To, co nazywam zdrowym stylem życia, autorstwa Sandry Ferreiry

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Oto definicja zdrowego stylu życia:

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

„Styl życia to zestaw działań mających na celu zachowanie i promowanie zdrowia. Zasadniczo dotyczy on wyborów stylu życia. Wybory te są podejmowane ze względu na ich pozytywny wpływ na nasze samopoczucie fizyczne lub moralne. Codzienne zachowanie jest pod silnym wpływem naszego postrzegania naszego stanu zdrowia”.

(Wikipedia)

Łatwo zauważyć na podstawie tej definicji, że zdrowy styl życia jest ważny, ale co właściwie rozumiemy przez ten termin? Oto, co nazywam „zdrowym stylem życia”.

Co możesz zrobić, aby utrzymać zdrowy styl życia?

Na początek omówię zbilansowaną dietę.

Tak, zbilansowana dieta pomaga organizmowi prawidłowo funkcjonować, skutecznie zwalczać choroby, żyć zdrowiej i wydzielać odpowiednie hormony (na przykład hormony sytości, hormony szczęścia – serotoninę).

Zrównoważona dieta oznacza spożywanie różnorodnych produktów spożywczych, sezonowych owoców i warzyw, produktów skrobiowych (najlepiej pełnoziarnistych lub półpełnych), produktów mlecznych, białek, ale przede wszystkim nie za dużo soli, mało dodanych cukrów i mało produktów przetworzonych lub przemysłowych (….).

Daj swojemu ciału „właściwe paliwo” do prawidłowego funkcjonowania.

A jeśli nasze ciało działa prawidłowo, to już jest dla nas bardzo dobra rzecz. Ale, podobnie jak krzesło, potrzebujesz oczywiście kilku „nóg”, aby zapewnić, że Twój styl życia jest zrównoważony i stabilny.

Oto 10 zasad, które pomogą Ci zmienić nawyki żywieniowe:

A co z aktywnością fizyczną?

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych filarów zdrowego stylu życia.

Uprawiaj sport, który lubisz lub wychodź z domu tak często, jak to możliwe: używaj roweru lub nóg zamiast samochodu, chodź po schodach zamiast windą, idź na spacer do lasu, …..

Celem jest sprawienie, aby ciało poruszało się z przyjemnością, tak aby trwało to przez długi czas!

hygiène de vie

A co ze snem?

Sen jest również jednym z podstawowych filarów higieny.

Jeśli się nie wyśpisz, będziesz czuł się zmęczony, rozdrażniony, głodny (co jest głodem emocjonalnym) itp. Krótko mówiąc, dobry sen znacznie poprawi Twój dzień.

A jeśli masz trudności z zasypianiem lub regularnie budzisz się w nocy, musisz spróbować zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i ustalić rytuał na początek: weź przyjemną kąpiel, poczytaj dobrą książkę, napij się dobrej herbaty ziołowej,….ale absolutnie unikaj ekranów i wszystkiego, co może powodować stres (na przykład stresująca rozmowa telefoniczna tuż przed pójściem spać).

Jeśli chcesz przeczytać więcej moich artykułów:

Co jeszcze mogę zrobić, aby utrzymać zdrowy styl życia?

Cóż, może się to wydawać logiczne i proste, ale naucz się lub na nowo naucz się, jak dbać o siebie, żyć chwilą obecną i delektować się każdą chwilą.

Często pomiędzy pracą, domem i dziećmi zapominamy o sobie, a przecież to MY jesteśmy jednym z filarów naszego zdrowego stylu życia.

Znajdź czas dla siebie, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz na to czasu (prace domowe mogą poczekać!).

Weź prysznic, śpiewaj, zrelaksuj się! A zobaczysz, że Twoja energia wzrośnie dziesięciokrotnie.

Ćwicz uważność i/lub koherencję serca przez 5 minut, 3 razy dziennie (technika oddychania, która znacznie zmniejsza stres w organizmie).

W końcu, co to jest 15 minut dziennie? To tak niewiele, ale tak ważne!

Czy zdrowe życie jest naprawdę takie proste?

W rzeczywistości prowadzenie zdrowego stylu życia jest dość proste, ale musisz dać sobie środki i chcieć zmienić swój styl życia na dłuższą metę.

Dla przypomnienia, musisz

  • Spożywać zbilansowaną dietę, co oznacza poświęcenie czasu na gotowanie i robienie odpowiednich zakupów.
  • Regularna aktywność fizyczna, co oznacza przerwę od komputera, telefonu lub samochodu na spacer na świeżym powietrzu.
  • Poprawa jakości snu, co oznacza pozbycie się stresów dnia codziennego i dobry odpoczynek w nocy.
  • Dbanie o siebie, co oznacza poświęcenie czasu dla siebie.

Moim zdaniem ważne jest, aby te 4 filary były obecne w równym stopniu, jeśli chcesz prowadzić zdrowy tryb życia, który pomoże Ci czuć się dobrze, zdrowo i spełnionym.

Bardzo ważne jest również, aby być dla siebie miłym, aby nie wywierać na siebie presji.

Na przykład, jeśli w tym tygodniu nie wykonałeś żadnej aktywności fizycznej lub źle się odżywiłeś, nic straconego, w następnym tygodniu poradzisz sobie lepiej, kluczem jest robienie kroków naprzód, krok po kroku, tak jak robi to dziecko, gdy uczy się chodzić…. Nie winiłbyś go za upadek, prawda?

Podsumowując moją opinię

  • Stosuj zrównoważoną dietę.
  • Regularnie ćwicz.
  • Dobrze się wysypiaj.
  • Myśl o sobie.