Co sądzę o dietach Clélii d’Angelo

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Uważaj, ten artykuł otworzy Ci oczy na rzeczywistość diet.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Jako dietetyk i specjalista ds. żywienia muszę być z tobą szczery: diety nie powodują utraty wagi, a nawet mają niefortunną tendencję do robienia czegoś wręcz przeciwnego: powodują przybieranie na wadze!

Trudno w to uwierzyć, ponieważ branża dietetyczna jest dochodowa i lukratywna, a odchudzanie jest modnym kryterium urody.

Chcesz uwolnić się od diet? Skończyć z efektem jo-jo? Schudnąć bez pozbawiania się jedzenia? Odnaleźć spokój ze swoim talerzem i jedzeniem? Zapraszam do dalszej lektury.

Diety powodują przybieranie na wadze

Oto, co diety robią z tymi, którzy je stosują…

Przekonania na temat jedzenia

To, co sprawia, że ludzie tyją, to przekonanie, że niektóre pokarmy sprawiają, że jesteś szczupły! Pokarmy uważane za „zdrowe” o niskiej gęstości kalorycznej, takie jak na przykład warzywa i owoce, nie sprawią, że schudniesz więcej niż pokarmy uważane za „złe”, o wysokiej gęstości kalorycznej, takie jak pizze, hamburgery, ciastka itp.

A gdybym ci powiedział, że to twoja zbilansowana dieta sprawia, że tyjesz, a nie kawałek pizzy? Jak to możliwe? Po prostu, to jedzenie więcej niż potrzebujesz energii sprawia, że przybierasz na wadze. Jeśli zjesz za dużo warzyw, za dużo komosy ryżowej lub za dużo jogurtu zero procent, przytyjesz, podczas gdy jeśli zjesz odpowiednią ilość pizzy, ilość odpowiadającą Twojemu głodowi, nie przytyjesz i prawdopodobnie schudniesz.

Wszystko jest kwestią ilości, która jest określona przez intensywność głodu i sytości…

Strach przed wyczerpaniem zapasów

Nie możesz zostawić wystarczająco dużo na talerzu? Chcesz dokończyć ostatni kęs, nawet jeśli nie możesz? Boisz się głodu? Hipoglikemii?

To jeden z głównych problemów osób cierpiących na przejadanie się.

To dlatego, że kontrolujesz swoją dietę: jej kalorie, kategoryzowanie żywności (dobra i zła), to, na co możesz sobie pozwolić, a na co nie, co sprawia, że boisz się, że coś przegapisz itp.

Kiedy boisz się, że coś przegapisz, masz tendencję do przejadania się i jedzenia bez głodu.

Diety podsycają te lęki, sprawiając, że przybieramy na wadze lub doświadczamy efektu jo-jo.

régime

Jedzenie bez przyjemności, ale z poczuciem winy

Kiedy przechodzisz na dietę, przestrzegasz listy pokarmów, które są niskokaloryczne, mają niski indeks glikemiczny lub mają tę zaletę, że przyspieszają tranzyt jelitowy.

Kiedy przestrzegasz tych zasad, zapominasz o sobie. Nienaturalne jest bycie w restrykcyjnym stanie umysłu, ponieważ prowadzi to do pragnienia przyjemnych pokarmów, które będą spożywane w dużych ilościach, z poczuciem winy, bez głodu i bez końca.

Kluczem do utraty wagi jest poszanowanie prawdziwych potrzeb organizmu, jego zapotrzebowania na energię, jego odczuć i wymagań.

Możliwe jest schudnięcie bez diety

Oto, co się stanie, gdy przestaniesz stosować dietę…

Jeśli chcesz przeczytać więcej moich artykułów :

Uwolnienie się od kontroli

Kiedy rezygnujesz z diety, decydujesz się wyrwać spod kontroli jedzenia.

Uwolnienie się spod kontroli oznacza uwolnienie się od lęków i pozwolenie sobie na kierowanie się zachciankami, potrzebami i pragnieniami związanymi z jedzeniem.

To, co sprawia, że tracisz na wadze, to szanowanie swoich pragnień żywieniowych, jednocześnie ciesząc się tym, co jesz, aby czerpać z tego maksymalną przyjemność i szanując swoją sytość.

To, że mówię o zachciankach żywieniowych, nie oznacza, że przez cały czas będziesz mieć ochotę na pizzę, frytki, hamburgery czy ciastka.

Twoje ciało jest wspaniałe, gdy mu na to pozwolisz, ma różne zachcianki każdego dnia i potrzebuje wszystkich różnych grup żywności.

Być może masz ochotę na soczyste jabłko, smażone warzywa doprawione przyprawami, które lubisz, coś świeżego i kolorowego. Zaufaj sobie, twoje ciało będzie szukało równowagi i będzie potrzebowało wszystkich pokarmów, aby ją osiągnąć.

Wsłuchaj się w swoje ciało, a dostarczy ci ono wszystkich informacji, których potrzebujesz, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i wszystkimi produktami spożywczymi.

Wsłuchaj się w swoje odczucia żywieniowe

Serce tego, co ci wyjaśniam, leży w tym akapicie. Jest tylko jeden sposób, aby wyrwać się spod kontroli diety, strachu przed przybraniem na wadze, emocjonalnego pragnienia jedzenia i tak dalej: ponownie połączyć się z samym sobą.

Czy jesteś głodny? Czy potrafisz zidentyfikować poziom głodu, który odczuwasz? Czy potrafisz rozpoznać uczucie sytości i uszanować je?

I oczywiście, czy możesz jeść bez robienia czegokolwiek innego? Będąc w pełni świadomym swojego talerza i jedzenia, które wkładasz do ust?

To wszystko: słuchając i szanując swoje odczucia związane z jedzeniem, będziesz w stanie trwale schudnąć i osiągnąć zdrową wagę.

Diety: czym są?

Termin „dieta” był pierwotnie używany w szpitalach.

Osoba z patologią lub chorobą otrzymuje dietę. Osoba z chorobą Leśniowskiego-Crohna będzie miała określoną dietę, podobnie jak diabetyk, osoba cierpiąca na niedożywienie lub osoba z chorobą sercowo-naczyniową.

Czy cierpisz na jakąś chorobę? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to nie potrzebujesz diety, musisz ponownie połączyć się ze sobą!

Być może zastanawiasz się, dlaczego wiara w cudowną dietę jako lekarstwo na wszystkie dolegliwości nadal istnieje i jest promowana?

Dlaczego jesteśmy nieustannie nękani wszelkiego rodzaju dietami?

Jak już wspomniałem we wstępie do tego artykułu, jest to finansowa gratka napędzana przez modę, celebrytów i influencerów w sieciach społecznościowych. Wszyscy ci ludzie zarabiają pieniądze na Twoim koncie, gdy przechodzisz na dietę. To smutne, ale czy cię to dziwi?

Aby dowiedzieć się więcej