcie końcowe). Jednym z możliwych skutków ubocznych związanych z większością tych różnych środków przeczyszczających jest biegunka, szczególnie w przypadku przedawkowania lub niewłaściwego użycia.

Czy środki przeczyszczające powodują utratę wagi?

Niektórzy uważają, że mogą użyć środka przeczyszczającego, aby schudnąć. Inni polecają je jako pomoc w odchudzaniu. Dlatego ludzie odważają się eksperymentować ze stosowaniem środka przeczyszczającego jako środka przeczyszczającego szybkie rozwiązanie, aby schudnąć. Aby to zrobić, nie wahają się nadużywać środków przeczyszczających.

Rzeczywiście, przyjmowanie środków przeczyszczających w dużych i regularnych ilościach może zwiększyć częstotliwość oddawania stolców i wywołać biegunkę.

Te różne dawki środków przeczyszczających zmiękczają podmokłe stolce, ułatwiając jednocześnie ich ewakuację. Biegunkę tę, związaną ze znaczną utratą wody, czasami porównuje się (błędnie) do utraty wagi.

Ale tak naprawdę utrata masy ciała obserwowana na skali po zastosowaniu środków przeczyszczających to w rzeczywistości utrata wody i treści jelitowej, w szczególności kału, soli mineralnych itp. Co daje wrażenie utraty wagi poprzez wydalenie większej ilości odchodów i wyeliminowanie znacznej ilości wody.

Zatem środki przeczyszczające mogą powodować jedynie chwilową utratę masy wody i nie są skuteczną metodą długotrwałej utraty wagi. Ponieważ zamierzasz ponownie pić wodę, utrata wody zostanie szybko uzupełniona.

Również przy stosowaniu środków przeczyszczających nie dochodzi do eliminacji tłuszczu zgromadzonego w tkankach. W ten sposób organizm nie pozbywa się nadmiaru tłuszczu, ponieważ środki przeczyszczające nie topią tłuszczu.

Oczywiście środki przeczyszczające nie pomagają w odchudzaniu, ponieważ zanim środki przeczyszczające zadziałają w jelicie grubym i go opróżnią, spożyte kalorie są już wchłaniane w jelicie cienkim i tym samym znajdują się we krwi. Pogląd, że środki przeczyszczające powodują utratę wagi, okazuje się błędny.

Jakie są szkodliwe skutki stosowania środków przeczyszczających w celu utraty wagi?

 • Stosowanie środków przeczyszczających w celu utraty wagi może prowadzić do odwodnienia

Nadmierne stosowanie środków przeczyszczających w celu utraty wagi prowadzi do utraty wody. Rzeczywiście, niektóre środki przeczyszczające działają poprzez wchłanianie wody do jelit i stolca, powodując utratę wody w wyniku oddawania stolca. Jeśli ta utrata wody nie zostanie uzupełniona na czas, powoduje to odwodnienie, które może być szkodliwe lub potencjalnie niebezpieczne. Ten brak wody w organizmie powoduje uczucie pragnienia, ale także utratę energii, zmniejszenie produkcji moczu oraz suchość skóry i ust. W miarę nasilenia odwodnienia mogą wystąpić bóle głowy, zawroty głowy, utrata wzroku i zawroty głowy. To pogorszenie może prowadzić do śmierci pacjenta.

Środki przeczyszczające mogą powodować odwodnienie
Nadużywanie środków przeczyszczających może powodować odwodnienie
 • Stosowanie środków przeczyszczających w celu utraty wagi może prowadzić do zaburzenia równowagi elektrolitowej

Sód, potas, wapń i fosfor to sole mineralne lub elektrolity występujące w organizmie.

„Niektóre z tych środków przeczyszczających mogą powodować brak równowagi elektrolitowej, ponieważ usuwają składniki odżywcze i inne substancje wraz z wodą. »(1)

Nadmierne stosowanie środków przeczyszczających doprowadzi do wyeliminowania dużej ilości soli mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z biegiem czasu utrata tych soli spowoduje zaburzenie równowagi elektrolitowej, co w konsekwencji doprowadzi do problemów zdrowotnych. U pacjenta mogą wystąpić trudności w oddychaniu, skurcze nóg, nieregularne bicie serca, zmęczenie mięśni, ból mięśni. W najcięższych przypadkach brak równowagi może prowadzić do śpiączki, zatrzymania akcji serca, a ostatecznie do śmierci.

 • Stosowanie środków przeczyszczających w celu utraty wagi może spowodować zaburzenie mikroflory jelitowej

Florę jelitową tworzą wszystkie bakterie i grzyby obecne w jelitach i przewodzie pokarmowym. Ten ostatni pomaga neutralizować szkodliwe bakterie, szkodliwe bakterie, które dostają się do organizmu poprzez żywność. Flora jelitowa eliminuje bakterie i zapobiega ich oddziaływaniu na organizm. Przyjmowanie środków przeczyszczających w celu utraty wagi, w dużych ilościach i przez dłuższy czas, może powodować zaburzenie równowagi flory jelitowej. Substancje te prawdopodobnie uszkadzają florę jelitową, powodując znaczne zmniejszenie liczby dobrych bakterii związanych z dobrym zdrowiem immunologicznym. To niewłaściwe użycie powoduje wydalenie bakterii niezbędnych dla błon śluzowych i prawidłowego funkcjonowania jelit.

Zatem zaburzenie równowagi flory jelitowej może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, pogorszenia trawienia, wzdęć, ciężkiego zapalenia okrężnicy, a nawet śmierci.

Jelitowa flora bakteryjna
Uwaga na zaburzenia flory jelitowej!

Dlaczego nie warto stosować środków przeczyszczających, aby schudnąć?

Środki przeczyszczające nie są nieszkodliwe. Niewłaściwie stosowane, jak ma to miejsce w przypadku odchudzania, mogą powodować wiele skutków ubocznych.

Rzeczywiście, „…nadużywanie niektórych środków przeczyszczających stanowi ryzyko dla zdrowia”(2).

Nadużywanie środków przeczyszczających w celu utraty wagi może być niebezpieczne dla zdrowia jelit, z pogorszeniem funkcji jelit, paraliżem jelit, poważnymi zaburzeniami motoryki jelit, wystąpieniem zespołu jelita drażliwego, spowolnieniem jelit. .

Ponadto nadmierne stosowanie środków przeczyszczających w celu utraty wagi może prowadzić do niekontrolowanej biegunki, wrzodów żołądka i bólu brzucha. Nadużywanie środków przeczyszczających może narazić Cię na ryzyko związane z guzem jelita, utratą zdolności do funkcjonowania okrężnicy, infekcją okrężnicy, atakami hemoroidów, kolką, a nawet rakiem okrężnicy. Do szkodliwych skutków nadmiernego stosowania środków przeczyszczających w celu utraty wagi zalicza się również niewydolność nerek, zapalenie trzustki, skurcze żołądka i pieczenie odbytu.

Nadmierne spożycie środków przeczyszczających może prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej i spadku ciśnienia krwi.

Używanie środków przeczyszczających przez długi czas może zwiększać ryzyko uzależnienia od środków przeczyszczających.

„Nie możemy jednak zapominać, że stosunkowo łatwo jest uzależnić się od środków przeczyszczających…”(3).

Organizm przyzwyczaja się do środków przeczyszczających i z czasem żąda ich większej ilości, dlatego może wystąpić choroba przeczyszczająca. Ta patologia objawia się nadużywaniem środków przeczyszczających lub stosowaniem ich niewłaściwie, na przykład w celu utraty wagi. Może powodować nadmiernie luźne stolce i ich nadmierną częstotliwość (biegunka).

Oto mój mały filmik na ten temat:


Źródła:

(1) Alan Low: Leczenie zaparć środkami przeczyszczającymi

(2) Julie Luong: Zaparcia: MediaPedia,

(3) Suren Bahidsky: Niebezpieczeństwa związane ze środkami przeczyszczającymi | Jak uniknąć uzależnienia? Marzec 2018