Hipnoza do utraty wagi: jak to działa?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Osoby z nadwagą lub otyłością wiedzą, jak trudno jest schudnąć samą dietą. Jest to szczególnie prawdziwe, ponieważ utrata masy ciała wymaga zróżnicowanej i zbilansowanej diety, ale także uprawiania sportu. Istnieją jednak różne strategie i techniki, które mogą znacząco pomóc w osiągnięciu celów związanych z utratą wagi i dużym sukcesem. Rozwiązania takie jak lekarstwo PhenQ, suplement diety, może Ci pomóc. Hipnoza to kolejna droga. Nie jest to oczywiście cudowne rozwiązanie ani magiczna pigułka, ale może pomóc wzmocnić wolę i motywację, determinację, mistrzostwo, cierpliwość i dawkę wytrwałości, które mogą okazać się niezbędne do osiągnięcia celów odchudzania. Czy hipnoza byłaby wówczas skuteczna w odchudzaniu? Czy ta technika praktykowania hipnozy w celu utraty wagi naprawdę działa? Jeśli tak, jak możemy postępować? Dlatego zanim wyrazimy naszą opinię, przeanalizujmy różne aspekty hipnozy w odniesieniu do utraty wagi.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest hipnoza?

Słowo „hipnoza” pochodzi od greckiego słowa „hupnos”, które oznacza sen. Używa się go do określenia zmodyfikowanego stanu świadomości, który bardzo różni się w szczególności od snu i który nie jest utratą przytomności. Jest to stan pomiędzy snem a jawą, podczas którego podmiot nie traci kontaktu z rzeczywistością ani zdolności rozumowania. Jest świadomy wszystkiego, co dzieje się wokół niego. Jest oczywiście spokojny psychicznie, zrelaksowany w stanie rozluźnienia mięśni, ale zachowuje wyłączną uwagę. Jest to stan uwagi związany ze stanem koncentracji umysłu, który nie jest hamowany przez aspekty rzeczywistości zewnętrznej, ale jest zajęty ideami, emocjami i jest podatny na sugestie.

Ten szczególny stan świadomości bardzo różni się od hipnozy prezentowanej podczas pokazów. Jest to stan hipnotyczny lub trans hipnotyczny przeprowadzany przez hipnoterapeutę. Hipnozę można wywołać za pomocą hipnoterapeuty lub samodzielnie (autohipnoza).

Hipnoza odnosi się również do wszystkich procesów stosowanych w celu osiągnięcia tego zmienionego stanu świadomości. Jest to zatem technika wywołująca stan koncentracji mający na celu wprowadzenie zmiany w życiu podmiotu.

Hipnoza, jako odmienny stan świadomości, prowadzona jest w celach terapeutycznych. Mówimy o hipnozie klinicznej, aby odróżnić ją od tej, która ma na celu zabawianie widzów (hipnoza spektaklowa). Wywołana sugestią hipnoterapeuty lub własną osobą (autohipnoza) ma na celu lepszą kontrolę określonych objawów, modyfikację zachowań, które podmiot pragnie zmienić, leczenie problemów różnego pochodzenia (somatycznego, psychosomatycznego, psychiatrycznego). Ból, uzależnienia, stany lękowe, astma, stany lękowe, zaburzenia (seksualność, sen, odżywianie), kompulsje żywieniowe, problemy z zachowaniami żywieniowymi (bulimia, dieta, anoreksja, utrata masy ciała) to między innymi terapeutyczne zastosowania hipnozy.

Hipnoza, aby schudnąć, wierzysz w to?
Hipnoza, aby schudnąć, wierzysz w to?

Co to jest hipnoterapia?

Hipnoterapia to terapia pod wpływem hipnozy lub zastosowanie hipnozy w celach terapeutycznych. Dlatego hipnozę stosuje się jako część terapii w leczeniu zaburzeń lub wszelkiego rodzaju sytuacji, które dotykają pacjenta. Hipnoterapia ma na celu rozwinięcie tego zmienionego stanu świadomości w celu:

 • dotrzeć do nieświadomości,
 • zmobilizować pogrzebane wspomnienia i głębokie zasoby nieświadomości,
 • i skuteczniej komunikować się z nieświadomością.

