Moja opinia na temat suplementów diety autorstwa Clélia d’Angelo

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Chciałbym rozpocząć ten artykuł od wyjaśnienia ważnej kwestii: suplementy diety nie są lekami.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Są to „środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety i które stanowią skoncentrowane źródło składników odżywczych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny „, zgodnie z Dyrektywą Europejską z 2002 roku.

Jako dietetyk zamierzam przedstawić moją opinię na temat suplementów diety: dlaczego warto je spożywać, w jaki sposób, czy odchudzają itp.

Występują w różnych formach: kapsułek, proszku, tabletek, pigułek, roztworów, ampułek, w postaci kroplomierza itp.

Chociaż mogą wyglądać jak leki, w żaden sposób nie leczą, nie leczą ani nie leczą chorób.

Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie tego typu suplementów, upewnij się, że masz pod ręką wszystkie istotne informacje.

Trochę tła

Pojawienie się suplementów diety na rynku jest związane z problemami zdrowotnymi, które nękały minione stulecia. Szkorbut, który prowadził do niedoboru witaminy C, krzywicy, deformacji kości itp. Suplementy diety zostały początkowo opracowane w celu zapobiegania różnym problemom zdrowotnym. Obecnie zastosowanie tych produktów rozciąga się na dobre samopoczucie, urodę, sprawność fizyczną, tonus i opóźnianie procesu starzenia. Na rynku dostępne są tysiące takich produktów.

Ramy regulacyjne dla suplementów diety

Od 2002 r. dyrektywa europejska jasno określa, czym jest suplement diety.

Od 2006 r. substancje stosowane w produkcji suplementów diety (witaminy i minerały) są wymienione w dekrecie i certyfikowane jako bezpieczne dla zdrowia.

Anses (Francuska Agencja Bezpieczeństwa Żywności) i Minister Spraw Konsumenckich zezwalają na obecność: roślin, błonnika lub aminokwasów.

Od 2012 roku lista roślin, które mogą wchodzić w skład środków spożywczych jest notyfikowana.

complément alimentaire

Co można znaleźć w suplementach diety?

Suplementy diety mogą zawierać :

 • składniki odżywcze (witaminy i minerały)
 • rośliny (rośliny przeznaczone wyłącznie do użytku terapeutycznego są wykluczone)
 • substancje o przeznaczeniu odżywczym lub fizjologicznym (substancje zdefiniowane chemicznie, z wyłączeniem substancji farmakologicznych)
 • tradycyjne składniki (np. mleczko pszczele)
 • dodatki
 • środki aromatyzujące
 • substancje pomocnicze (nośniki dodatków) dopuszczone do stosowania w żywności dla ludzi.

Suplementy diety muszą spełniać określone wymogi dotyczące etykietowania. Na etykiecie tego produktu znajdziesz szereg obowiązkowych oświadczeń, które wyjaśnię tutaj:

 • nazwy kategorii składników odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt lub wskazanie rodzaju tych składników odżywczych lub substancji
 • zalecana dzienna porcja produktu
 • ostrzeżenie, aby nie przekraczać podanej dziennej dawki
 • oświadczenie, że suplementy diety nie powinny być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety
 • ostrzeżenie, że produkty powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Suplementy diety na odchudzanie?

W 2010 roku badanie zaprezentowane na Międzynarodowym Kongresie Otyłości w Sztokholmie (Szwecja) podkreśliło nieskuteczność suplementów diety na odchudzanie.

Stosowanie suplementów diety w celu utraty wagi jest równoznaczne z wiarą, że istnieją cudowne produkty, które mogą pozbyć się zbędnych kilogramów.

Pamiętaj, że magia istnieje tylko w książkach!

To, co może pomóc ci schudnąć, to zmiana sposobu jedzenia: poczekaj, aż poczujesz głód, zanim usiądziesz do jedzenia, spróbuj jedzenia, abyś mógł słuchać i szanować swoją sytość.

W żadnym wypadku nie schudniesz dzięki cudownej kapsułce. Chciałbym również ostrzec Cię przed wprowadzającymi w błąd reklamami, na które możesz się natknąć, a które sprawią, że uwierzysz w coś przeciwnego.

Jeśli chcesz przeczytać więcej moich artykułów :

Dlaczego warto stosować suplementy diety?

Jesteś zmęczony? Masz niedobory? Oto powody, dla których warto sięgnąć po te produkty.

Doskonałym rozwiązaniem może być na przykład kuracja witaminowa, która pomoże przetrwać zimę. Kiedy nadchodzi jesień, oprócz zróżnicowanej i zbilansowanej diety, nie ma nic lepszego niż kuracja wzmacniająca układ odpornościowy i pomagająca chronić się przed zimowymi wirusami.

Oczywiście w porozumieniu z lekarzem.

Stosowanie suplementów diety w celu profilaktyki zdrowotnej jest dobrym pomysłem, ale stosowanie ich w celu leczenia lub odchudzania już nie!

Jak należy wybierać suplementy diety?

Anses zaleca przestrzeganie pewnych zaleceń przy wyborze suplementów diety:

 • Zasięgnąć porady pracownika służby zdrowia (lekarza, dietetyka itp.).
 • Unikać długotrwałego, wielokrotnego lub wielokrotnego dawkowania.
 • Przestrzegać warunków stosowania
 • Zachować czujność w przypadku produktów przedstawianych jako cudowne.
 • Preferuj produkty sprzedawane za pośrednictwem najlepiej kontrolowanych kanałów.

Należy pamiętać, że wszelkie działania niepożądane po spożyciu suplementów diety należy zgłaszać pracownikowi służby zdrowia.

Aby uniknąć przedawkowania, nie należy przyjmować kilku suplementów diety jednocześnie. Należy przestrzegać maksymalnych dawek wskazanych na etykiecie produktu i brać pod uwagę ilości już dostarczone przez dietę.

Jeśli okaże się to skomplikowane, skonsultuj się z lekarzem, który będzie w stanie Ci pomóc.

Podsumowując, chciałbym podkreślić, że w przypadku braku patologii, możliwe jest zaspokojenie potrzeb żywieniowych za pomocą zróżnicowanej i zbilansowanej diety, która uwzględnia zmiany sezonowe. Nie zapominając o codziennej aktywności fizycznej, która powinna stać się integralną częścią stylu życia.

Nie ma więc potrzeby przyjmowania suplementów diety.

Natura zapewnia nam wszystko, czego potrzebujemy, więc równie dobrze możemy to wykorzystać, słuchając i szanując potrzeby swojego ciała.

Nie zapominaj, że ważne jest, aby gotować w sezonie, poświęcać czas na siedzenie przy stole i jeść świadomie (bez telewizora, smartfona itp.).

Jesteś odpowiedzialny za swoje zdrowie, więc nie polegaj na kapsułkach, które zadbają o nie za Ciebie – nigdy nie będą miały takiego samego efektu.

Aby dowiedzieć się więcej: