Co myślę o dietach Sandry Ferreiry

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy to ze względów zdrowotnych, czy też w celu zmieszczenia się w spodnie, ponad 6 na 10 Francuzów twierdzi, że musi schudnąć. Jesteś więc na tak zwanej „diecie”. Ale na czym ona polega i czy jest skuteczna?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Jako dietetyk-dietetyk przedstawiam swoją opinię i mówię, co myślę o dietach.

Czym jest dieta?

Przede wszystkim, w języku potocznym, dieta to zmiana sposobu odżywiania, która pozwala schudnąć.

Ale powinieneś wiedzieć, że zasadniczo „dieta” to dieta „dietetyczna”, innymi słowy sposób odżywiania się, niezależnie od formy, a niekoniecznie dieta odchudzająca… po prostu!

To błędne określenie, że jesteś na „diecie”, aby schudnąć, innymi słowy, nakładasz na siebie ograniczenia, aby osiągnąć swoje cele.

Ale czy jest to skuteczne?

Czy aby schudnąć, należy wyeliminować produkty bogate w skrobię lub jeść wyłącznie warzywa?

Nie jest to dobry pomysł!

Udowodniono, że restrykcyjne diety nie pomagają schudnąć na dłuższą metę, a nawet mają skutki uboczne, bez których można by się obejść:

utrata masy mięśniowej, zmęczenie, nieświeży oddech, słaba jakość snu, zaburzenia odżywiania, drażliwość, depresja itp.

régime

To nie Ty decydujesz o swojej idealnej wadze!

Twoja idealna waga to nie ta, którą sam sobie ustalasz, ale ta, o której decyduje Twój mózg, pod wpływem czynników genetycznych i środowiskowych.

W rzeczywistości Twoja „idealna” waga, znana jako „waga fitness”, mieści się w pewnym zakresie, a zakres ten jest inny dla każdego z nas.

To tak jak ze snem: niektórzy ludzie potrzebują 10 godzin na dobę, aby czuć się wypoczętym, inni tylko 6. Tak samo jest z wagą!

Kontroluje na przykład głód i sytość.

Będzie również zarządzać zużywaną energią, aby utrzymać stabilną wagę.

Jeśli chcesz przeczytać więcej moich artykułów :

Skąd wiemy, jaki jest ten przedział wagowy?

Ważne jest, aby zrozumieć, że idealna waga wynosi około pięciu kilogramów, więc nie ma dokładnej liczby, która byłaby idealna. Ale jeśli masz tendencję do siedzącego trybu życia, będziesz w górnej części tego zakresu…

Bądź jednak ostrożny, ponieważ Twoja idealna waga może się zmienić w ciągu życia!

Jeśli na przykład utrzymujesz nadwagę przez kilka lat, Twój mózg założy, że ta nowa waga jest Twoją nową idealną wagą.

Niestety, oznacza to, że powinieneś unikać przybierania na wadze, ponieważ wtedy trudno będzie powiedzieć mózgowi, aby wrócił do niższej wagi.

Co zrobić, aby utrzymać idealną wagę?

Aby utrzymać idealną wagę, radzę słuchać siebie: nie jest to takie proste, ale ogólnie rzecz biorąc, jesz, gdy jesteś głodny i przestajesz jeść, gdy nie jesteś już głodny.

Po około sześciu miesiącach waga ustabilizuje się na poziomie wartości referencyjnej.

perte de poids

A co ze wskaźnikiem BMI?

BMI (wskaźnik masy ciała, który oblicza się według następującego wzoru: BMI = waga/wzrost2) jest z pewnością punktem odniesienia, ale nie jest idealny.

Możesz mieć nadwagę przy swojej idealnej wadze i nadal cieszyć się dobrym zdrowiem, ale nie powinieneś próbować schudnąć bez ryzykowania diety przez całe życie.

Niestety, 80% osób, które próbują schudnąć, odzyskuje wagę w ciągu kilku lat.

W 2012 roku przeprowadzono nawet badanie na 4000 bliźniaków w wieku od 16 do 25 lat, które wykazało, że pojedynczy program odchudzania zwielokrotnił ryzyko przyrostu masy ciała o dwa w przypadku mężczyzn i o trzy w przypadku kobiet.

W rzeczywistości wszystko sprowadza się do mózgu, który, czując się pozbawiony jedzenia, magazynuje więcej, aby się zachować (tak, nasze ciało chce żyć!).

A potem, kiedy tracimy na wadze, nasze ciało naturalnie spala mniej, a kiedy wracamy do jedzenia więcej, nasze ciało zwalnia i przybieramy na wadze, a to może trwać przez wiele lat po restrykcyjnej diecie.

Co więc zrobić, jeśli nie jesteś na diecie?

Prosta odpowiedź na bardzo proste pytanie: jedz tyle, ile chcesz i ruszaj się!

Innymi słowy, jak powiedziałem wcześniej, przestajesz jeść, gdy nie jesteś już głodny, co nie jest takie proste, ponieważ czynniki emocjonalne (stres, zmęczenie itp.) Również wchodzą w grę i zakłócają sygnały wysyłane przez twoje ciało, przez co nie słuchasz prawidłowo odczuć głodu.

Do tego dochodzi fakt, że robimy coś regularnego i przyjemnego, co będzie trwało przez długi czas!

W rzeczywistości, aby osiągnąć idealną wagę, ważne jest, aby nie stosować restrykcyjnych diet, ale zająć się swoim życiem jako całością: dietą, aktywnością fizyczną, stresem itp. Zadbaj o siebie, a reszta przyjdzie naturalnie!

Podsumowując moją opinię:

  • Żadnych restrykcyjnych diet
  • Przestań jeść, gdy nie jesteś już głodny
  • Regularna aktywność fizyczna, która sprawia ci przyjemność