Każdy, kto praktykuje hipnozę, jest hinoterapeutą. Oferuje sugestie dotyczące wywołania zmienionego stanu świadomości, który służy do modyfikacji pewnych zachowań, uzdrowienia, ulżenia pacjentowi lub pomocy mu w znalezieniu rozwiązania ułatwiającego eliminację zaburzenia. Aby połączyć pacjenta z jego nieświadomością, hipnoterapeuta zaoferuje obrazy mentalne, aby stworzyć relaks i relaks na poziomie fizycznym i psychicznym. Kiedy jesteś klientem, hinoterapeuta poprzez swoją wiedzę wprowadza Cię w stan głębokiego relaksu. Kiedy już znajdziesz się w tym stanie, ale nadal będziesz świadomy, użyj wizualizacji, sugestii hipnotycznej lub wielu innych technik, aby zaoferować narzędzia do strukturyzacji modyfikacji i/lub zmian natury behawioralnej, emocjonalnej, motorycznej itp. Hipnoterapia umożliwia zatem generowanie zmian, umożliwiając dostęp do nieświadomości w celu poprawy samorozumienia.

Jaka jest metoda hipnozy na odchudzanie?

Hipnoza, aby schudnąć tłumaczy zastosowanie zmienionego stanu świadomości, aby pomóc pacjentowi schudnąć w delikatny i zdrowy sposób. Polega to na wprowadzeniu osoby w stan transu hipnotycznego w celu wygenerowania motywacji i innych zasobów (poczucie własnej wartości, pewność siebie), które umożliwią jej utratę wagi. Hipnoza w odchudzaniu wiąże się z realizacją planu przeprogramowania ciała i umysłu na utratę wagi poprzez dostęp do nieświadomości. W przypadku utraty wagi metodą hipnozy następuje nauka na poziomie ciała, aby doprowadzić je do życia według wzorca, który mieści się w ramach celów związanych z utratą wagi.

W rzeczywistości nieświadomość zostaje przeprogramowana, aby skierować twoje ciało w stronę szczupłości lub doprowadzić je do zintegrowania zmian fizjologicznych i psychologicznych, które będą sprzyjać utracie wagi.

To podejście hipnoterapeutyczne ma na celu wywołanie:

 • harmonia pomiędzy ciałem, nieświadomością i relacją z jedzeniem;
 • zmiana zachowań związanych z jedzeniem.

W hipnotycznej metodzie odchudzania nie chodzi o ustalenie lub narzucenie diety, ale o przeprogramowanie nieświadomości w celu rozwiązania problemów związanych z przejadaniem się na poziomie nieświadomości lub zajęcia się pierwotnymi przyczynami zbędne kilogramy zakopane w nieświadomości.

Hipnozę stosuje się zatem do wykrywania przyczyn otyłości, reagowania na nie, aby uwolnić się od problemów związanych z przyrostem masy ciała lub problemów emocjonalnych, które uniemożliwiają utratę wagi, jednocześnie wykorzystując nieświadomość jako sprzymierzeńca do stopniowej i delikatnej utraty wagi.

Więc to działa?
Więc to działa?

Czy metoda hipnozy na odchudzanie naprawdę działa?

Celem stosowania hipnozy w środowisku terapeutycznym jest modyfikacja stanu świadomości zgodnie z celami, które leżą u podstaw sugestii pochodzących od hipnoterapeuty. Sugestie te odnoszą się do zachowania; mają na celu zaszczepienie w podmiocie zamiłowania do zdrowej żywności oraz wzmocnienie zdolności przeciwstawiania się, gdy dominuje uczucie głodu. Sugestie te mają również na celu zmniejszenie lęku i wzmocnienie pewności siebie. Zintegrują Twoją nieświadomość, sprzyjają strukturalnej modyfikacji pewnych nawyków żywieniowych lub wygenerują nowe automatyzmy, które pozwolą Ci nie ulegać pewnym pragnieniom, jak to miało miejsce w przeszłości.

Hipnoza działa zatem na poziomie nieświadomości poprzez sugestie i ma na celu modyfikację zachowania podmiotu w obliczu sytuacji z życia codziennego. Przekonania, idee pogrzebane w nieświadomości, które dyktują zachowanie, są zastępowane przez bardziej sprawiedliwe i zdrowsze idee poprzez sugestie promujące zdrowsze zachowania w odniesieniu do żywności.

Hipnoza pozwoli osobie znaleźć w sobie zasoby, które pozwolą jej walczyć lub opierać się zachowaniom sprzyjającym przyrostowi masy ciała. W ten sposób pomoże Ci rozwiązać pewne problemy psychologiczne, które popychają Cię do ciągłego podjadania lub pewne problemy emocjonalne, które są przyczyną przejadania się.

Aby jednak hipnoza zadziałała i przyczyniła się do utraty wagi, pacjent musi być podatny na hipnozę. Jeśli należysz do osób, których nie można zahipnotyzować, hipnoza nie jest dla ciebie odpowiednią metodą.

Powodzenie tej terapii wymaga także dużej motywacji ze strony pacjenta, ale także warunków sprzyjających relaksowi, w tym spokojnego otoczenia, w którym panuje cisza. Interakcja między hipnoterapeutą a osobą poddana hipnozie nie może być zakłócana przez zewnętrzne dźwięki lub bodźce.

Jak schudnąć za pomocą hipnozy?

Można schudnąć dzięki hipnozie, która opiera się na sugestiach i działa na poziomie nieświadomości, modyfikując pewne zachowania żywieniowe lub wzorce myślenia dotyczące jedzenia. Hipnoza działa na głębszym poziomie, przełamując nieświadome automatyzmy, wprowadzając zmiany emocjonalne, które wpływają na zachowania żywieniowe lub pozwalają na modyfikację niektórych nawyków żywieniowych. Pozwala zatem trwale schudnąć, działając na różne, dość skuteczne sposoby.

 • Ucząc się relaksu

Hipnoza wprowadza w stan głębokiego relaksu, który pozwala na odprężenie z korzystnym skutkiem dla osób spiętych lub zestresowanych. Rzeczywiście, stres może być głównym źródłem przejadania się i przyrostu masy ciała. Znaczący stres może wywołać emocjonalny głód, chęć jedzenia, która zachęca do podjadania, powodując w ten sposób złe nawyki żywieniowe.

Hipnoza wyceluje w źródło tych złych nawyków żywieniowych, umożliwiając leczenie stresu i nauczenie, jak sobie z nim radzić w inny sposób. Pozwala zapanować nad różnymi negatywnymi emocjami, w tym lękami i napięciami, które zakłócają równowagę emocjonalną. Pomagając lepiej radzić sobie ze stresem, eliminując jego przyczynę i przywracając równowagę emocjonalną, hipnoza ułatwia utratę wagi.

Naucz się być zrelaksowany
Hipnoza może pomóc Ci być bardziej zrelaksowanym
 • Walcząc z popędem żywieniowym

Hipnoterapia to skuteczna technika, która pozwala uniknąć lub uwolnić się od pragnień żywieniowych, które często są przyczyną objadania się. Te niekontrolowane, a nawet nieuzasadnione pragnienia jedzenia mogą skutkować nadwagą lub otyłością. Hipnoza umożliwia działanie pod wpływem impulsów, które popychają osobę do większego jedzenia, aby wypełnić emocjonalną pustkę, aby walczyć z dyskomfortem i negatywnymi emocjami. To narzędzie terapeutyczne pozwala zidentyfikować przyczyny zaburzeń odżywiania, ale także je przezwyciężyć.

Zatem, ustanawiając zmodyfikowany stan świadomości, praca hipnotyczna będzie sprzyjać, na poziomie nieświadomości, instalacji nowych automatyzmów, które pomogą ci przezwyciężyć popędy żywieniowe i poprawić nawyki żywieniowe, aby pozbyć się niekontrolowanego pragnienia jedzenia. Uwolni Cię od impulsów związanych z emocjami.

Hipnoza pozwala wyeliminować niekontrolowane zachowania związane z jedzeniem i zastąpić je zdrowszymi zachowaniami, które pomogą Ci schudnąć.

 • Pomagając pracować nad uczuciem głodu i sytości

Przyrost masy ciała może być powiązany z nadmiernym jedzeniem. Kiedy nie potrafisz dostosować diety do swoich potrzeb, jesz w nadmiarze lub z łapczywości, nie biorąc pod uwagę sygnałów wysyłanych przez organizm, nie możesz schudnąć. Pewne emocje mogą popchnąć Cię do jedzenia bez prawdziwego głodu.

Hipnoza pozwala pracować nad uczuciem głodu i sytości, co pozwala na przyjęcie zachowań żywieniowych dostosowanych do Twoich potrzeb. Pozwoli Ci to na lepszą identyfikację uczucia głodu, lepsze odróżnienie głodu fizjologicznego od głodu emocjonalnego oraz zaprzestanie jedzenia po osiągnięciu sytości.

