Czy można schudnąć stosując ziołolecznictwo?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Chcesz schudnąć? Odchudzanie to coś więcej niż dieta. Przedstawię Ci metodę leczenia zwaną fitoterapią. Dowiedz się wszystkiego o fitoterapii w odchudzaniu.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Fitoterapia to zabieg terapeutyczny oparty na ekstraktach roślinnych i naturalnych składnikach aktywnych. Jej celem jest leczenie lub łagodzenie chorób. Fitoterapia może być również stosowana w celach profilaktycznych.

Które rośliny mogą pomóc schudnąć?

Liczne i różnorodne rośliny stosowane w odchudzaniu można podzielić na następujące grupy:

  • Zmniejszają apetyt: rośliny hamujące apetyt;
  • Wywołują uczucie pełności (sytości, jeśli wolisz) lub substancje balastowe;
  • Optymalizacja wydalania moczu: rośliny „moczopędne”;
  • spowalniają wchłanianie tłuszczów w jelitach.

Rośliny hamujące apetyt

Oprócz właściwości pobudzających, kofeina ma działanie hamujące apetyt. Rośliny o wysokiej zawartości kofeiny, takie jak guarana, mate, kawa i herbata, optymalizują utratę wagi. Jednakże, hamujące apetyt działanie kofeiny jest ograniczone, jeśli pije się jej dużo.

W 2012 r., ze względu na brak dowodów potwierdzających skuteczność, europejskie organy ds. zdrowia usunęły z rynku suplementy diety zawierające kofeinę i twierdzące, że pomagają w odchudzaniu lub utrzymaniu optymalnej wagi poprzez zwiększenie podstawowej przemiany materii (w celu zużycia kalorii) lub poprzez optymalizację wykorzystania tłuszczu przez organizm.

Substancje balastowe

W celu optymalizacji odchudzania stosuję również wodorosty. Opierają się one na zawartości błonnika i zdolności do przyciągania wody z pożywienia. Te specyficzne właściwości umożliwiają szybsze i dłuższe uczucie sytości. Nie ma jednak badań klinicznych potwierdzających ich stosowanie, zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

Podobnie, pektyny z cytryn i jabłek są często sugerowane jako sposób na zwiększenie uczucia sytości. Jednak obecnie nie ma na to formalnych dowodów. W 2012 r., w związku z brakiem konkretnych dowodów skuteczności, europejskie organy ds. zdrowia usunęły z rynku suplementy diety zawierające pektyny i twierdzące, że optymalizują uczucie sytości w celu zmniejszenia spożycia kalorii.

Rośliny moczopędne

Od ponad 70 lat w produktach mających na celu zwiększenie masy ciała stosuje się szeroką gamę roślin moczopędnych: herbatę, kawę, ortosyfon, pilosellę, brzozę, mniszek lekarski, skrzyp, czarną porzeczkę i wiśnię. Rośliny te mają szczególną zdolność do optymalizacji usuwania wody z organizmu, a tym samym dość szybkiego zmniejszania masy ciała, bez wpływu na tkankę tłuszczową. Stosowanie tych roślin w produktach mających pomóc w odchudzaniu jest nieuzasadnione, a nawet może być szkodliwe. Radzę ich unikać!

I wreszcie substancje, które zatrzymują wchłanianie tłuszczów

Niezależnie od tego, czy pochodzą z nasion psyllium, nasion kozieradki czy wodorostów, istnieją włókna, które mają szczególną zdolność zatrzymywania tłuszczów obecnych w spożywanym pokarmie, zatrzymując w ten sposób ich wchłanianie przez jelita. Nie ma jednak badań, które wiarygodnie potwierdziłyby tę możliwość.

Czyistnieją jakieś zagrożenia związane z odchudzaniem za pomocą ziołolecznictwa?

Nadmiar kofeiny ma wiele niepożądanych skutków. Należą do nich nerwowość, pobudzenie, niepokój, bezsenność i podrażnienie żołądka. Chciałbym również zaznaczyć, że kofeina nie jest zalecana dla osób z problemami z sercem, lękami, wrzodami żołądka lub wysokim ciśnieniem krwi.

Należy również unikać produktów zawierających efedrę (kontrowersyjną roślinę leczniczą), która nie jest dozwolona w wielu krajach, ale nadal jest dostępna w Internecie. Stwierdzono również różne przypadki zatrucia po zastosowaniu produktów zawierających ekstrakty z gorzkiej pomarańczy, głównie gdy były one zmieszane z kofeiną. Zalecam ich unikanie, zwłaszcza jeśli cierpisz na cukrzycę, jaskrę, problemy z sercem, wysokie ciśnienie krwi, problemy z tarczycą lub depresję.

Konsekwentne stosowanie wodorostów może prowadzić do nadmiernego poziomu jodu. Nadmiar ten może prowadzić do problemów z tarczycą. Pektyny hamują wchłanianie wielu składników odżywczych. Dlatego radzę stosować je tylko przez krótki czas, a nie przez kilka dni z rzędu. Wreszcie, diabetycy stosujący nasiona kozieradki powinni zwracać szczególną uwagę na poziom cukru we krwi.

Czymożnaschudnąć dzięki herbacie?

Schudłam dzięki herbacie, więc odpowiedź brzmi: tak! Jest to jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku zielonej herbaty. Zielona herbata to doskonały napój na odchudzanie. Liczne obecne w niej przeciwutleniacze, zwłaszcza EGCG, optymalizują utlenianie komórek tłuszczowych.

Ponadto zielona herbata ma działanie drenujące i optymalizuje usuwanie odpadów, tym bardziej, gdy używana jest cytryna. Co więcej, herbata ma również tę zaletę, że pozwala komórkom optymalnie funkcjonować.

Jak widać, fitoterapia w odchudzaniu jest doskonałym rozwiązaniem. Nie wahaj się spróbować!