To, co nazywam zdrowym stylem życia, autorstwa Sandry Bois

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Zdrowy tryb życia to zestaw środków mających na celu zachowanie i promowanie zdrowia.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Zasadniczo dotyczy on wyborów stylu życia.

Wybory te są podejmowane ze względu na ich pozytywny wpływ na nasze samopoczucie fizyczne lub moralne.

Zrównoważona dieta, wystarczająca ilość snu, ćwiczenia…

Zdrowy styl życia opiera się na zdrowych nawykach, które są łatwe do zastosowania na co dzień!

Nie wszyscy jesteśmy tacy sami, jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, dlatego ważne jest, aby interpretować je zgodnie z własnymi potrzebami (cechy fizyczne (waga itp.) i psychologiczne (wrażliwość na stres, zmęczenie, kruchość lub przeciwnie, szczególna odporność itp.), historia rodziny, nawyki i zachowania związane ze stylem życia (dieta, aktywność fizyczna, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu itp.) to czynniki osobiste, które mogą wpływać na ryzyko, na które jesteś narażony.

Jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną, najlepszym podejściem jest znalezienie równowagi między tymi różnymi czynnikami.

Jak więc w praktyce możemy osiągnąć zdrowy styl życia?

1- Kamień węgielny zdrowego stylu życia: prawidłowo się odżywiaj

Stosuj zrównoważoną dietę! Aby to zrobić, ogranicz tłuste, słone i słodkie potrawy (zwłaszcza rafinowany biały cukier), jedz owoce i warzywa do każdego posiłku… jedno źródło białka zwierzęcego lub roślinnego dziennie: ani za dużo, ani za mało. Jedz łyżkę oleju roślinnego do każdego posiłku, aby utrzymać prawidłową pracę mózgu i ważnych narządów, a także pokarmy bogate w skrobię do każdego posiłku, w zależności od apetytu, aby uzyskać regularną energię przez cały dzień i uniknąć chęci podjadania.

Jeśli chcesz uspokoić swoje ciało i uniknąć magazynowania żywności, spróbuj zjeść obfite śniadanie, sycący obiad i lekką kolację.

2- Regularna jakość snu

Dorosły człowiek powinien spać od 7 do 9 godzin na dobę.

Staraj się kłaść spać, gdy tylko poczujesz pierwsze oznaki zmęczenia, aby nie przegapić swojego pociągu snu (który nadjeżdża tylko co 90 minut!). Wskazana jest również 15-minutowa drzemka. Ciało potrzebuje punktów odniesienia: staraj się utrzymywać stałą porę snu i pobudki.

3- Utrzymuj dobrą higienę osobistą

Codziennie bierz prysznic, ale pamiętaj także o regularnym myciu rąk, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii na przykład na wszystkim, czego dotykasz. Powinieneś także złuszczać naskórek, aby usunąć toksyny i regularnie oczyszczać skórę, aby usunąć zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Kokonowanie się jest dobre dla morale!

4- Trochę aktywności fizycznej każdego dnia

Wykonywanie 30 minut aktywności fizycznej dziennie pomaga utrzymać serce i inne mięśnie w dobrej kondycji. Spaceruj, chodź po schodach zamiast korzystać z windy, jeździj rowerem zamiast samochodem po chleb… A jeśli chcesz uprawiać sport, wybierz taki, który sprawia Ci przyjemność. To szansa na zaczerpnięcie świeżego powietrza, a przede wszystkim na dobrą zabawę!

hygiène de vie

5- Bądź dobrze nawodniony: około 1 litra do 1,5 litra wody dziennie

Prawie 60% ludzkiego ciała składa się z wody. Każdego dnia jednak duża część tej wody jest eliminowana przez organizm (poprzez oddychanie, pocenie się itp.).

Regularne picie wody w ciągu dnia, zwłaszcza poza posiłkami, pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Ilość wypijanej wody można zwiększyć podczas upałów, intensywnej aktywności fizycznej lub choroby. Wodę można przyjmować w postaci gorących napojów, soków, bulionów itp.

Jeśli mocz jest przejrzysty, oznacza to, że pijesz wystarczająco dużo.

6- Ogranicz palenie i pij alkohol z umiarem

Alkohol i tytoń nie tylko nie są dobre dla zdrowia w nadmiarze (więcej niż 2 kieliszki wina lub odpowiednik, maksymalnie dziennie i nie codziennie!), ale alkohol może również spowolnić utratę wagi.

Dzieje się tak, ponieważ alkohol nie jest metabolizowany przez organizm; jest przechowywany w połowie jako cukier, a w połowie jako tłuszcz, który jest przechowywany na brzuchu i miłosnych uchwytach.

7- Staraj się unikać codziennego stresu

Stres ma duży wpływ na tętno. Aby go zwalczyć, ćwicz ćwiczenia oddechowe, takie jak joga, qigong, sofrologia i medytacja, które pomogą ci lepiej radzić sobie ze stresem. Znajdź praktykę, która sprawia, że czujesz się dobrze.

8- Prowadź życie towarzyskie

Aby utrzymać dobry nastrój, prowadź życie towarzyskie z ludźmi, na których Ci zależy i nie wahaj się śmiać przynajmniej raz dziennie. To świetne dla zdrowia!

9- Odpuść i poświęć czas na życie!

Zwolnij i wróć do podstaw, ustal priorytety i znajdź czas na: kąpiel, czytanie książki, spotkania z przyjaciółmi…
Na co dzień nie potrzeba wiele, aby być szczęśliwym…

A jeszcze mniej, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Zacznij od małych zmian: 10 minut spaceru tutaj, kilka świeżych sezonowych warzyw tam, przeczytaj kilka stron dobrej książki i wyłącz się, gdy tylko poczujesz zmęczenie…

To od Ciebie zależy, czy znajdziesz małe zmiany, które zapewnią Ci zdrowszy styl życia! To zależy od Ciebie!

Aby dowiedzieć się więcej