Praca hipnotyczna umożliwi zatem działanie na poziomie nieświadomości w celu wytworzenia nowych nawyków i zachowań żywieniowych poprzez skuteczną regulację apetytu i uczucia głodu, a co za tym idzie utratę wagi. W ten sposób hipnoza umożliwi Ci:

 • odzyskać uczucie jedzenia naturalnego głodu i sytości,
 • jedz naturalnie, szanując swój apetyt.
Pracuj nad uczuciem głodu i sytości
Pracuj nad uczuciem głodu i sytości

Autohipnoza, aby schudnąć

Po hipnozie inicjowanej w gabinecie hipnoterapeuty w wielu przypadkach następuje sesja autohipnozy. To sam podmiot praktykuje tę autohipnozę po tym, jak nauczył się od hipnoterapeuty pewnych technik wywołujących hipnozę. Autohipnoza jest zatem stanem hipnozy, który podmiot osiąga sam, czasami po kilku sesjach z hipnoterapeutą lub poprzez trening. Osoba stara się uzyskać dostęp do zmodyfikowanego stanu świadomości własnymi środkami, albo postępując poprzez wizualizację, albo formułując sugestie. Zanurza się w stan hipnotycznego transu, aby połączyć się ze swoją podświadomością. Sesje autohipnozy mają na celu kontynuację terapii rozpoczętej w gabinecie lub przedłużenie efektów rozpoczętej hipnozy.

W ten sposób możesz zahipnotyzować siebie w celu utraty wagi, wzywając swoją podświadomość do modyfikacji negatywnego programowania lub wyeliminowania szkodliwych przekonań lub nawyków, które uniemożliwiają utratę wagi. Ta autohipnoza jest strategią przeprogramowania Twojej nieświadomości, której celem jest nakłonienie jej do wprowadzenia niezbędnych zmian w Twoich przekonaniach i nawykach, aby w naturalny sposób schudnąć. Zatem autohipnoza jest również szczególnie skutecznym sposobem na utratę wagi, poprzez lepsze radzenie sobie ze szczytami pożądania i lepsze przygotowanie się do posiłku” (1).

Aby to zrobić, musisz:

 • Ustaw cel w odniesieniu do celu odchudzania, który planujesz osiągnąć w danym czasie.
 • Zajmij wygodną pozycję (siedząc na krześle lub leżąc na plecach na łóżku), aby rozpocząć sesję autohipnozy.
 • Aby uzyskać spokój psychiczny, ćwicz oddychanie przeponą.
 • Zastosuj technikę relaksacji mięśni, aby promować stan odpoczynku i relaksu, aby ułatwić dostęp do swojej podświadomości.
 • Użyj autosugestii, aby zaprogramować swoją nieświadomość pozytywnymi frazami lub sugestiami hipnotycznymi, które powtarzasz, aby się z nią zintegrowały. Sugestia to zatem zdanie, które powtarzasz swojej nieświadomości, a które znajdzie rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć cele związane z utratą wagi lub znaleźć nowe zachowania. To twoja nieświadomość wykonuje pracę terapeutyczną. Nieświadomość jest doskonałym sprzymierzeńcem terapeutycznym. Dlatego poszukiwanie rozwiązania odbywa się w tobie.
 • Wyjdź ze stanu hipnotycznego transu, budząc się i otwierając oczy.

Istnieją również sesje nagrane na plikach audio w celu ułatwienia autohipnozy.

Hipnoza na odchudzanie: jakie są opinie i referencje na różnych forach?

Istnieje kilka recenzji, referencji i opinii na różnych forach dotyczących hipnozy w związku z utratą wagi. Wiele osób, które doświadczyły hipnozy, zakończyło się sukcesem i nie waha się składać zeznań na różnych forach.

Tak jest w przypadku Epiarda, który wyraża się w ten sposób: „Użyłam hipnozy, aby schudnąć po ciąży. (…) Sesja hipnozy pozwoliła mi… schudnąć. Skutki były bardzo szybkie i przede wszystkim nieświadome. Waga wskazuje, że tracę na wadze i wróciła mi pewność siebie: wielki sukces, aby kontynuować” (2).

Niektórzy internauci na innych forach podają, jaką wagę utracili w czasie dzięki hipnozie:

„Po zakończeniu pierwszej sesji hipnozy pozwoliłem, aby minęło 15 dni. Mamy więc połowę września. Schudłam 8 kilo. Druga sesja trwała około 1:30. 2 tygodnie później schudłam 6 kilogramów” (3). Niektórzy więc odczuwają efekty hipnoterapii już po pierwszych sesjach. „… i wynik został natychmiast zauważony. Od sesji minął miesiąc, a ja schudłam 11 cm (to znaczy jedenaście!) w talii i 3-4 mniej w biodrach. Jak możesz sobie wyobrazić, jestem zachwycony!” (4).

Tak więc, po zastosowaniu hipnozy do utraty wagi, opinie i referencje z różnych forów podkreślają sukces sesji hipnozy, w tym znaczną utratę wagi.

Czy hipnoza jest skuteczną techniką terapeutyczną w odchudzaniu?

Hipnoza sama w sobie ma działanie terapeutyczne. Prowadzi do pozytywnych zmian lub pozwala na trwałą modyfikację zachowań, które u wielu pacjentów są przyczyną przyrostu masy ciała. Pozwala zatem na poprawę pewnych nawyków żywieniowych lub przyjęcie zachowań, które pozwolą schudnąć, np. zaprzestanie podjadania. W ten sposób „hipnoza nie powoduje cudownej utraty wagi” – wyjaśnia Jean-Jacques Garet. Tworzy jednak chęć zmiany poprzez modyfikację wartości takich jak towarzyskość, miłość i poczucie własnej wartości czy szacunek do własnego ciała (…)” (5).

Hipnoterapia może zatem pomóc w utracie wagi, jak wykazało kilka badań, które ujawniają potencjalny wpływ hipnozy na utratę wagi.

Zatem „w kilku badaniach oceniano stosowanie hipnozy odchudzającej. Większość badań wykazała niewielką utratę wagi, przy średniej utracie około 6 funtów (2,7 kilograma) w ciągu 18 miesięcy (6).

Wiele innych badań pokazuje, że hipnoza jest skuteczną metodą leczenia utraty wagi, jak ma to miejsce w przypadku tego badania, w którym „109 osób poddało się leczeniu behawioralnemu w celu utraty wagi, z hipnozą lub bez niej. Po 2 latach grupa hipnoterapii w dalszym ciągu traciła na wadze pod hipnozą, podczas gdy grupa kontrolna wykazywała mniejsze zmiany masy ciała” (7). Dlatego osoby leczone hipnozą wykazały utratę wagi.

Hipnoterapia
Hipnoterapia pomaga schudnąć, działa

Moja opinia

Hipnoterapia to doskonała terapia, która przynosi pozytywne skutki, pozwalając wykształcić zachowania sprzyjające utracie wagi. Należy zaznaczyć, że hipnoza nie jest cudowną pigułką, która w ciągu jednej nocy stopi tłuszcz w organizmie. Wpływa jednak na pewne zachowania żywieniowe lub modyfikuje je w celu utraty wagi. W wielu przypadkach poprawia kontrolę diety, umożliwiając w ten sposób osiągnięcie celów odchudzających. Daje zadowalające rezultaty, gdy przyrost masy ciała jest powiązany z problemami behawioralnymi lub psychologicznymi. Może pomóc pacjentowi schudnąć.

Jednak skuteczność hipnozy w odniesieniu do utraty wagi jest czasami ograniczona, a nawet niewystarczająca. Rzeczywiście, nie każdy jest podatny na hipnozę. Zatem u niektórych osób, których nie można zahipnotyzować, hipnoza nie będzie miała znaczących skutków i nie przyczyni się do utraty wagi. Nie zawsze daje gwarancję sukcesu, zwłaszcza gdy przyrost masy ciała jest powiązany z patologiami, czynnikami fizjologicznymi lub poważnymi zaburzeniami odżywiania.

Hipnoza, aby schudnąć, nie jest magiczną różdżką, a wyniki nie zawsze są przekonujące. Pomimo tej ograniczonej skuteczności, w wielu przypadkach hipnoza może być dobrym narzędziem uzupełniającym, mogącym poprawić skuteczność niektórych programów odchudzających lub niektórych terapii mających na celu redukcję masy ciała. Dlatego wyniki mogą być lepsze, jeśli hipnoza zostanie połączona z innymi metodami lub terapiami kontroli wagi.

Źródła:

(1) Vincent Roucayrol: Utrata masy ciała w hipnozie ATMA

(2) Anne-Solène DELORD: Zmiana poprzez hipnozę w hypnonantes.fr

(3) Jean Chryzostome: Moja opinia na temat hipnozy i autohipnozy w odchudzaniu, w: Cofacerating.fr, październik 2017 r.

(4) hypnoprocess: Referencje i opinie na temat hipnozy terapeutycznej, hypnoprocess.fr

(5) CAROLE GARNIER: Utrata wagi dzięki hipnozie jest możliwa, Top Santé, październik 2016 r.

(6) Katherine Zeratsky: Czy hipnoza odchudzająca jest skuteczna?, Mayo Clinic, październik 2015 r.

(7) Przewodnik żywieniowy: Hipnoza, aby schudnąć: utrata masy ciała pod hipnozą, odżywianie.przewodnik